Connect with us

.

Kültür-Sanat

Aram’dan 5 yeni kitap

AleviNet

Published

on

Köklü bir yayıncılık geleneğinin simgesi olan Aram Yayınları, beş yeni kitabı okuyucularla buluşturuyor. Kurulduğu günden bu yana siyasetten ekonomiye, mitolojiden tarihe, felsefe ve düşünce yapıtlarına, deneme ve anıdan, hikâye ve romana, şiire kadar Kürtçe-Türkçe yüzlerce telif ve çeviri yapıta imza atan Aram Yayınları’ndan çıkacak olan yeni kitaplar, önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak.

Feminizm & Erkekler

Okuyucuyla buluşmaya hazırlanan kitaplardan Nıkkı Van Der Gaag’ın kaleme aldığı Feminism & Men kitabı Aram Yayınevi tarafından, çevirisi yapılarak okuyucularıyla buluşacak. Kitabın tanıtımında ise, şu sözlere yer veriliyor: “Feminizm dünyayı değiştiriyor; kadın yaşamını kökünden tekrar şekillendiriyor. Ama ya erkekler? Hala ekonomideki, hükümetteki, dindeki, basıdaki gücün çoğunu ellerinde tutuyorlar. Aynı zamanda, çoğu erkek bir erkek olmanın ne anlama geldiği konusunda geleneksel görüşleri sorguluyor. Diğerleri, kadınların elde etmiş olduğu kazanımlara içerleniyor ve saati geriye almak istiyor.”

4 kitap raflarda

“Yezda” romanından sonra, okuyucuların özlemle beklediği Metin Aktaş’ın “Uzun Yaz” romanı da yeni çıkacak kitaplardan biri. Raflardaki yerini alacak bir diğer eser ise, İlhami Sidar’ın şiir kitabı olan “Masum Saat”. Aram Yayınları’nın çıkaracağı kitaplar arasında, Fehim Işık’ın Kürtçe “Kenên Hinekirî” kitabı da bulunuyor. Burhan Eviz’in “Yol” kitabı da çıkacak kitaplar arasında yer alıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI