SON DAKİKA

Zeytinliklerde hasat zamanı

Bu haber 13 Kasım 2017 - 11:50 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Zeytinliklerin imara ve sanayiye açılması tartışmaları arasında zeytinlikler hasat dönemiyle şenlendi. Sezonun ilk hasadından memnun olan zeytincilerin tercihi ise, kooperatifler

Türkiye’nin önemli zeytin merkezlerinden Ege Bölgesi’nde, zeytin sezonu başladı. Sofralık ve yağlık zeytinlerin merkezi durumundaki Ege’de zeytinciler, ilk olarak sofralık ve ardından erken yağlık zeytin hasadına başladı. Sonbaharın ilk yağmurundan kısa bir süre sonra etlenen zeytin ağaçlarından tane tane toplanmaya başlayan sofralık zeytinler, çeşitlerine ve boyutlarına göre ayrıştırılarak, tüketime hazır hale getirilecek. Dünyaca ünlü Memecik zeytininin yanı sıra, Marmara’ya has Gemlik zeytininin de yetiştiği bölgede, ayrıca Ak Zeytin, Aşı Yeli, Çakır Çilli, Dilmit, Erkence, Ödemiş ile bilinen Eşek Zeytini, Girit, Hurma Kaba, Hurma Karaca, Kara Yaprak, Kiraz, Memeli, Taş Arası, Tavşan Yüreği, Yağ Zeytini ve Yerli Yağlık isimli zeytinler peş peşe toplanacak.

İmar değil zeytin

“Zeytinliklerin idam fermanı” olarak anılan yasa tasarısı ile zeytinliklerin imara ve sanayiye açılması tartışmaları arasında geçen 2017 yılının ilk hasadını yapan zeytinciler sezondan umutlu iken, beklentileri ise, zeytinliklerin yeniden benzer bir tehdit ile karşılaşmaması.
Zeytinde bu yıl rekoltenin iyi olduğunu belirten zeytin üreticisi Selçuk Dirim, zeytinliklerin imara açılması yönünde sürekli Meclis gündemine getirilen yasa tasarılarının 2017 yılında zeytincileri en fazla tedirgin eden konuların başında geldiğini belirtti. Dirim, “Fiyatlara yansıması olduğunu düşünmüyorum ama zeytine verilen değer açısından beni tedirgin etti. Zeytinliklerin imar alanı olarak görülmesi endişe verici bir durum. Zeytinlik olarak kalması her zaman tercihimizdir” diye konuştu.

Kasım ayı başında zeytin hasadına başladıklarını belirten Dirim, sofralık zeytin ürettiklerini belirtirken, hasat döneminin kendi bahçeleri için 2 ay sürdüğünü söyledi. Dirim, topladıkları zeytinleri Bergama, Gömeç ve Akhisar’da Tarım Kredi Kooperatiflerine verdiklerini söyledi. Zeytinciler için kooperatiflerle çalışmanın önemli olduğunu belirten Dirim, kooperatiflerin daha güvenli olduğunu dile getirirken, zeytin borsası ve tüccarlarla üreticilerin fiyatları birlikte belirlediğini ifade etti.

Nisan’a kadar sürüyor

İzmir’in Foça ilçesinde uzun yıllardır zeytin üreticiliği yapan Ahmet Kabaş, hasat dönemi ile birlikte zeytinliklerin şenlendiğini ifade etti. Zeytinlerin bu yıl verimli olacağının görüldüğünü belirten Kabaş, hasat döneminin Nisan ayına kadar süreceğini belirtirken, sezonun ilk hasadını herhangi bir alet edevat kullanılmadan yaptıklarını anlattı.

Ahmet Kanbal//Ma