SON DAKİKA

Kürdistan Parlamentosu referandumu onayladı

Bu haber 16 Eylül 2017 - 11:18 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Kürdistan Bölge Parlamentosu’nda uzun bir aradan sonra bugün referandumu görüşmek üzere toplandı ve yapılan oylamada referandum kararını onayladı

Rojnews haber ajansının geçtiği habere göre, uzun bir aradan sonra Kürdistan Bölge Parlamentosu 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumu görüşmek üzere toplandı. Toplantıya Goran Hareketi ve Komeleya İslami Kurdistan grup olarak katılmazken, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (YNK) de 6 parlamenter toplantıya katılmadı.

Oy çokluğuyla onay

Parlamento Başkanı Dr. Yusuf Mihemed’in katılmadığı parlamento oturumuna KDP listesinden parlamentoya giren ve Parlamento Başkan Yardımcısı Cafer Heminki başkanlık etti. 111 parlamenterli Kürdistan Bölge Parlamentosu’nun bugünkü oturumuna toplam 68 parlamenter katıldı. Oturumda KDP’den 36, YNK’den 12, Yekgirtuya İslami’den 10, Hristiyan temsilcilerden 4, Türkmen temsilcilerden 4 ve Areste ve Sosyalist Parti’den birer parlamenter hazır bulundu.

25 Eylül günü yapılması planlanan referanduma ilişkin yapılan görüşmelerden sonra oylamaya geçildi. Oyalamada 65 kişi evet oyu kullanırken 3 kişi çekimser kaldı. Bu şekilde oy çoğunluğuyla referandum teklifi parlamento kararıyla kabul edilmiş oldu.