Connect with us

Kültür-Sanat

Koca bir çocuk ve Doğal Ritim Orkestrası

Ailesinin doktor olmasını istediği Şêrko Kanîwar, atıkları müzik aletine dönüştürerek, çocuklarla birlikte doğanın ritmini yakalıyor. Bin çocuklu orkestrayı çalıştıran Kanîwar, “Hep çocuk kalacağım” diyerek içindeki çocuk ruhunu özetliyor.

Plastik yoğurt kapları, boya kutuları, pet ve soda şişeleri, tahta ve demir kaşıklar, bardakaltlığı… Bazen araya karışan ıslık sesi, bazen fısıltıyla başlatmak için 3’ten geriye sayan bir komut. Hepsi ilkokul çağında, yoksul, dezavantajlı, ötekinin ötekisi durumunda Kürt çocuklarının bir araya gelip bu araçlarla müzik yapmaya başladıklarında tarih 2005’leri gösteriyor.
VAR OLMA ARAYIŞI
Savaş yerine siyasetin ön plana çıkarılmaya çalışıldığı, Kürtlerin kültürel haklarını yoğun ve yaygın bir şekilde talep ettikleri yıllardı. O dönemlerde tarihsel akışın bilinçli bir “rastlantısı” olarak buluşturduğu bu çocuklar çevreden topladıkları “atıkları” birer müzik aletine çevirerek sahne alıyor, kendi dillerinde şarkı söylüyor ve birde kendi varlıklarını bu yolla kanıtlamaya çalışıyorlardı.
O RUH SINIRLARI AŞTI
Doğanın ritmi ile çocukların ruhunu buluşturan bu projenin mimarı Şêrko Kanîwar. Hiç büyümeyen koca bir çocuk gibi olan Kanîwar, bu estetizmi hem kendinde var etti ve hem de kendi topraklarının dışına taşımaya başladı. Kısa süre önce Avrupa’ya giderek, onlarca değişik halktan çocuğa Kürt çocuklarının bu ruhunu akıtan Kanîwar, kısa süre önce de Ankara’ya gelerek Doğal Ritim Atölyesi çerçevesinde sahne aldı.
ÇOCUKÇA BÜYÜYOR
Ankara’da röportaj yapma imkanı bulduğumuz Kanîwar, tıpkı sahnedeki gibi akışkan biri. Kanîwar’ı röportaj yapmak için bile olsa kameranın karşısında sabitlemek epey zor oldu. Kendisine “Biraz çocukça bir yanınız var” dediğinde, büyük bir kahkahalı ile ve kendisine yapılan en büyük iltifat edilmiş gibi mutluluk yaşayarak, “Hep çocuk kalacağım” diye cevaplandırıyor.
TESADÜFLERİN YARATIMI
Kanîwar’ın müzik serüveniyle “Çer çöp orkestrası” adı da verilen Doğal Ritm Orkestrası neredeyse büyük tesadüfler sonucu bir gelmiş ve vücut bulmuş. Kanîwar, 1995 yılında İstanbul’da ağabeyinin zoru ile bir müzik kursuna kayıt yaptırdığında hayatının tümüyle alt üst olacağından habersiz olduğunu belirtiyor. “Ağabeyim kendisi müzik kursuna gitmek için kendisine saz almıştı. Ancak daha sonra işleri nedeniyle, kayıt da boşa gitmesin diye beni kursa göndermek istedi” diyen Kanîwar’ın anlatımlarına göre, o güne kadar müzikten bihabermiş.
Kanîwar, o dönemi şu sözlerle anlatıyor: “Hatta abim beni kursa gönderdiğinde kendimi yerlere vuruyordum. Hiç bir zaman, bütün hayatımı müzik üzerinde yürüteceğim aklımdan geçmiyordu. Ailemde, sürekli benim ya doktor ya da mühendis olmamı istiyordu. Babam şoförlük yaptığı için asla elimizi direksiyona sürdürmedi. Mevcut sistemde de, aileler çocuklarını, iyi şeyler yapsın diye mesleğe yönlendirmiyorlar, hangi meslek daha çok kazandırır diye bakıyorlar meseleye. Yani kısacası 12-13 yaşıma kadar hiç bir şekilde arka planımda asla müzisyenlik yapma düşüncesi yoktu. Ancak müziğe başladıktan sonra aslında farkında olmadığım bir müziğe yatkınlığım olduğunu anladım. Çünkü ben çocukken bizim köye düğün için gelen müzik gruplarından onlar gidene kadar ayrılmıyordum. Ama bunun bendeki müzik yatkınlığı olduğunun farkında değildim.”
