SON DAKİKA

Depremin bilançosu ağırlaşıyor…

Bu haber 13 Kasım 2017 - 11:51 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Irak Federe Kürdistan ile İran Kürdistanı sınırında meydana gelen depremin bilançosu ağırlaşıyor. Ölü ve yaralı sayısı hakkında sağlıklı bilgi edinilemiyor. İran Sağlık Bakanı Yardımcısı, 164 kişinin yaşamını yitirdiğini, bin 568 kişinin de yaralandığını açıkladı. Deprem en çok Kirmanşan’da can aldı

Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentti ile İran Kürdistanı sınırında dün akşam saat 21.18 sularında meydana gelen depremin bilançosu ağırlaşıyor. İran’ın resmi ajansı IRNA’ya konuşan İran Sağlık Bakanı Yardımcısı Kasım Canbabayi, 164 kişinin yaşamanı yitirdiğini, bin 568 kişinin de yaralandığını açıkladı. Deprem nedeniyle özellikle kırsal bölgelerde toprak kaymasının meydana geldiği ve toprak altında insanların olduğu belirtildi. Kirmanşan’ın Kasrı Şirin kentinde 30 kişinin yaşamını yitirdiği, 300’ü aşkın kişinin de yaralandığı açıklandı.

Kasrı Şirin’de bilanço ağır…

İran Kürdistanı’nın Kirmanşan eyaletine bağlı Kasrı Şirin kentinde yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Kirmanşan Vali Yardımcısı, Kasrı Şirin kentinde yaşamını yitirenlerin sayısının 30’a çıktığını açıkladı. 300’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Ayrıca Sinê vilayetine bağlı Kamyaran kentindeki yerel kaynaklar, çok sayıda arama kurtarma ekibinin Kasrı Şirin’e sevk edildiğini bildirdi. Bu arada köylerdeki bilanço hakkında da net bilgilere ulaşılamadı.

Kirmanşan’da yaşam durdu

Kirmanşan eyaleti geneli resmi tatil ilan edildi. Sinê eyaletinin Saqiz ile Merivan kentlerinde de okullar tatil edildi.

Süleymaniye’de ambulans hareketliliği sürüyor…

Süleymaniye’nin eyalet sınırları içerisinde meydana gelen 7.3 şiddetindeki deprem sonucu Süleymaniye’nin Derbendixan ilçesinde 4 kişinin yaşamını yitirdiği 50’den fazla yaralının olduğu bildirildi. Derbedixan Kaymakamı Nasih Mela Hesen, depremde 4 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Hesen, hükümete acil yardım çağrısında bulundu. Ayrıca ilçedeki muhabirlerimiz 50’den fazla kişinin hastanelere kaldırıldığını bildirdi. Süleymaniye’nin Şarezur ilçesinde bir kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Süleymaniye merkezde ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı, ancak birçok binada maddi hasar meydana geldi. Kentte ambulans hareketliliği de yaşanırken, deprem sonrası yurttaşlar sokaklara çıktı.

Halepçe, Kerkük ve Hewler’de çok sayıda yaralı…

Halepçe merkez ile Xurmal ilçesinde de 100’ün üzerinde yaralı olduğu bildirilirken, kentte yarın resmi tatil ilan edildi. Diyala’nın Xaneqîn ilçesinde de yaralıların olduğu ancak sayının netleştirilmediği aktarıldı. Çok sayıda kişinin hastanelere kaldırıldığı öğrenildi. Kerkük’te da Hey Eskeri mahallesinde bir evin yıkıldığı öğrenilirken, en az 65 kişinin yaralandığı bildirildi. Hewlêr’de herhangi bir can kaybı yaşanmazken, 58 kişinin kentteki hastanelere kaldırıldığı belirtildi. Şengal ve Mahmur’da da hissedilen depremde söz konusu merkezlerde can kaybı ve yaralanma olmadığı bildirildi.

HABER MERKEZİ

108