ÖHP’den Marmara raporu: Hak ihlalleri tavan yaptı

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Cezaevi Komisyonu, Marmara Bölgesi’ndeki cezaevlerine yaptığı ziyaretler sonucunda hazırladığı Eylül ve Ekim ayı raporunu açıkladı. Raporda tutsakların revire çıkartılmadıkları, idare tarafından keyfi cezalar verildiği, sosyal ve temel hakların engellendiği ve dayatmalara karşı çıkan tutsakların darp edildiği belirtildi.

Çıplak arama işkencesi

Tek tek Marmara Bölgesi’nde yer alan cezaevlerinde yaşananlara yer verilen raporda, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde çıplak aramanın “rutin” bir hal aldığı ve tutsakların hastaneye gidiş-geliş amacıyla X-Ray cihazından geçiş sırasında darp edildikleri belirtildi. Raporda, hastaneye götürülen tutsaklara ise, kelepçeli muayene dayatıldığı belirtildi. Bandırma Kapalı Cezaevi’nde ise, tutsaklara birçok kısıtlama getirildiği belirtilen raporda, ziyaretlerin sadece birinci derece akrabalar ile sınırlandırıldığı ve telefon görüşme hakkının da 15 günde bir 10 dakikaya indirildiği belirtildi.

Gardiyanlar tahrik ediyor

Cezaevlerinde gece baskınlarının arttığına vurgu yapılan raporda, “Hapishane personelinin tutumu eskisi gibi olmadığı, son derece sertleştiği, yer yer hakarete dönüştüğü, askeri nizamı yaşatmaya yönelik davranışlarının bulunduğu ve mahpusların personel tarafından ideolojik anlamda tahrik edildikleri aktarılmıştır” denildi. Yine cezaevlerinde siyah renk elbisenin yasaklandığı belirtilen raporda, Bolu F Tipi Cezaevi’nde telefon görüşmelerinde hem tutsaklara hem ailelerin tekmil vermeye zorlandığı ve bu zorlamaya karşı çıkan tutsakların yaklaşık 3 haftadır yakınları ile göreşemedikleri belirtildi.

Atkı bile soruşturma konusu

Düzce T Tipi Cezaevi’nde ise, “Mahpuslar hakkında hemen her konuda disiplin soruşturması açılmakta, usule, kanuniliğe aykırı, hukuksuz disiplin cezaları verilmektedir. Örnek vermek gerekirse; son olarak bir hükümlünün yeğenine ait bir fotoğrafta, Amedspor atkısı takılı olması disiplin soruşturmasına konu yapılmıştır” denildi.

Tutsağa domuz bağı

Raporda, bazı tutsaklar ile yapılan görüşmelere de yer verilerek, Edirne Cezaevin’de bazı tutsakların işkenceye maruz kaldığı belirtildi. 22 Ağustos’ta hücre havalandırmasında bulunan kameranın yakılması nedeni ile tutsakların darp edilerek süngerli odaya atıldığı belirtilen raporda, tutsakların, “Süngerli odanın süngerlerini elleriyle sökmek istedikleri için içlerinden birinin domuz bağı ile bağlı olacak şekilde tutulduğunu; bağın çok sıkı olması nedeni ile kan akışının olmaması nedeni ile çok fazla acı çektiğini, bağırmalarına rağmen infaz koruma memurlarının gelmediğini belirtmişlerdir” denildi. Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde de açlık grevi sonrası tutsaklara, “propaganda yapılması, güvenliğin bozulması” gibi gerekçelerle disiplin soruşturma başlatıldığı ifade edilen raporda, birçok cezaevinde aynı gerekçeler ile tutsaklara soruşturma açıldığı ifade edildi.