HDP’den Tüpraş tepkisi

HDP heyetinin 4 işçinin yaşamını yitirdiği Tüpraş’ta inceleme yapmasına izin verilmedi. HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, kar hırsının iş güvenliğinde zaaflar yarattığını söyledi.

Bakım onarım sırasında yaşanan patlamada 4 taşeron işçinin yaşamını yitirdiği, 2 işçinin yaralandığı Koç Holding’e bağlı Tüpraş İzmir Rafinerisi’nde incelemelerde bulunmak üzere Halkların demokratik Partisi (HDP) heyeti Tüpraş’a geldi. HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın aralarında bulunduğu heyet, patlamanın yaşandığı yerde inceleme yapmak istedi. Ancak HDP heyetine “güvenlik bölgede olay yeri incelemenin devam ettiği” gerekçesiyle patlama alanına gidemeyecekleri ve yetkili büroyla görüşebilecekleri iletildi. Bunun üzerine HDP’liler Tüpraş önünde açıklama yaptı.
‘İŞ CİNAYETİ YAŞANDI’
Yaşanan patlama sonrasında 4 işçinin yaşamını yitirmesini “iş cinayeti” olarak tanımlayan Doğan, “Dilaver Paşa Nizamiyesinden beri 6331 Sayılı Kanununda yapılan tüm düzenlemelerde esas alınan işveren çıkarları olduğu için maalesef iş kazaları engellenememektedir. Bu kazalar, iş cinayetleriyle sonuçlanmaktadır. Özellikle iş güvenliği uzmanlarının taşeron ve müteahhit tarafından karşılanmasıyla ilgili yeterince denetimler yapılmadığı için iş güvenliği anlamında koşullar oluşturulamamaktadır. Bu da bu yasanın ve yönetmeliklerin bir çıkmazı olarak karşımızda durmaktadır” diye konuştu.
‘KAR HIRSI ZAAFLAR OLUŞTURUYOR’
İşçi ve emekçinin üzerinden daha fazla karın amaçlandığını belirten Doğan, “İşverenler nasıl kar ederim derken, iş güvenliği anlamında da zaaflar ortaya çıkmaktadır. Bunun esas nedeni olarak da buradaki iş güvenliği ve sağlığı anlamında şartların oluşturulduktan sonra emekçi ve işçilerin bu tür alanlarda iş yapmasının sağlanmasıdır” dedi.
Doğan, Tüpraş’ta 4 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili Meclis’te de bir araştırma önergesi vereceklerini söyledi.
Açıklamanın ardından heyet Tüpraş önünden ayrıldı.