Connect with us

Kültür-Sanat

Roperî’nin yeni sayısı çıktı

Published

on

Cezaevlerindeki baskılara karşı mücadelelerini sürdürerek birçok alanda üretimde bulunan kadın tutsakların hazırladığı Roperî dergisinin yeni sayısı çıktı.Tamamı el yazısıylahazırlanan dergininbu sayısı, Kobanê direnişini konu alıyor

Cezaevlerinde OHAL ile birlikte baskılar artarken, tutsaklar ise buna karşı mücadelelerini sürdürerek birçok alanda üretimde bulunuyorlar. Kadın tutsakların çıkarttığı Roperî dergisinin, yeni sayısı çıktı. Şakran Kapalı Kadın Cezaevi’nde kalan kadın tutsakların el yazılarıyla hazırladıkları periyodik derginin yeni sayısında Kobanê direnişi işlendi.

Kobanê direnişini konu alıyor

Üç ayda bir çıkan derginin, bu ay 14’üncü sayısı çıkacak. Derginin Temmuz-Ağustos-Eylül sayısı, Kobanê’nin yıldönümü olması nedeniyle, üzerinde bir YPJ savaşçısının yer aldığı “Em Bûn Berxwedan” yazılı kapakla çıktı.
Tamamen el emeği olan bu derginin tamamı, el yazısıyla hazırlandı. Derginin fotoğrafları da kadın tutuksakların çizdikleri resimlerden oluşuyor. Dergi, toplam 52 sayfadan oluşuyor ve dergide Kürtçe ve Türkçe yazılar yer alıyor. Kürtçe editör yazısına yer verilen dergide, “Hemû dilên berxwedêr re merheba” (Yüreği direnişle olan herkese merhaba) diye sesleniliyor.

Deniz Fırat da unutulmamış

Dergide, ayrıca Muharrem Ayı nedeniyle, Alevilere de yer verilmiş. Bunun yanı sıra, dergide Rojava Devrimi’ne kadın gözüyle bakış, 2017 OHAL şartlarında cezaevi direnişleri de anlatılıyor. Kadın tutsaklar, Maxmur’a dönük DAİŞ saldırıları sırasında, yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat’ı da unutmadı. Fırat’a atfen bir yazı da dergide yer alıyor.

www.gorulmustur.org sitesinde de yayınlanacak olan dergide yer alan yazılar şöyle:

o Kürtleri Varlık ve Bilinç Olarak Tanımlamak (Abdullah Öcalan)
o Faşizm Sesten Korkar (Viyan Hevjin-Ezgi)
o Tecrit (Deniz Ronahi)
o Çocukluğumun Şeftali Ağacı (Berivan Aydın)
o Jineoloji Açısından Sosyal Bilimler (Azime Işık/Güneş Arduç)
o Hêviya Cûdi (Esmer Ayas)
o Wê Dawi ‘Muhteşem’ Be (Beritan Gulan)
o Dünden Bugüne Aleviler (Berçem Öter)
o Rojava Devrimi: Kadın Devrimi (Leyla Ülgen)
* Sonu Ne Olursa Olsun Zafer Bizimdir (Nuda Eletterya)
o Kêlî û Jîyan (Hayriye Özkan)
o Direnişi Yaşam Hali Kılanlara (Meryem Söylemez)
o 2017 Zindan Direnişi (Derya Moray)
o Koçek’in Kehaneti (Beritan Gulan/Ehlam Eylem Kaçar)
o Kameran Silah, Kaleminse Hakikat Türküsü Oldu (Cansever İrlan)
o Ankalaşma Yolunda (Leyla Ülgen)
o Temenê Bî Notayê Hatiye Hunandin (Nûra Cewari-Dicle)
o Kavak Ağacı ve Zaman Yolcusu (Mahsume Şedd)
o Name (Dilan Bulut)
o Yıldızlar Ükesini Biliyorum Anne (Ehlam Eylem Kaçar)
o Hewar (Nuran Durak-Dicle)
o Tu yi Di Taritiya Min de (Mizgin Çiçek)
o Ey Gidi Şakran (Meryem Söylemez)
o Gamêş û Hirç (Reyhan Çomak)
o Xaçepirs (Ruşen Özkan)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Bolu’da 2 bin yıllık Frig Kaya Kitabesi’ni parça parça çalmışlar

