SON DAKİKA

Yılmaz: Kürtlerle ittifak zorunlu

Bu haber 15 Eylül 2017 - 11:36 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılacak bağımsızlık referandumuna ilişkin konuşan Akademisyen Arzu Yılmaz, ‘Dağınık ve çok parçalı Kürdistani bir muhalefetten Kürdistani bir iktidar merkezinin inşasına geçiş sürecidir’ dedi

Güney Kürdistan’ın Duhok kentinde bulunan Amerikan Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Akademisyen Arzu Yılmaz, “Bugün Kürtler uluslararası ilke ve normlarla uyumlu, en azından kendi sınırları içinde barış ve istikrar sağlamayı hedefledikleri bir siyasi projeyle ortaya çıkıyorlar. Aslına bakarsanız bunu uluslararası toplum da görüyor, olumluyor ama ‘Bugün olmaz yarın diyor’’ değerlendirmesinde bulundu.

Geçici ittifaklar dönemi

“Bu dönemde kurulan ittifaklar ancak taktik hamleler olarak yorumlanabilir’’ tespitinde bulunan Arzu Yılmaz, “Dikkat ederseniz bir döneme damgasını vuran stratejik işbirliklerinden artık kimse söz etmiyor.Türkiye-NATO ilişkisi bunun en somut örneği. Bu haliyle ortaya çıkan yeni ittifakların geçici, kısa vadeli çıkarlara odaklı ve tıpkı ekonomi piyasasındaki sıcak para gibi her an adres değiştirmeye meyilli olduğu söylenebilir’’ dedi.

Bölgede üç sorun var

Bu aşamada da üç sorun var diye soran Yılmaz, “Biri İran’ın bölgede genişlemesini sınırlandırmak, ikincisi Sünnilerin siyasi temsiline söz konusu merkezlerde yer açmak ve üçüncüsü IŞİD’le mücadelenin tartışmasız en önemli aktörü Kürtlerin siyasal beklentilerine bir karşılık bulmak. Meseleye gerek, Irak gerek Suriye Kürdistanı ölçeğinde bakıldığında ortaya çıkan gerçek ise, Kürtlerin bu denklemde Sünnilerle bir ittifak geliştirmek zorunda olduğunu gösteriyor. Bu aslında demografik dağılımın dayattığı kaçınılmaz bir durum’’ tespitinde bulundu.

Suriye ve Irak benzer

“Irak’ta Sünnilerin Bağımsız bir Kürdistan’a alkış tutacağı beklenemez, ancak en son IŞİD’le birlikte Irak, siyaset alanından nerdeyse tümüyle silinen Sünnilerin yeniden söz sahibi olması da Kürtlerin desteğini almadan gerçekleşemez’’ diyen Yılmaz, “Benzer bir durum Suriye de de geçerli. Bu haliyle Suriye’de de Sünniler ya Esad karşısında teslim bayrağını çekecek ya da bu savaşın bir diğer kazananı Kürtlerle birlikte hareket edecek’’ diye konuştu.