Kadınlardan 8 Mart’a kadar kesintisiz eylem; kadın düşmanlarının ve erkek-devlet şiddetinin DÜŞ PEŞİNE!

0
133

Diyarbakır’da Emek ve Demokrasi Platformu üyesi kadınlar, 25 Kasım’dan 8 Mart’ a uzanan kesintisiz bir eylem hattının kararlaştırıldığını duyurdu. Eylemlerin temel sloganı; Düş Peşine

Aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır Tabip Odası (DTO) ve Demokratik İslam Kongresi’nin (DİK) bulunduğu Emek ve Demokrasi Platformu, 25 Kasım  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında yapacakları çalışmaları düzenledikleri basın toplantısı ile açıkladı.

Kesintisiz eylem…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube binasında yapılan toplantıda ortak metni KESK Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Rozerin Çatak, “25 Kasım’dan 8 Mart’a düşlerimizin peşinde, sürekli eylemdeyiz” dedi. MA’nın geçtiği habere göre Çatak “Büyütülmeye çalışılan bu  cinsiyetçi ve faşist rejim en fazla  biz kadınların örgütlü, kesintisiz, sürekli ve kararlı  mücadelesiyle dağıtılabilir. 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde yaptığımız KESK Kadın Meclisimizde bir kez daha bu belirleme yapılmış ve 25 Kasım’dan 8 Mart’ a uzanan kesintisiz bir eylem hattının başlatılması kararlaştırılmıştır” diye konuştu.

Kadın düşmanlarının Düş Peşine

25 Kasım’a kadar dönemsel kampanyalar yapacaklarını belirten Çatak, “Dönemsel kampanyalarımızın temel sloganı ‘Düş Peşine’ doğrultusunda 25 Kasım’a giderken çocuk istismarcılarının, tacizcilerin, tecavüzcülerin, katillerin ve kadına yönelik her tür  erkek-devlet şiddetin, mobbingin, kadın düşmanı yasaların, düzenlemelerin peşine düşerek hesap soracağız. Eşitliğin, haklarımızın, özgürlüğün, hayallerimizin peşine düşeceğiz, düşlediğimiz dünyanın gerçekleşmesi için kararlıkla mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

25 Kasım’a kadar eylem takvimi açıklandı

Çatak, 25 Kasım’a kadar yapacakları haftalık programı, şöyle açıkladı:

* “İş yeri gezileriyle kadın emekçilerle bir araya gelip erkek-devlet şiddetini teşhir edeceğiz. Hafta boyunca iş yerleri önünde, yemekhane önlerinde stantlar kurup, 25 Kasım’da kadınları sokaklara çağıran bildirilerimizi dağıtacağız.

Hafta boyu iş yerlerimizde kokart takarak kadına yönelik şiddeti teşhir edeceğiz.

* 21 Kasım Salı günü, müftülükler önünde bir araya gelip ‘Müftülük yasası hükümsüzdür geri çekilsin’ diyerek kadın düşmanı yasaları tanımadığımızı  beyan eden açıklamalar yapacağız.

* 22 Kasım Çarşamba günü, Nuriye Gülmen başta olmak üzere  tutsak kadınlara dayanışma  kartları gönderecek, postane önlerinde açıklamalar yapacağız.

*KESK, DİSK, TTB ve TMMOB olarak başlattığımız ‘OHAL  değil demokrasi istiyoruz’  başlıklı kampanyamız çerçevesinde illerde ‘OHAL’ de kadınlar neler yaşıyor?’ konulu paneller, sempozyumlar, forumlar  yapacağız.

*25 Kasım Cumartesi günü, tüm illerde kadın örgütleriyle, siyasi partilerden, emek-meslek örgütlerinden kadınlarla alanlarda olacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here