SON DAKİKA

‘Akkuyu inşaatı hukuka aykırı yapılıyor’

Bu haber 15 Kasım 2017 - 9:11 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Mersin’de EMO tarafından yapılan ‘Enerji Forumu’nda konuşan NKP Mersin Dönem Sözcüsü Av. Alpay Antmen, nükleer santral inşaatının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi tarafından şube binalarında “Enerji” konulu forum düzenlendi. Foruma konuşmacı olarak Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Sempozyumu Düzenleme Başkanı Nedim Bülent Damar, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) Dönem Sözcüsü Avukat Alpay Antmen, Tabipler Odası Başkanı Doktor Ful Uğurhan, EMO Enerji Bakım Koordinatörü Olgun Sakarya katılırken, Forumun moderatörlüğünü EMO Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar yaptı.
EMO Bakım Koordinatörü Olgun Sakarya,  devlet tarafından teşvik olarak ortaya sürülen güç üzerinden tarife ile abonelerin cebinden dağıtım şirketlerinin cebine para aktarıldığını anlattı. Sakarya, yaz saati uygulaması ile devletin “tasarruf yapıyoruz” açıklamalarının aksine yaz uygulamasının zarardan başka bir faydasının olmadığını belirtti. Devletin yaz uygulaması ile ilgili açıkladığı rakamların çok sağlıklı olduğunu düşünmediğini kaydeden Sakarya, yüzde 12’lik bir rakamı insanlara tasarruf olarak göstermeye çalışıldığını dile getirdi.
‘AMAÇ ENERJİ DEĞİL ASKERİ GÜÇ’
Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan nükleer santralin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine değinerek, nükleer santrallerin en çok insan yaşamını etkilediğine dikkat çekti. Dünyada ateşlemeye hazır yaklaşık 16 milyon patlama gücüne sahip 30 bine yakın nükleer silah geliştirildiğine değinen Uğurhan, soğuk savaşın sürdüğü dönemde nükleer enerji üretmek amacı ile yapılan santraller aracı ile nükleer silahların kaynağını üretme olduğunu ifade etti. Nükleer santral söz konusu olduğunda yalanların sürekli döndüğü bir zamanın içinde olduklarını dile getiren Uğurhan, çıkarlar söz konusu olduğunda insan sağlığının görmezden gelindiğini aktardı. Devletin, nükleer santrallerini kurmasının temel amacının askeri kaynak ve güç olduğunu belirten Uğurhan, Akkuyu Nükleer Santrali ile insan yaşamının hiçe sayıldığını anlattı.
ÇIKARLARA GÖRE İŞLİYOR
Nükleer santrallerin hukuksal süreçlerini dile getiren NKP Mersin Dönem Sözcüsü Av. Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer Santralin ÇED olumlu raporu kesinleşmeden bir tek kepçenin vurulmaması gerekirken kazı çalışmasının yapıldığını anlattı. Nükleer santralin sadece yapılan çevrenin insanını değil tüm toplumu etkileyeceğini kaydeden Antmen,  çocukların geleceği için nükleere karşı çıkılması gerektiğini belirtti.  Anten, çevreyi geliştirmenin ve korumanın devletin en önemli görevlerinden bir olmasına rağmen devletin koyduğu yasalara aykırı davrandığını ve sadece rant uğruna insan yaşamının heba edildiğini ifade etti. Akkuyu Nükleer Santralin hukuk sürecine değinen Antmen, davada olumsuz bir sonuç çıksa dahi Akkuyu Nükleer Santralin yapılmaması için gereken tüm hukuk süreçleri yürüteceklerini ifade etti.  Nükleer santral inşaatının hukuka aykırı olduğunu dile getiren Antmen, nükleer santral inşaatının yargısal boyutunun kişilerin çıkarına göre yürütüldüğüne dikkat çekti.