SON DAKİKA

Sûr’da TOKİ oyunları

Bu haber 15 Eylül 2017 - 11:35 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Diyarbakir ’in Sûr İlçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde yıkım devam ederken, evlerini terk etmek istemeyen yurttaşlara dönük baskılar devam ediyor. Aylardır yurttaşları Sûr’dan çıkarmak için denemedik yol bırakmayan rantçılar, şimdi de TOKİ’yi devreye soktu. TOKİ, çıkmak istemeyen aileleri çıkarmak amacıyla ev imkanı sunacağını öne sürerek, sözleşme imzalatıyor. Üçkuyular mahallelerinde yapılan TOKİ’lere yerleştirilmek istenen Sûrlulara imzalatılan sözleşmede “Konutun indirimli bedeli yüzde 30 indirimli belirli ödeme planı ise yüzde 25, geri kalan kısmı faiz ödemesiz 10 yıl vadeli ödeme” ibaresi geçiyor. 3 veya 2 artı 1 TOKİ’nin evleri 250 milyar olduğu ancak yüzde 30 indirim yapılarak, yüzde 75 milyara ödemenin tekabül edildiği kaydediliyor. Edinilen bilgilere göre, Üçkuyular mahallelerinde yaklaşık 300 TOKİ’ye ait evlerin Sûrlulara satılacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sûr Platformu Eşsözcüsü Talat Çetinkaya, “10 gün önce sadece ‘Çıkın burayı yıkacağız’ denilirken bugün TOKİ, bakanlıktan gelip rızaya dayalı bir uygulama peşine düşmüş’’ dedi. Çetinkaya, yürüyen sürece dair platform olarak bir tartışma yürüttüklerini ifade ederek, şu üç talepte bulunduklarını söyledi:

1. Evi yıkılan yurttaşa TOKİ’ye borçlandırılmadan ev verilmesi.
2. İnşaat temeli vb. kazılarda tarihi yapıların çıkması halinde inşaatın acilen durdurulması.
3. Yurttaşların taleplerinin yazılı bir şekilde bakanlığa iletilmesi.

Çetinkaya, yaptıkları önerilere ilişkin sağlıklı cevaplar almadıklarını ifade ederek HDP ve CHP’nin bu konuda girişimde bulunması gerektiğini belirtti.

Patlamada bir kişi yaralandı

Öte yandan, Sûr’ bağlı İskenderpaşa Mahallesi Hanzele Camii yanındaki Telgraf Sokak’ta bulunan bir evin bahçesinde bulunan bir cismin patlaması sonucu bir kadının yaralandığı öğrenildi. Yaralanan kadın, çevredekilerin yardımıyla hastaneye kaldırıldı. Sabah saatlerinde bahçesine bir şey atıldığını fark eden kadın, bahçeye çıkarak ne olduğunu bilmediği cismi kaldırmak istedi. Bu sırada meydana gelen patlamada kadının kolları koptu. Bölgeye sevk edilen ambulansla Diyarbakır Selahattin Eyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan kadın, yoğun bakıma alındı.