Rusya’da okullara ‘çocukları seferberlik koşullarına hazırlanması’ talimatı

Rusya’nın kuzeyindeki Sibirya bölgesinde yer alan Krasnoyarsk kentindeki bir okulda ortaya çıkan bir belgede, okul yöneticilerine çocukları savaş zamanında nasıl davranmaları gerektiği konusunda hazırlamaları için talimat verildiği açıklandı.

Kentteki yerel yetkililer, belgenin bölgedeki okullara dağıtıldığını onaylarken, belgede çocukların seferberlik, savaş ve sıkıyönetim durumlarına hazırlanmaları gerektiğinin yazdığını söyledi.
Bölgesel Eğitim Bakanlığı Sözcüsü Nadezhda Kvitkovskaya Pazartesi günü yerel bir radyo programına yaptığı açıklamada federal yönetmeliğe göre eğitim kurumları da dahil olmak üzere bütün devlet birimlerinin sıkıyönetime her daim hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Okullar ve diğer kurumların “kritik durumlarda nasıl davranılması gerektiğini bilmeleri” gerektiğini söyleyen Kvitkovskaya aynı zamanda belgeyi halka sızdıran kişinin arandığını ve bulunduğu takdirde cezalandırılacağını söyledi.

Ruslar arasında savaş ve sıkıyönetim korkuları, Rusya’nın Batı devletleriyle olan ilişkilerinin kötüye gitmesi ve 2014’te Kırım’ın ilhakı ile başlayan Ukrayna kriziyle baş göstermeye başlamıştı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta üst düzey yetkililerle yaptığı toplantıda, bütün büyük Rus şirketlerinin askeri ürün ve hizmet üretimini arttırmaları gerektiğini söylemişti.