Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Bugün de Mersin, Hatay ve Van’da 18 gözatlı

AleviNet

Published

on

Günlerdir süren gözaltı ve tutuklama furyasına bugün yenileri eklendi. Mersin, Hatay ve Van’da yapılan operasyonlarda 18 kişi gözaltına alındı

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Afetevler Mahallesi’nde bu sabah yapılan ev baskınlarında Mahsum ve Yavuz Yılmaz isimli kardeşler gözaltına alındı. Gözaltına alınan Yılmaz kardeşlerin gözaltı gerekçeleri öğrenilemezken, İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.
Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi’nde ikamet eden İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticisi Mahmut Aydıncı gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Aydıncı’nın İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Hatay’da 25 Kasım’da yapılan operasyonda “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan Şehmuz Taşan, Selahattin Efetürk, Ahmet Özgeyikçi, Mehmet Hantaş, Şiar Beştaş, Ömer Alataş ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin ise emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Van’da da sabah saatlerinde özel hareket polisleri tarafından birçok adrese eş zamanlı baskınlar düzenlendi. İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi ve Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi’nde yapılan baskınlarda çoğunluğu çocuk 15 kişi gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi bilinmeyen 15 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler şunlar: Bahtya Kaya, Berdan Kaya, Reber Kutluk, Demhat Turgut, Baver Kutluk.

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI