SON DAKİKA

Die Welt: Berlin’in başka bir dille de konuşabileceğini Erdoğan’a gösterme vakti…

Bu haber 13 Ekim 2017 - 11:24 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Almanya ile de ‘Alman vatandaşlarını keyfi tutuklama krizi’ yaşayan Türkiye devletine yönelik Alman vatandaşlarının tepkileri gazete sütünlarında geniş yer buluyor. Almanya’da bugün yayınlanan gazetelerde, Alman hükümetine ‘Türkiye’ye yönelik sertleşme’ çağrıları yapıldı

Bunlardan birisi de Berlin’de yayımlanan ve Almanya’nın çok satan gazetelerinden biri olan Die Welt. Gazete sayfalarına taşıdığı yorumda Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanması eleştirilerek, federal hükümetin Türkiye’ye yönelik tutumunu sertleştirilmesi talep ediliyor.

Almaya’da da ‘vizeleri askıya alalım’ tartışması

DW’de yer alan habere göre, Die Welt gazetesinin sütunlarına taşıdığı Alman vatandaşlarının tepkileri şöyle: “Berlin’in başka bir dil de konuşabileceğini Erdoğan’a gösterme vakti geldi. Almanya, Avrupa Birliği olmaksızın Türkiye’ye baskı uygulayabilecek ve Erdoğan’ın gerçekten canını yakabilecek silahlarını ortaya koyabilecek durumda. Neden Erdoğan’a bir ültimatom verilmiyor? Türk hükümetinin dört hafta içinde 11 rehini serbest bırakmaması halinde, Alman topraklarındaki Türkiye’den gelen bütün Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) memurlarının bir ay içinde ülkeyi terk etmesi istenebilir. Ayrıca Almanya’ya gelmek isteyen Türklerin vize işlemleri askıya alınabilir. Bunun yanı sıra Berlin, Almanya’daki 14 Türk Başkonsolosluğu’nun yarısını kapatabilir. Kim rehin alırsa, ona rehin alan kişi muamelesi yapmak gerekir.”