Connect with us

.

Dünya

Hamas-Fetih anlaşması

AleviNet

Published

on

Gazze’yi, 1997’de ele geçirerek El Fetih’i çıkaran ve İsrail karşısında bölünmüş Filistin yaratan Hamas ile FKÖ anlaştı. İsrail Başbakanı Netanyahu ise anlaşmanın, ‘İsrail’in tanınması ve Hamas’ın silahsızlandırılması’ şartlarını içermesi gerektiğini söyledi

Daha önceki anlaşmalara uymayarak, bölünmüş Filistin’de ısrar eden İhvan’ın Filistin kolu Hamas ve El Fetih, Gazze Şeridi’nin kontrolü konusunda uzlaştı. Filistin birlik hükümetinin, en geç 1 Aralık’a kadar Gazze’nin kontrolünü devralacağı açıklandı.

Filistin’de Hamas ile El Fetih, Gazze’nin kontrolüne dair anlaşmazlıklarını sonlandırmak için Mısır’ın başkenti Kahire’de yürüttükleri görüşmelerde sonuca ulaştı. Haziran 2014’teki Ulusal Birlik Hükümeti, anlaşmasını yürütemeyen iki örgütün, yıllardır süren anlaşmazlığı gidermesine arabuluculuk yapan Mısır cuntası, görüşmelerde anlaşmaya varıldığını açıkladı. Kahire’de Perşembe günü varılan uzlaşmaya göre, Filistin bölgeleri birlik hükümetinin, en geç 1 Aralık’a kadar Gazze’nin kontrolünü devralması bekleniyor.

Gazze’nin kontrolünü yaklaşık 10 yıldır elinde bulunduran Hamas, geçen ay bundan feragat edebileceğini duyurmuştu. Reuters’in, Filistin kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın kontrolünün, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yaverine verilebileceği belirtildi. Ancak geçiş noktasının, AB Sınır Yönetimi Desteği Misyonu (EUBAM) tarafında da kontrol edilmeye devam edileceğini belirtildi.

Batı Şeria’yı yöneten FKÖ-El Fetih lideri Mahmud Abbas, Kahire’de varılan barış anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Abbas, AFP’ye verdiği demeçte, Kahire’deki görüşmelerde uzlaşılan anlaşmayı, yıllar süren anlaşmazlığın bertaraf edilmesi için “nihai sözleşme” olarak nitelendirdi. El Fetih delegasyonunun, kendisine ilettiği detaylı rapordan bu çıkarımın yapıldığını kaydeden Abbas, delegasyona anlaşmayı bir an önce imzalamaları talimatı verdiğini de sözlerine ekledi. Mahmud Abbas’ın, bir ay içinde Gazze’ye gitmesi bekleniyor. 2006’daki parlamento seçimlerinden bir sene sonra Gazze Şeridi ele geçirildi. Bölünmüş Filistin’de yıllardır, meclis ve başkanlık seçimleri yapılamıyor. Abbas, beklenen çapta yönetim oluşturamadığı halde, seçimsiz başkanlığı sürdürüyor.

İsrail: Hamas silahsızlanmalı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada, silahsızlandırma istedi. Açıklamada, “Tünel kazmaya devam etmek, füze üretmek ve İsrail’e yönelik terör saldırıları başlatmak, Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartları ve ABD’nin diplomatik süreci yenileme çabaları ile uyumlu değil. İsrail bu şartların yerine getirilmesini ve Hamas’ın elinde acımasızca tutulan İsrailli siviller Avra Mengistu ve Hişam a-Said’in, acilen serbest bırakılmasını ayrıca İsrail askerleri Oron Şaul ve Hadar Goldin’in naaşlarının teslim edilmesini istiyor. Hamas silah bırakmadıkça ve İsrail’in yok edilmesi çağrısını sürdürdükçe, İsrail, Gazze’deki tüm terörist faaliyetlerden Hamas’ı sorumlu tutacak. İsrail bu şartları içermeyen tüm uzlaşılara karşıdır” ifadeleri yer aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran’dan ABD’nin asker gönderme kararına tepki

AleviNet

Published

on

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ortadoğu’ya ek bin 500 asker gönderme kararının, bölge için bir tehdit ve çok tehlikeli bir gelişme olduğunu ifade etti. Amerikalıların bu adımı açıklamak için kullandığı, İran’dan kaynaklanan sürekli tehdit gerekçesini de “saçma” olarak niteleyen Zarif, “Amerikalılar böyle bahanelerle, Basra Körfezi’nde daha fazla gerilim yaratma siyasetlerini haklı çıkarmaya çalışıyor” dedi.

Continue Reading

Dünya

İran: Nükleer programımızı referanduma götürebiliriz

AleviNet

Published

on

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin nükleer programına ilişkin referandum düzenleyebileceklerini söyledi.

Pazar günü İran basınına yansıyan haberlere göre, Ruhani sözkonusu öneriyi Cumartesi akşamı ülkenin önde gelen medya kuruluşlarının editörleriyle bir araya geldiği buluşmada yaptı. Ruhani, daha önce üst düzey nükleer müzakereci olarak görev yaptığı 2004 yılında, ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney’e aynı öneride bulunduğunu aktardı. Hamaney’in o dönemde fikri desteklediğini belirten Ruhani, buna rağmen bir referandum düzenlenmediğini ancak bunun “her zaman çözüm olabileceğini” söyledi.

Hamaney geçen hafta, Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’i, nükleer anlaşmaya ilişkin emirlerini yerine getirmekte başarısız olmakla suçlamıştı. Hamaney, “bunca belirsizliğin ve yapısal zayıflığın” İran’a zarar verebileceğini söylemişti.

Olası bir referandum, İran hükümeti uranyum zenginleştirme faaliyetlerini artırmayı seçtiği takdirde, bu karara siyasi bir taban sağlayacak. 2015 yılında varılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) kapsamında, İran’ın bu faaliyetlerinin sınırlandırılmasında mutabık kalınmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş ve İran’a yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe sokmuştu. Trump, anlaşmanın İran’ın nükleer silah geliştirme kabiliyetini frenlemede başarısız olduğunu savunmuştu.

Irak Bagdad - Treffen der Außenminister Mohammad Javad Zarif, Mohamed Alhakim (picture-alliance/AP Photo/K. Mohammed)

Dışişleri Bakanları Cevad Zarif ve Muhammed El Hakim Bağdat’ta basın toplantısı düzenledi

Irak: İran ile ABD arasında aracı oluruz

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, herhangi bir askeri veya ekonomik saldırganlık karşısında kendilerini güçlü bir biçimde savunacaklarını söyledi.

Continue Reading

Dünya

Uçağa geç kalan Meksikalı bakan istifa etti

AleviNet

Published

on

İstifa gerekçesini sosyal medya hesabından açıklayan Blanco, “(Uçağın bekletilmesi) Hiçbir gerekçesi yok. Meksika’nın gerçek dönüşümü için eşitlik ve adalet değerleri üzerinde bütünsel mutabakata ihtiyaç var. Hiç kimsenin ayrıcalığı olmamalı. Bir kişinin çıkarı, işlerini yerine getirmek için bile olsa çoğunluğun refahının üzerinde olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Uçağın yarım saatten fazla bekletilmesi, uçak yolcularının ve medyanın tepkisini toplamıştı.

Josefa Gonzalez-Blanco bir hafta içinde istifa eden ikinci bakan oldu. Geçen salı günü Meksika Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı German Martinez Cazares, sağlık sistemindeki bütçe kesintileri ve personel giderlerindeki azalma nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI