SON DAKİKA

Mahmut Toğrul Hatun Tuğluk’un canezesine saldırıyı Başbakan’a sordu

Bu haber 15 Eylül 2017 - 14:21 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL,  Eş Genel Başkan Yardımcısı  Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıyı Meclis gündemine taşıdı.

Toğrul Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneletti:

OHAL’in en sıkı uygulandığı başkentte o kadar insan bir araya nasıl geldi? Onlar bir araya gelip saldırıya yöneldiğinde polis neden pasif davrandı? Aysel Tuğluk’un annesinin vefatından ötürü Ankara’da cenaze işlemlerinin gerçekleşeceği bilgisine rağmen gerekli önlemleri neden alınmadı? Hatun Tuğluk’un cenazesi; kadın, Kürt ve Alevi olduğu için mi insanlık dışı bir saldırıya maruz bırakılmıştır?

İktidar da, o saldırganlar gibi bazı kişilerin yas hakkı olduğunu ama bazılarının olmadığını ortaya koyarken, yurttaşların kendisine uymasını istediği için olabilir mi?
İçişleri Bakanı Soylu’nun müdahil olduğu doğruysa, yani cenazenin Ankara’da medfun olarak kalması için “çaba sarfetmiş” ise kendisine sormak gerekmez mi: Politik arzularınızdan başka politik arzuları olan herkesi şeytanlaştırırken, hoşlanmadığınız her politik figürü hain, gayrimilli, ilan ederken, kullanılan şiddete hukuk gözetilerek yapılmış her itirazı terörle eşdeğer görürken, sizi ciddiye alan devasa bir nüfus olduğunu hiç düşünmediniz mi?

Ankara’da mezarlıkta büyük bir linç girişimi yaşanırken başkent valisi nerededir? Vali neden HDP Milletvekillerin telefonlara çıkmamış ve defin işlemine dair herhangi bir önlem almamıştır? Valinin bu tutumundan haberdar mısınız? Saldırı devam ederken vali ile iletişime geçtiniz mi? Valinin ne yapması gerektiğine dair valiye talimat verdiniz mi?

Saldırganlar sloganlar eşliğinde yürürken ve defin işlemi ertelenirken İçişleri Bakanı olarak size bağlı kolluk neden görevi ihmal etmiştir? Neden kolluk saldırıyı engellemek ve durdurmak yerine saldırgan grupların defin işlemini bozmalarına seyirci kalmıştır? Kolluğun amacı nedir? Kolluk mezarlığa saldırganlara eşlik etmek amacı ile mi gelmiştir?

Aysel Tuğluk’un annesinin naaşına yapılanların toplumsal kırılmayı derinleştirdiğini düşünüyor musunuz? Saldırıyı gerçekleştirenler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

Olay esnasında saldırılara müdahale etmeyen kolluk hakkında görevi ihmal yahut görevi kötüye kullanma suçlarından soruşturma başlatılmadığı doğru mudur? Neden kolluk hakkında hiçbir işlem tesis edilmemiştir?

Ölü bir kimseye saldırılması toplumun kutuplaştığına delalet midir? Yaşanan linç girişimleri karşısında hiçbir işlem tesis etmeyerek bu kutuplaşmanın derinleşmesinde rolünüz olduğunu düşünüyor musunuz?