‘İntihar denilen ölümler araştırılmalı’

Türkiye’de kadın cinayetlerinin en fazla yaşandığı illerin başında gelen Adana’da, son bir ay içerisinde Devlet Su İşleri İdaresi Sulama Kanalı’nda iki kadının cenazesi bulundu. Şüpeli kadın ölümlerinin ‘intihar’ olsa dahi, nedeninin araştırılması gerektiğini söyleyen avukat Sevil Aracı, ‘intihar’ denilen olayların altından cinayet çıkabileceğini ifade etti.

Kadın ölümlerinin artmasının bir nedeninin, yargının cezasızlık politikası olduğunu ifade eden Aracı, bir diğer nedenin ise, OHAL ile kapatılan kadın kurumları ve sığınma evlerinin olduğunu belirtti. Bu uygulamalar ile kadının toplumda yalnızlaştırıldığı belirten Aracı, ‘Nasıl olursa olsun, kadın ölümlerine şüpheli bakmak gerektiğini’ söyledi.
Adana’da sulama kanalında bulunan iki kadının cenazesinin medyada “İntihar” diye duyurulduğunu hatrılatan Aracı, kadın intihar etse bile, ‘intihara sürükleyen nedenlerin araştırılması gerektiğinin’ altını çizdi. Aracı şu sözleri ifade etti: “İntihar denilir ama aslında o kadınların öldürüldüğü sonucu da çıkabilir. Çok fazla karşılaştığımız bir konu. ‘Balkondan düştü öldü’, ‘Araba çarptı öldü’ ya da ‘Kanala atlayıp intihar etti’ denilebilir. Bu tür olaylar araştırılmalı.”

Filiz Zeyrek/Jinnews