SON DAKİKA

Malezya Türkiye oldu; 24 öğrenci can verdi

Bu haber 16 Eylül 2017 - 11:06 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Bir dönem Türkiye’nin batıdan koparak Malezya olmaya doğru yol aldığı tartışmaları hafızalarda yerini korurken, Malezya, hızla Türkiye olma yolunda ilerliyor. Türkiye’de AKP döneminde sık sık cemaatlerin Kuran kurslarında çocuklar yangınlar nedeniyle can verirken, benzer bir olay Malezya’da da yaşandı. Malezya’da ruhsatsız Kuran okulunda yangın çıktı; 24 öğrenci hayatını kaybetti.
Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Kuran eğitimi veren bir okulda çıkan yangında 22 öğrenci ve 2 görevli hayatını kaybetti. Yatılı Kuran okulundaki yangın, dün sabah saatlerinde çıktı.

Yangın dumanını soluyan bazı öğrencilerin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Federal Bölgeler Bakanı Tengku Adnan Tengku Mansor, öğrencilerin yanan binadan kaçmalarını engelleyen metal ızgaralar olduğunu söyledi. Kuala Lumpur polis şefi Amar Singh de, “Maalesef yatakhanenin sadece bir kapısı vardı, bu nedenle kaçamadılar” dedi. “Tahfiz Darul Quran Ittifaqiyah” isimli okulun ruhsatsız çalıştırıldığını kaydeden Bakan, “Dini okulun yerel yetkililerden alınmış bir işletme ruhsatı bulunmuyordu” dedi. Yerel basın bu tür okullarda 2015’ten beri 200’den fazla yangının meydana geldiğini duyuruyor.

Yangın, Türkiye’de Adana ve Diyarbakır’da Kuran kursunda yaşanan ve çocukların can verdiği faciaları hatırlattı. Adana’da da çocuklar kapalı kapı nedeniyle yanarak can verirken, Diyarbakır’daki Kuran kursunun da ruhsatsız olduğu ortaya çıkmıştı. Türkiye uzun süre Malezya olacak tartışmaları yaşanmış, bununla “dini” ve “dikta” rejime doğru ilerlediği kastedilmişti. Türkiye bu açıdan başarıyla “Malezya” olurken, Malezya da yanan çocuklar konusunda “Türkiye”leşti.