SON DAKİKA

Ülke ve toprak özlemi: ‘Behna Axe’

Bu haber 16 Eylül 2017 - 11:03 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

Serhadlı Kürt ses sanatçısı Amed’in yeni albümü ‘Behna Axe’ yarın raflardaki yerini alıyor. Ülke ve toprak özleminin ağır bastığı albümde Mazlum Doğan ve Delil Doğan için yapılan ‘Newala Teman’ adlı eser de dikkat çekiyor

Sanatçı Amed’in “Behna Axe” adlı albümü, yarın gerçekleşecek olan Uluslararası Kürt Kültür Festivalinde dinleyici ile buluşacak. Yeni Özgür Politika Gazetesi’ne konuşan Amed, kendi müziğini “Modern müzikal zenginligi olan bir tarz” olarak tanımlıyor. Amed, Kürt halk türkülerinin özünü bozmadan modern bestelerle yeniden yorumladığını söylüyor.

Daha önceki iki albüm çalışmasında da büyük bir emek olduğunu ancak yeni çıkacak olan albümü ‘Behna Axe’de kendini bulduğunu söyleyen Amed, “Behna Axe toprağın kokusu demektir. Sürgünde yaşayan her Kürt gibi ben de ülkeme karşı büyük bir özlem içindeyim ve ülkeme gidemiyorum. Köyüme, toprağıma olan özlemimi, hasretimi Behna Axe ile dile getirmeye çalıştım” diyor. Yaklaşık 1 yıllık çalışmanın sonunda ortaya çıkan ‘Behna Axe’ albümünde repertuarından aranjesine kadar tam bir kolektif çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Amed, albümünde birbirinden değerli Kürt müzisyen arkadaşlarının kendisine eşlik ettiğini belirtiyor.

‘Dayik’ hepimizin ortak özlemidir’

Albümünde her parçanın bir hikayesinin olduğunu söyleyen Amed, ama en çok ‘Dayik’ parçasının kendisi için özel bir anlamı olduğunu, 15 yıldır annesini görmediğini bu parçayla annesi şahsında bütün Kürt analarına adadığı bir parça olduğunu söylüyor.
Ülke, toprak ve ana özleminin ağır bastığı albümde yine Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren Mazlum Doğan ve Delil Doğan için yapılan ‘Newala Teman’ adlı eser de dikkat çekiyor. Sanatçı Amed’in ‘Behna Axe’ albümünde şu parçalar yer alıyor: “Esmer, Xizim zera min, Ava gundî me, Ha di Merge da, Dayika min, Yarha Nina, Bekir Bira, Min ji te Hezkir, Nema Nema, Sterka dile min, Newala Teman, Dilber Were, Ha Gulê.”10 yıldır müzik yapan Amed’in “Ax Evinamin”, “Hesreta Welat” ve yeni çıkacak olan albümü ‘Behna Axe’ adında 3 albümü bulunuyor.