SON DAKİKA

27 Kasım öncesi Zarrab muamması

Bu haber 15 Kasım 2017 - 9:40 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşmada hakim karşısına çıkacak olan Reza Zarrab’a ilişkin muamma sürüyor. Zarrab’ın tahliye edildiğine ilişkin bilgiler yalanlanmasına rağmen, avukatı 4 gündür Zarrab’tan haber alamadıklarını açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu’nun internet sitesindeki resmi kayıtlarda, “09135-104” kayıt numaralı Reza Zarrab’ın 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden tahliye edildiği bilgisi yalanladı. Ancak 27 Kasım yaklaştıkça Zarrab’a ilişkin muamma sürüyor.
Davayı kovuşturan New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı sözcülerinden “Zarrab hala gözaltında” açıklaması geldi. Zarrab’ın avukatı Şeyda Yıldırım ise Hürriyet’ten Razi Canikligil’e yaptığı açıklamada, “Serbest bırakıldığı bilgisi doğru değil. Başka bir bölüme alınmış olabilir. Bize de 5 gündür bilgi vermiyorlar, hiçbir haber alamıyoruz” dedi.
Ayrıca hükümete yakın kaynaklar, Zarrab dosyasının doğrudan Erdoğan’ı hedeflediği ve bu dava üzerinden AKP yönetiminin “Teröre destek veren ülke diye Lahey’de yargılanmak istendiğini” işlemeye devam ediyor. AKP’li yazarlardan Cem Küçük, Zarrab yargılamasının “Türkiye’ye yönelik bir operasyon olduğunu ve doğrudan Erdoğan’ı hedeflediğini” savunarak, muhalefet dahil herkesin buna karşı durması gerektiğini savundu.