SON DAKİKA

ABD’de cinsel taciz ve saldırılara karşı Me Too hareketi yayılıyor

Bu haber 14 Kasım 2017 - 10:32 'de eklendi ve 124 views kez görüntülendi.

ABD Hollywood’da yüzlerce kadın cinsel taciz ve saldırı mağdurlarıyla dayanışmak için yürüyüş yaptı. Eylemciler, Hollywood Bulvarı’ndan CNN Genel Merkezi’ne kadar yürüdü

Yürüyüş fikri, ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ın Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow gibi oyuncuları taciz ettiğinin ortaya çıkmasının ardından çok sayıda oyuncunun “Ben de (Me Too) ” sloganıyla kendilerini taciz eden isimleri teşhir etmesiyle ortaya çıktı. Me Too etiketi ilk olarak aktivist Tarana Burke tarafından kullanılmış ve ünlü televizyon oyuncusu Alyssa Milano tarafından meşhur edilmişti.

100 adam daha var…

Yürüyüşe liderlik eden Tarana Burke, eylem öncesi yayınladığı Facebook mesajında, “Her Harvey Weinstein’a karşılık onun yaptığının aynısını yapan 100 adam daha var. Şimdi hiç değilse ayakta kalanlar arasında bir dayanışma görüyoruz. Mağdurlar kendi aralarında bir cemaat oluşturdular. Umuyorum ve dua ediyorum ki bu toplululuk kendini devam ettirebilir” dedi.

Hoffmann, Spacey ve CK’de tacizle suçlanıyor…

Cinsel tacizle suçlanan aktörler arasında Dustin Hoffmann, Kevin Spacey ve komedyen Louis CK gibi isimler de bulunuyor. Louis CK yayınladığı özür mesajında “Kadınlar üzerindeki gücüm beni takdir etmeleriydi. Ben de bu imtiyazı sorumsuzca kullandım” ifadelerini kullanmıştı.