SON DAKİKA

Lübnan’da askeri hareketlilik

Bu haber 13 Kasım 2017 - 11:31 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Suudi Arabistan ile hareket eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifa edip okları Hizbullah ve İran’a çevirmesi ile yükselen gerilim sürüyor. Lübnan-İsrail sınırında, İsrail askerlerinin Lübnan tarafında sis bombası attığı ve Lübnanlı askerlere hakaret ettiği, bu nedenle de taraflar arasında gerginlik yaşandığı bildirildi.
Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, 12 Kasım öğleye doğru sınırdaki İsrail askerlerinin silahlarını, Lübnan askerlerine doğru yönelttikleri, hakaret ettikleri ve sınırın Lübnan tarafına 3 adet sis bombası attıkları belirtildi.
Lübnan ordusunun savunma pozisyonu aldığı bölgede, Lübnan istihbaratından yetkililerin inceleme yaptıkları ifade edildi. Lübnanlı yetkililer, yaşanan gerginlik sonrası Birleşmiş Milletler Lübnan Barış Gücü (UNIFIL) ile koordinasyonlu hareket ettiklerini vurguladı. Lübnan yerel basınında olayla ilgili çıkan haberlerde ise, İsrail askerlerinin attığı sis bombası nedeniyle bazı Lübnan askerlerinin hastaneye kaldırıldığı iddia edildi.

Mavi Hat’ta durum

İsrail ile Lübnan arasında mayınlı bir bölge bulunuyor. Mayınlı bölgenin İsrail tarafında elektrikli telleri ile çeşitli gözetleme ve istihbarat sistemleri bulunurken, Lübnan tarafında ise sınır hattını sadece eski dikenli teller koruyor. Sınırın Lübnan tarafında Hizbullah yer alıyor. “Mavi Hat” olarak isimlendirilen ara bölgede ise, UNIFIL’e ait üsler ve devriye araçları bulunuyor.