SON DAKİKA

25 Kasım’da şiddet politikalarını teşhir edeceğiz

Bu haber 13 Kasım 2017 - 11:55 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.

Kürt kadınları olarak, 25 Kasım’da ‘şiddet politikalarını teşhir edeceklerini’ söyleyen TJA aktivisti Figen Ekti, “Bu yüzyıl kadınların mücadele yüzyılıdır” dedi.
OHAL bahanesi ile çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan kurumlar arasında birçok kadın kurumu da vardı. Kadın kurumlarının kapatılmasıyla, özelikle Kürdistan kentlerinde kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar, taciz, şiddetin artması dikkat çekti. Buna karşı Kürt kadınları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik ve eylem düzenleyecek. Özgür Kadın Hareketi/Tevgere Jinen Azad (TJA) aktivisti Figen Ekti, düzenleyecekleri eylemlere ilişkin bilgi verdi.

Mirabalların mirasını aldık

Minerva, Maria ve Patria Mirabal kardeşler ile birlikte 25 Kasım’ın kadın mücadelesine ilham kaynağı olduğunu söyleyen TJA aktivisti Figen Ekti, Kürt kadın hareketinin de Mirabal Kardeşlerin mücadelesini miras olarak ele aldığını ifade etti.
25 Kasım’ın milyonlarca kadının direnişini temsil ettiğini belirten Ekti, TJA olarak da 25 Kasım eksenli birçok ilde panel, miting, seminer ve kadın toplantıları ile bir dizi eylem ve etkinlik düzenleyeceklerini söyledi.

OHAL 8 Mart’ta kırıldı

Hayatın her alanında kadınlara yönelik saldırı olduğunu ve bunu kadın kırımı olarak nitelendirdiklerini ifade eden Ekti, Kürt kadınlarının 25 Kasım’da kadın kırımına karşı alanlarda olacaklarını belirtti. OHAL’in etkisinin 8 Mart’ta alanlara çıkan kadınlarla kırıldığını hatırlatan Ekti, “OHAL’den kaynaklı iki kişinin bir araya gelemediği yerde kadınlar abluka ve baskılara rağmen alanları doldurdu. Sokağa çıkmada çok ciddi bir etki yarattı. Bu yılki 25 Kasım’da kadınlar baskı ve şiddet politikalarını alanlarda teşhir edecek” dedi.

Bu yüzyıl mücadele yüzyılı

“Direnen kadınlara ciddi bir saldırı yapılıyorsa bunun ideolojik ve politik sebepleri vardır” diyen Ekti, sözlerine şöyle devam etti: “Tarihten günümüze kadın şahsında toplumu aşağılamak, teslim alma politikası vardır. Günümüzde yürütülen politika da gücünü tarihten alıyor. Ortadoğu’ya dayatılan ciddi bir savaş var. Kadınlar bu savaşlara karşı mevzileniyor. Her türlü direnişi sergiliyor. Rojava bunun somut örneğidir. Kadının direnişini ön plana çıkarmak gerekir. Bu yüzyıl kadınların mücadele yüzyılıdır. Kürt kadınları da bu direnişin en önemli öncü ve aktörleridir.” Ekti, son olarak tüm kadınları 25 Kasım’da alanlarda olmaya çağırdı.