SON DAKİKA

Çiller JİTEM davasında dinlenmeyecek!

Bu haber 17 Eylül 2017 - 17:04 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.

Kürt iş insanlarının öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda JİTEM Ankara Davası olarak bilinen davanın duruşması, Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi’de görüldü. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da takip ettiği duruşmada bir önceki duruşmada tanık olarak dinlenmesine karar verilen Tansu Çiller ve eşi Özer Uçar Çiller’in rapor aldığı ve SEGBİS yolu ile mahkemeye katılmayacakları bildirildi. Duruşmada ifade veren Veli Küçük ise, dosyada adı geçen sanıkları tanımadığını ileri sürerek, JİTEM’i basından duyduğunu söyledi. Küçük, böyle bir yapılanmayı bilmediğini ve faili meçhul cinayetlerle bir ilgisinin bulunmadığını savundu.Küçük, 1992-1996 yılları arasında Kocaeli Jandarma Alay Komutanı olduğunu belirterek, kendi sorumluluk alanında bulunan cenazelere ilişkin, “Benim bölgemde işlenmiş cinayetler değildir. Cinayetler işlendikten sonra getirip bizim bölgemize atmışlar” diye konuştu.

‘Devlet biliyor’

Avukat Sertaç Kamil Ekinci, “Cenazelerin sizin alanınızda öldürülüp öldürülmediğini nereden biliyorsunuz” diye sorduğu Küçük, “Bir kişi bir yerde öldürülmüşse devlet güçleri kimin öldürdüğünü bulur ancak eğer kimin yaptığı bulunamıyorsa demek ki başka yerde öldürülmüştür” diye kendisini savundu.

‘Yeşil’i tanımıyorum’

Kamuoyunun “Yeşil” olarak bildiği Mahmut Yıldırım’ı tanımadığını da ileri süren Küçük’e “Susurluk Davası’nda Mahmut Yıldırım’a ait telefon numarasının sizin adınıza kayıtlı olduğu anlaşıldı, tanımadığınız birinin telefonu neden sizin adınıza kayıtlı?” diye soruldu. Küçük bu iddiayı reddettiğini söyleyerek o telefonun resmi kayıtlara yanlış yazıldığını savundu.

Yılmaz da dinlenecek

Avukatlar taleplerinde Tansu Çiller ve eşi Özek Uçar Çiller’in tekrar mahkemeye davet edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Mahmut Yıldırım hakkındaki yakalama kararının akıbetinin sorulmasına, Fikri Sağlar’ın tanık olarak dinlenmesi için tebligat verilmesi ile dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın SEGBİS yolu ile dinlenmesi için talimat yazılmasına karara verdi. Mahkemenin aldığı dikkat çekici asıl karar ise avukatların tüm ısrarına ve önceki mahkemede alınmış karar olmasına rağmen Tansu Çiller ve Özer Uçar Çiller’in dinlenmesine bu aşamada gerek olmadığına karar verildi. Duruşma 22 Aralık’a ertelendi.

ANKARA / ANF