Published

on

Bolu’nun Göynük İlçesi Soğukçam Köyü’nde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları kapsamında yer alan Frig Kaya Anıtı defineciler tarafından parçalar halinde çalındı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve bölgede Frig yerleşkesinin varlığını gösteren en önemli eser olan kitabe 9 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde 9 satırdan oluşuyordu.

Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapıldığı öğrenilirken tarihi eser olan kitabenin ne zaman çalındığı tespit edilmeye çalışılırken, jandarma ekipleri ormanlık alanda yer alan Frig kitabesinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Resmi sitede ‘Çalıntı’ olarak yer alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ‘çalıntı’ olarak yer alan kitabeyle ilgili bilgiler verilirken, şu ifadele kullanıldı:

“Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü (Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün ‘Türbe Önü’ veya ‘Yazılı Kaya’ mevki’indedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Game of Thrones hayranları kampanya başlattı: HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla

Published

on

Game of Thrones: Taht Oyunlarını kim kazanacak? Game of Thrones’daki Starbucks bardağının dışında filmlerde ne gibi hatalar yapıldı? Starbucks’tan Game of Thrones’a yanıt Game of Thrones’ta skandal hata

Bütün dünyayı ele geçiren Game of Thrones fanatikliği şu aralar zirve yapmış durumda. Ancak ‘Demir Taht‘a oturan isim kim olacak?’ sorusunun cevabını merak eden ve verilen uzun ara ile beklentileri iyice yükselen izleyicilerden bazıları dizinin final sezonundan memnun değil.

Bu nedenle son bölümünün yayınlanmasına günler kala, 8. sezonun yeniden çekilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Change.org üzerinden başlatılan kampanyada “farklı yazarlarla son bölümlerin yeniden çekilmesini istiyoruz” talebi yer alıyor.

Kampanyanın açıklama kısmında ise “David Benioff ve DB Weiss, kaynakları olmadan (yani kitaplar) yetersiz olduklarını kanıtladılar. Bu dizi anlamlı bir son sezonu hak ediyordu. HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla!” deniliyor.

Kampanya yorumlarında bir kullanıcının “Benioff ve Weiss bu görev için yetersiz, Game of Thrones sağlam bir finalle ekrana veda etmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Başka bir kulanıcının “Sırf seyirci şaşırtmak için 8 yıllık karakter gelişimini çöpe atmayın, yazık!” yazdığı, bir başkasının ise şu ifadeleri kullandığı görülüyor:

“İmzaladım; çünkü düzgün bir hikaye anlatımı istiyorum. Eskisi gibi uzun ve derin diyaloglar istiyorum. Tüm karakterlere kendilerine yakışan bir şekilde son yazılmasını istiyorum. Üzerimizde bir miktar etki bırakan ölümler yazılsın istiyorum”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Haluk Bilginer, Alex Rider’ın kadrosuna dahil oldu

Published

on

Bugüne kadar birçok yabancı dizi ve sinema filminde rol alan Haluk Bilginer, son olarak Alex Rider’da kamera karşısına geçti.

Hürriyet’in haberine göre ünlü oyuncu, Romanya’da çekilen ve genç bir ajanın heyecan dolu macerasını konu alan projede, dizinin “kötü adam”larından Dr. Hugo Grief’i canlandırdı.

8 bölümlük ilk sezonunun çekimleri kısa süre önce tamamlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Bilginer’in yanı sıra Otto Farrant, Vicky McClure, Andrew Buchan ve Stephen Dillane gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI