Connect with us

.

Kültür-Sanat

Aryen Yayınları’ndan 3 yeni kitap

AleviNet

Published

on

Aryen Yayınları etiketiyle 3 yeni kitap raflardaki yerini aldı. Kitaplar arasında bir şiir, bir Kürtçe, bir de Türkçe roman yer alıyor

Kiraz çiçeklere…

Şiir kitabı, Abdurrahman Çadırcı kaleminden “Dağların şarkıları” ismiyle çıktı. “Sadece bir yudum çay değil / Ölüm de paylaşılır dağlarda…” diyen şair Çadırcı, kitabını ülkesinin kiraz çiçeklerine atfediyor. Şair “buyruk” diye adlandırdığı kitabın önsözünde, şiirlerini dağların duygularıyla tatlandırılmış nektar olarak tanımlıyor.

Yüreğin de yer aç…

“Halkların Zamanı” isimli roman ise, M. Cihat Çobanoğlu tarafından yazılmış. PKK’nin “Tasfiye süreci” olarak adlandırdığı 2002-2004 yıllarında kaleme alınan eser, Zerdeştê Kal’ın “Yüreğinde yer aç, öyle ki sevgin sevgileri büyütsün” sözleriyle başlıyor. Kitap aynı zamanda bir halkın örgütlenme, direnişe geçme sürecini anlatıyor. Kitabın önsözünü kaleme alan Abdurrahman Çadırcı, kitabın zor koşullarda kaleme alındığını ve bunun da başlı başına bir aşk hali olduğunu belirtiyor.

Yaşam yolculuğu

“Meşa Jiyanê (Yaşam Yolculuğu)” isimli Kürtçe roman ise, Kerem Bilen’in ilk kitabı. 18 yıldır cezaevinde bulunan Yazar Bilen kitabına, “Eğer yaşam yolcusu isen; hiç durma, yürü, her adım ve nefeste sen kendini göreceksin” başlıyor ve kendi yolculuğunu anlatıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI