Hamas-Fetih anlaşması

Gazze’yi, 1997’de ele geçirerek El Fetih’i çıkaran ve İsrail karşısında bölünmüş Filistin yaratan Hamas ile FKÖ anlaştı. İsrail Başbakanı Netanyahu ise anlaşmanın, ‘İsrail’in tanınması ve Hamas’ın silahsızlandırılması’ şartlarını içermesi gerektiğini söyledi

Daha önceki anlaşmalara uymayarak, bölünmüş Filistin’de ısrar eden İhvan’ın Filistin kolu Hamas ve El Fetih, Gazze Şeridi’nin kontrolü konusunda uzlaştı. Filistin birlik hükümetinin, en geç 1 Aralık’a kadar Gazze’nin kontrolünü devralacağı açıklandı.

Filistin’de Hamas ile El Fetih, Gazze’nin kontrolüne dair anlaşmazlıklarını sonlandırmak için Mısır’ın başkenti Kahire’de yürüttükleri görüşmelerde sonuca ulaştı. Haziran 2014’teki Ulusal Birlik Hükümeti, anlaşmasını yürütemeyen iki örgütün, yıllardır süren anlaşmazlığı gidermesine arabuluculuk yapan Mısır cuntası, görüşmelerde anlaşmaya varıldığını açıkladı. Kahire’de Perşembe günü varılan uzlaşmaya göre, Filistin bölgeleri birlik hükümetinin, en geç 1 Aralık’a kadar Gazze’nin kontrolünü devralması bekleniyor.

Gazze’nin kontrolünü yaklaşık 10 yıldır elinde bulunduran Hamas, geçen ay bundan feragat edebileceğini duyurmuştu. Reuters’in, Filistin kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın kontrolünün, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yaverine verilebileceği belirtildi. Ancak geçiş noktasının, AB Sınır Yönetimi Desteği Misyonu (EUBAM) tarafında da kontrol edilmeye devam edileceğini belirtildi.

Batı Şeria’yı yöneten FKÖ-El Fetih lideri Mahmud Abbas, Kahire’de varılan barış anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Abbas, AFP’ye verdiği demeçte, Kahire’deki görüşmelerde uzlaşılan anlaşmayı, yıllar süren anlaşmazlığın bertaraf edilmesi için “nihai sözleşme” olarak nitelendirdi. El Fetih delegasyonunun, kendisine ilettiği detaylı rapordan bu çıkarımın yapıldığını kaydeden Abbas, delegasyona anlaşmayı bir an önce imzalamaları talimatı verdiğini de sözlerine ekledi. Mahmud Abbas’ın, bir ay içinde Gazze’ye gitmesi bekleniyor. 2006’daki parlamento seçimlerinden bir sene sonra Gazze Şeridi ele geçirildi. Bölünmüş Filistin’de yıllardır, meclis ve başkanlık seçimleri yapılamıyor. Abbas, beklenen çapta yönetim oluşturamadığı halde, seçimsiz başkanlığı sürdürüyor.

İsrail: Hamas silahsızlanmalı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada, silahsızlandırma istedi. Açıklamada, “Tünel kazmaya devam etmek, füze üretmek ve İsrail’e yönelik terör saldırıları başlatmak, Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartları ve ABD’nin diplomatik süreci yenileme çabaları ile uyumlu değil. İsrail bu şartların yerine getirilmesini ve Hamas’ın elinde acımasızca tutulan İsrailli siviller Avra Mengistu ve Hişam a-Said’in, acilen serbest bırakılmasını ayrıca İsrail askerleri Oron Şaul ve Hadar Goldin’in naaşlarının teslim edilmesini istiyor. Hamas silah bırakmadıkça ve İsrail’in yok edilmesi çağrısını sürdürdükçe, İsrail, Gazze’deki tüm terörist faaliyetlerden Hamas’ı sorumlu tutacak. İsrail bu şartları içermeyen tüm uzlaşılara karşıdır” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.