‘SEN ÇİNGEN OLMUŞSUN’ 
Ancak yine de Kanîwar’ın müzikle ilgili keşkeleri var ve “Keşke 2-3 yaşımdayken müziğe başlamış olsaydım” diyor. Kanîwar, daha erken yaşlarda müziğe başlamış olsaydı, bambaşka bir yerde olacağına inanıyor.
Kaniwar, daha sonra müzik yolculuğunu üniversite öğrencisi olarak geldiği Diyarbakır’da sürdürmüş. Doğruca Dicle Fırat Kültür Merkezi’ni yolunu tutan Kanîwar burada, def ve diğer müzik aletlerini öğrenme kurslarına gidiyor. Üstelik elindeki defi gören ailesi Kanîwar’ı bir başka halka yönelik ayrımcılık üzerinden itham ediyor ve “Sen çingen olmuşsun” diyerek müzikten vazgeçirmeye çalışıyor. Okul ile müzik eğitimini iç içe yürüten Kanîwar, okulu bitirdikten sonra 3 yıl özel kurumlarda matematik öğretmenliği yapıyor.
Artık aklında müzisyenlik olan Kanîwar, öğretmenlik yıllarını da “ekonomik mecburiyet” olarak tanımlıyor ve MEB bünyesinde çalışmak için hiç başvuruda bulunmamasını da şöyle anlatıyor: “Israrla memurluk sisteminin içine girmek ve onun bir parçası olmak istemedim. Çünkü ben hem öğrencilik hem de stajyerlik yıllarımda bu sistemin çelişkilerini, insanı öğüten tarafını çok net gördüm. O yüzden memur olmayacağım diye kendime söz verdim. 3 yıllık öğretmenlikten sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde müzik çalışmalarına başladım ve böylece çocuklarla çalışmaya adım atmış oldum.”
DOĞAL ALETLERDEN ORKESTRA 
Doğal Ritim Orkestrası çalışması da yine bir başka tesadüfle başlamış. Kayyum öncesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hazar kıyısında bir arsa alıyor ve burayı sosyal tesise dönüştürüyor. Belediye aldığı karar gereği de, yoksul ve dezavantajlı ailelerin çocuklarından her hafta 50 tanesini belirleyip buraya kampa götürmeye başlıyor. Gerisini Kanîwar şöyle anlatıyor: “2006 yılında beni de müzik atölyesi için bu kampa davet ettiler. Çok doğal bir yerdi. Birkaç eğitmen daha vardı ve kampın sorumlusu bir hafta boyunca ne yapacağımızı yazılı olarak iletmemizi istedi. Ne yapacağımı bilmiyordum, üstelik müzik öğretmeni de değildim. O zamana kadar çocuklarla münasebetimde sadece matematik dersleri sayesinde gelişmişti. Ayrıca bir hafta da hiçbir çocuğa bir müzik aletini çalmayı da öğretemezdim. Yaz aylarıydı ve cırcır böceğinin sesini duydum. O zaman bu fikir aklıma geldi. ‘Burası doğal bir ortam. Doğal aletlerden bir orkestra kuracağız’ dedim. Ancak ne çıkacağını bilmiyordum. Ertesi gün çevreden ses çıkaracak, pet şişe, soda şişeleri, yoğurt kapları falan topladık. Çocuklar bu fikrime güldüler. Çünkü onlar herhangi bir müzik aleti bekliyorlardı. Onlarla biraz sohbet ettik. Doğanın kendi ritmi olduğunu, kalbimizin bir ritimle attığını, gece ve gündüzün, mevsimlerin, doğal olayların bir ritimle gerçekleştiğini anlattık. Çocuklar ikna oldu. Bunları çalmaya başladıktan 10 dakika sonra hepsi şok oldu. O sesi duyduklarında ve kendilerinin bu sesi çıkardığını düşündüklerinde… Çocuklara bunu nasıl bulduklarını sordum. Biri, ‘Ben sesimin notasını soda şişesinde buldum’ dedi. O zaman bu çalışmayı sonuna kadar sürdürmeye söz verdim.”
Bu çalışmaları ilerleten doğal müzik aletlerini kullanarak oluşturduğu orkestranın seslendirdiği “Koçero” parçası anadil kampanyasının da reklam yüzü oldu. Kanîwar, aslında içindeki çocukla bu görüntü üzerinden sahnede çocuklarla büyüdüğünü göstermiş oldu. Kanîwar, 2006 yılında 50 öğrenciyle başladığı çalışmasını 2015 yılında bin çocuğun sahne aldığı bir konsere dönüştürdü. Şimdi her yıl bir şeklide konser vererek çocukları doğanın ritmi ile doğayı da çocukların ruhu ile buluşturmaya çalışıyor.
İLK EYLEM HASANKEYF İÇİN
Bunun için ilk konserlerini de Hasankeyf’te verdi Doğal Ritim Orkestrası. 82 çocuğun katıldığı eylem grubun ilk çevre gösterisi oldu aynı zamanda. Doğaya yönelik saldırılara gösterdikleri duyarlılığı da Kanîwar, “Munzur’a yönelik saldırılarda da, ormanların yakılmasında da, Hasankeyf’in sular altında bırakılmasından da, doğanın ritmi bozuluyor” sözleriyle anlatıyor.
‘HEM TAŞ ATIYORLARDI HEM MÜZİK ÇALIYORLARDI’ 
Çocukların kendi ruhlarını doğanın ritmiyle buluşturmasını o dönem birileri de fırsata çevirmeye çalışmış. Bazı büyük TV kanalları orkestrayı canlı yayınlara konuk etmek istemiş. Kanîwar, o dönem gündemde olan “taş atan çocuklara” karşı kendi çalışmalarının kullanılmak istendiğini ve bu çalışmanın bir “rehabilitasyon” olarak görülmeye çalışıldığını belirterek, “Ama hakikat o değildi, o çocukların birçoğu hem değişik gerekçelerle taş atıyordu hem de müzik çalıyordu” diyor.
Kanîwar, bu süreci “çocukların müzikle eğitildiği bir süreç” olarak nitelendiriyor, ailelere de, “Çocuklarınıza kendi idealleri gerçekleştirebilecekleri koşulları yaratın” çağrısında bulunuyor.
Bin kişilik çocuk korosu oluşturmayı yeterli bulmayan Kanîwar, “Biz bin çocuğu bir araya getirdik, ama Diyarbakır’da o yaş grubunda 400 bin çocuk var. Yani bizim ulaşamadığımız 399 bin çocuk daha var” diyor. Kanîwar, yürüttükleri çalışmanın aynı zamanda çocuklara müzik eğitiminin yanı sıra demokratik komünal değerler verdiğini dile getiriyor.
Çalışmanın Kürtçe ile ilişkisini ve kayyumların bu çalışmaya etkisini de değerlendiren Kanîwar, şunları söylüyor: “Bu çalışmayı şimdiye kadar Diyarbakır’da yürüttüğümüz için yüzde 100 Kürtçe yaptık. Ayrıca Diyarbakır’daki çalışmada sadece enstrüman çalmıyoruz, aynı zamanda şarkı söylüyoruz. Ankara’ya geldiğimizde çocuklarla Türkçe çalıştık. Bir hafta önce Amsterdam’a gittim orada da kendi dilimle çalıştım. Yani aslına bakarsanız şarkı söylenmezse bu çalışmanın herhangi bir dile ihtiyacı da yok. Vücut diliyle anlaşabiliriz.
Biz kayyımlardan önce çalışma yaptığımızda 300 çocukla bir araya geliyorduk. Ancak DBP’li belediyelere kayyım atandığı zaman ilk olarak kadınlar, çocuklar ve kültüre ilişkin çalışmaları hedef aldı. Kürt dili ve kültürü hedef alındı. Bu hizmeti vermek için imkanlar konusunda kayyımların atanması çalışmalarımıza negatif etki yarattı ancak, ruh ve motivasyon konusunda eskisinden çok çok daha iyiyiz.”
Şêrko Kanîwar’ın bu çalışmada aldığı en büyük hediyesi de, kendisini ve yaptığı çalışmaları televizyon ekranlarında izleyen ailesinin artık çalışmalarını kabul etmiş olması.
MA / Kenan Kırkaya – Barış Boyraz

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kültür-Sanat

AKP’li başkanın ilk icraatı: Aziz Nesin’in yazdığı ‘Azizname’ oyunu iptal edildi

Cumhuriyet Sahnesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “31 Mart yerel seçimlerimde Kayseri’ye hizmet etmek üzere seçilen Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’a hayırlı olmasını diler, görevinde başarılar dileriz. Keşke ilk icraatı 27 Nisan Cumartesi günü Kadir Has Kültür Merkezi’nde oynayacağımız “Azizname” oyunumuzun salon tahsisinin iptal etmek olmasaydı. Tüm Kayserili tiyatroseverlerden özür dileriz” denildi.

Cumhuriyet Sahnesi’nin sahnelediği Aziz Nesin’in yazdığı “Azizname” oyunu 20 Ocak’ta da AKP’li Sakayrya Belediyesi tarafından sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in gözaltına alınmasına tepki gösterdikleri gerekçesiyle iptal edilmişti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Kültür-Sanat

Star Wars evreni dizi oluyor… İşte The Mandalorian’ın yayın tarihi

Disney’in “Star Wars” evrenini dizi olarak taşıyacağı, Jon Favreau’nun senaryosunu yazıp yapımcılığını üstleneceği “The Mandalorian”dan görseller paylaşıldı.

Disney’in 100 milyon dolar bütçe ayırdığı konuşulan dizi, ismini Boba Fett’in Mandalore gezegeninden kaçış hikayesinden alıyor. Yapım, “Star Wars VI: The Return of the Jedi”dan beş yıl sonrasını anlatacak.

Dizinin ilk sezonunun yönetmen koltuğunda Dave Filoni, Bryce Dallas Howard, Deborah Chow, Rick Famuyiwa ve Taika Waititi yer alıyor.

Dizi, Disney+’ın açılış tarihi olan 12 Kasım’da ekranlara gelecek.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Kültür-Sanat

Biret’ten Paris’te dev konser

Konsere, yangın nedeniyle dünyanın üzüntü içinde olduğu Notre Dame’a ithafen, Bach “Koral” ile başlayan İdil Biret, J.S. Bach “Kromatik Fantezi ve Füg No.3”; R. Schumann “Fantezi Op.17”; C. Debussy “İki Etüd”; G. Ligeti “İki Etüt”; S. Prokofyev “Sonat No.2” eserlerini çaldı. Sanatçı salondan aldığı yüksek enerji nedeniyle üç bis parçası: Chopin “Mazurka”; Wilhelm Kempff’in piyanoya uyarladığı başka bir “Bach-Koral” ve Liszt “Gondoliera” eserlerini de seslendirdi.

