Connect with us

.

Kültür-Sanat

Cezaevlerine ‘Askıda Kitap’ kampanyası sürüyor: Bir kitap da sen gönder!

AleviNet

Published

on

Aram Kitabevi’nin tutuklular için başlattığı ‘Askıda Kitap’ kampanyası sürüyor. Şimdiye kadar 70 tutukluya toplam 350 kitap gönderen Aram Kitabevi’nin çalışanı Fatma Arslan, okurlara, dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı

Olağanüstü Hal (OHAL) ile cezaevlerinde artan kötü koşullara cevap vermek ve tutuklularla dayanışmak için Beyoğlu’ndaki Aram Kitabevi’nin 2 aydır başlatmış olduğu “Askıda Kitap” kampanyası devam ediyor. Aram Kitabevi çalışanı Fatma Arslan, şimdiye kadar 28 farklı cezaevinde bulunan 70 tutukluya 350 tane kitap gönderdiklerini belirtti. Tutukluların kendilerine mektup üzerinden iletişime geçtiklerini kaydeden Arslan, tutukluların ihtiyaç duydukları türlere göre kitap gönderdiklerini söyledi. Kitaplarda herhangi bir sınırlama olmadığını ifade eden Arslan, ihtiyaca ve bulundukları cezaevinin sınırlandırdığı sayıya göre kitap gönderdiklerini söyledi.

Bir kitap da askıya…

Kampanyanın, cezaevlerindeki ağır koşullar bitmeyen kadar devam edeceği bilgisini paylaşan Arslan, kitaplar geldiği sürece kampanyanın devam edeceğini söyledi. Arslan, gönderdikleri kitaplar için tutuklulara ulaşıp ulaşmadığı konusunda kendilerine az dönüşlerin olduğunu aktardı. Kampanyanın başından beri okuyucularının kendilerini yalnız bırakmadığını söyleyen Arslan, birçok cezaevine kitap gönderecekleri için daha fazla kitaba ihtiyaçlarının olduğunu bu yüzden de herkesin kendi kütüphanelerinde okudukları kitabı paylaşmalarının oldukça önemli olduğu belirtti.

‘Kadın tutuklulardan mektup az geliyor’

Özellikle kadın cezaevlerinden gelen mektupların azlığına vurgu yapan Arslan, “Her cezaevinden özellikle kadın arkadaşların kitap ihtiyaçlarını bize yazmalarını istiyoruz. Arkadaşların gönderdiği her mektuba cevap veremiyoruz. Küçük notlarla cevap verebiliyoruz. Onların o güzel cümlelerine aynı güzellikte cevap veremediğimiz için tutsakların bizi anlayacaklarını tahmin ediyoruz” dedi.

Aram’ın adresine gönderebilirler…

Kampanyaya katkı sunmak isteyenler Aram Kitabevi’nin bulunduğu Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Çukurlu Çeşme Sk. 6/A Beyoğlu/İstanbul adresinden ulaşabilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI