SON DAKİKA

‘Eşitsizlik bir kez daha yüzümüze çarptı’

Bu haber 15 Eylül 2017 - 11:31 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Adana, İzmir ve İstanbul gibi birçok ilden kadınların ve kadın örgütlerinin takip ettiği Nevin Yıldırım’ın temyiz davası dün görüldü. 21 Eylül’e ertelenen duruşma öncesi açıklama yapan kadınlar, ‘Kadınların erkek adalet karşısındaki eşitsizliği bir kez daha yüzümüze çarptı’ dedi

Kendisine cinsel saldırıda bulanan Nurettin Gider’e özsavunma hakkını kullanarak yaşamını savunduğu için 2015 yılında müebbet hapis cezası verilen Nevin Yıldırım’ın temyiz davası, dün Yargıtay’da görüldü. İzmir, Adana ve İstanbul gibi birçok ilçeden kadınların ve kadın örgütlerinin izlediği dava öncesi Madenci Anıtı önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya Yıldırım gibi özsavunma hakkını kullanan ve daha sonra tahliye edilen Çilem Doğan’ın yanı sıra Ankara Kadın Platformu, HDP Kadın Meclisi ve birçok kadın kurumu katıldı.

Nevin’i yalnız bırakmayacağız

Açıklamayı yapan avukat Songül Yıldız, Nevin Yıldırım’a tecavüz sonucu dünyaya getirmek zorunda kaldığı çocuk üzerinden baskı yapıldığını ve mahkeme heyetleri değişse de baskının değişmediğini ifade etti. Erkek yargının kadınları katleden ve tecavüz eden erkek faillere her türlü cezai indirimi uyguladığını söyleyen Yıldız, “Kadınların erkek adalet karşısındaki eşitsizliği bir kez daha yüzümüze çarptı. Nevin gibi erkek şiddetinden kurtulma yollarının kapatıldığı, tecavüzcü engellemek yerine kadınların suçlandığı, kadının toplumsal cendere içine itilerek yaşayan bir ölü haline getirildiği haksız süreci görüyoruz. Erkek şiddetini ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadık bırakmayacağız” diye konuştu. Açıklamanın ardınan Yargıtay’ın önüne geçmek isteyen kadınlar, engellenmeleri üzerine bekleyişini açıklamayı yaptıkları parkta sürdürdü. Temyiz kararının çıkmadığı duruşma ise, 21 Eylül tarihine ertelendi.