Paris Konservatuvarı’nın eski ve yeni öğrencilerini buluşturan bu anlamlı konserde kasım ayında Salle Gaveau’da bir resital veren, büyük piyanistlerden Henri Barda da vardı. Paris Konservatuvarı’nda Lazare Lévy ile çalıştıklarından bahseden Henri Barda, bu nedenle de Biret’in yorumlarını kendine çok yakın bulduğunu anlattı. Barda, “İdil Biret çok büyük bir piyanist. Piyanoyu orkestra gibi tınlattı. Harikaydı” diyerek hayranlığını ifade etti. l Kültür Servisi

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Forum47 dakika ago

Maçoğlu Dersimli mi, Tuncelili mi? Asıl ona bakmak gerekir

CİHAN EREN Bu yazımızı, 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarından doğmuş başka bir tartışma üzerine yazacağımız için başka noktalara değinmeden doğrudan...

Güncel53 dakika ago

Dersim Barosu: Linç kültürü yaygınlaştırılıyor

Ülkede artan linç girişimlerine dikkat çeken Dersim Barosu, Diyarbakır, Gebze ve Kızıltepe’de güvenlik güçlerinin takındığı hukuk dışı tavrın, CHP Genel...

Güncel53 dakika ago

Memur-Sen’den binlerce istifa

Belediyelerde işçilerin yanı sıra iktidara yakın Memur-Sen’e tepkili memurlar da jet hızıyla istifa ediyor. Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre  31...

Politika53 dakika ago

İmamoğlu’ndan Bahçeli ve Akar’a: Her yere gideriz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı sonrası ‘Mesaj alınmıştır’ diyen MHP Başkanı Devlet Bahçeli ve Savunma...

Dünya57 dakika ago

ABD, İran petrolü muafiyetlerine son veriyor

ABD, İran’dan petrol ithalatı muafiyetlerine son verildiğini açıkladı. Beyaz Saray’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, İran’dan petrol ithal eden ülkelere yaptırım...

Medya58 dakika ago

Cumhuriyet davası avukatları: İnfazın durdurulması hukukun gereğidir

Cumhuriyet gazetesi davası avukatları, istinaf mahkemesinin sekiz eski Cumhuriyet çalışanının hapis cezalarını kesinleştirme kararı üzerine İstanbul Barosu’nda açıklama yaptı. Açıklamada,...

Dünya58 dakika ago

Sri Lanka’da saldırılar sonrası OHAL ilan edildi

Güney Asya’da bulunan ada ülkesi Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve lüks otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada meydana...

Güncel59 dakika ago

Türkdoğan: İktidar insanlıktan koptu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İHD, TİHV, ÖHD Amed Barosu, ÇHD, SES ve İTO temsilcilerinden oluşan bir heyetle TBMM’de...

Dünya60 dakika ago

Buteflika’ya yakın beş milyarder tutuklandı

Cezayir medyasına göre Buteflika’ya yakın beş milyarder, Algeruie’de yakalandı. Bunlar arasında yer alan Isad Rebrab, Cezayir’in en zengini olarak tanınıyor....

Güncel1 saat ago

HDP: Hukukçulara saldırı utanç vericidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Özgürlük İçin Hukukçular...

Kültür-Sanat1 saat ago

AKP’li başkanın ilk icraatı: Aziz Nesin’in yazdığı ‘Azizname’ oyunu iptal edildi

Cumhuriyet Sahnesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “31 Mart yerel seçimlerimde Kayseri’ye hizmet etmek üzere seçilen Büyük Şehir Belediye Başkanı...

Haberler1 saat ago

DİSK: 1 Mayıs Taksim’de kutlansın

Grup adına basın açıklamasını Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı. Küçükosmanoğlu, “Türkiye’de işçi sınıfının baskıyla çıkarılmaya çalışılan bir takım...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort