SON DAKİKA

HDP’den Soylu’ya: Defnedilen naaş neden mezarlıktan çıkarıldı?

Bu haber 15 Eylül 2017 - 11:34 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yönelik ırkçı saldırıyı Meclis’e taşıyan HDP’li Meral Danış Beştaş, ‘Aysel Tuğluk’un annesinin defnedilen naaşı neden mezarlıktan çıkarılmıştır’ diye sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Eşbaşkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un İncek Mezarlığı’ndaki cenaze törenine yönelik yapılan saldırıya ilişkin soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle yazılan önergede, “ırkçı” bir saldırının gerçekleştirilerek, “linç” girişiminde bulunulduğu ve olay esnasında Ankara Valiliği ile Emniyet Müdürlüğünün telefonlara cevap vermeyerek olaya müdahalede geciktikleri belirtildi.

Beştaş’ın Soylu’nun cevaplaması istemiyle verdiği önergede şu sorular yer aldı:

* Aysel Tuğluk’un annesinin mezarına yapılan saldırıdan ne zaman haberdar oldunuz?

* Aysel Tuğluk’un annesinin vefatından ötürü Ankara’da cenaze işlemlerinin gerçekleşeceği bilgisine rağmen neden gerekli önlemleri almadınız?

* Ankara’da mezarlıkta büyük bir linç girişimi yaşanırken başkent valisi nerededir? Vali neden telefonlara çıkmamış ve defin işlemine dair herhangi bir girişimde bulunmamıştır? Valinin tutumundan haberdar mısınız? Saldırı devam ederken vali ile iletişime geçtiniz mi? Valinin ne yapması gerektiğine dair valiye talimat verdiniz mi?

* Aysel Tuğluk’un annesinin defnedilen naaşı neden mezarlıktan çıkarılmıştır? Bir defin işleminin dahi sorumluluğunu neden üzerinize almıyorsunuz?

* Saldırganlar sloganlar eşliğinde yürürken ve defin işlemi ertelenirken İçişleri Bakanı olarak size bağlı kolluk neden görevi ihmal etmiştir? Neden kolluk saldırıyı engellemek ve durdurmak yerine saldırgan grupların defin işlemini bozmalarına seyirci kalmıştır? Kolluğun amacı nedir? Kolluk mezarlığa saldırganlara eşlik etmek amacı ile mi gelmiştir?

* Cenazelere saldırı aynı zamanda etik bir sorun teşkil etmiyor mu? Ölü bir kimseye saldırılması toplumun kutuplaştığına delalet midir? Yaşanan linç girişimleri karşısındahiçbir işlem tesis etmeyerek bu kutuplaşmanın derinleşmesinde rolünüz olduğunu düşünüyor musunuz?

* Yaşanan elim olaydan ötürü Sayın Aysel Tuğluk’u aradınız mı?

* Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın “Vatandaş en çok mezarlık hizmetinden memnun” sözleri ne ifade etmektedir? Aysel Tuğluk’un annesinin naaşının defnedilmesine rağmen yeniden çıkarılması bir memnuniyet kriteri midir?

* Aysel Tuğluk’un annesinin naaşına yapılanların toplumsal kırılmayı derinleştirdiğini düşünüyor musunuz? Saldırıyı gerçekleştirenler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Olay esnasında saldırılara müdahale etmeyen kolluk hakkında görevi ihmal yahut görevi kötüye kullanma suçlarından soruşturma başlatılmadığı doğru mudur? Neden kolluk hakkında hiçbir işlem tesis edilmemiştir?

* Cenazeye saldıranlar hakkında hâlihazırda hiçbir soruşturma başlatılmadığı herhangi bir işlem tesis edilmediği doğru mudur? Doğru ise neden saldırganlar hakkında hala bir işlem tesis edilmemiştir?

* Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırının planlı bir biçimde gerçekleştiği doğru mudur? Şayet planlı bir saldırı söz konusu ise neden Ankara Valisi ve emniyet birimleri saldırıyı önlememiştir?

* Ankara Valiliğinin ırkçı saldırıya ilişkin yaptığı ‘sataşma açıklaması’ bilginiz dahilinde mi yapılmıştır?

* Hatun Tuğluk; kadın, Kürt ve Alevi olduğu için mi insanlık dışı bir saldırıya maruz bırakılmıştır?

* Cenaze defin işlemleri bundan sonra kişilerin inancına ve kimline göre mi yapılacaktır?

* Mezarlıkta dahi ayrımcılık uygulanması ve mezarlıkların kişilerin din ve inançlarına göre tahsis edilmesi açık bir ayrımcılık değil midir?

* Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşananlarda sorumluluğu bulunanlar halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmemiş midir? Toplumsal ayrışma ve kutuplaşmanın kırılmasına yönelik bir adım olarak Hatun Tuğluk’un cenazesinde gerçekleşen ırkçı saldırıda tüm sorumluluğu bulunanlar hakkında işledikleri suçlardan işlem tesis edilecek midir? Aksi halde toplumda meydana gelecek kutuplaşmanın sorumluluğu kime ait olacaktır?