Connect with us

.

Politika

CHP’li Özkoç: Rıza Sarraf Türkiye’de yargılanmalı

AleviNet

Published

on

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rıza Sarraf’ın açıkladığı bilgilerin kaynağının kimler olduğunu sorduğunu anımsatarak “CHP lideri yarın grup toplantısında kürsüye çıkacak, o ana kadar bekleyecek, eğer önüne herhangi bir bilgi belge gelmezse oradan Türk milletine dün olduğu gibi bugün de açıklamaya devam edecek” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Engin Özkoç, Rıza Sarraf’ın mal varlığına el konulduğunu kaydederek savcılığın bu konuya ilişkin emniyete gönderdiği yazıyı okudu. Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sarraf’ın devletle ilgili askeri sırları, gizli belgeleri yurt dışına götürmesine, kaçırmasına orada açıklamasına imkan tanıyanların kimler olduğunu sorduğunu anımsatarak “CHP lideri yarın grupta kürsüye çıkacak, o ana kadar bekleyecek, eğer önüne herhangi bir bilgi belge gelmezse oradan Türk milletine dün olduğu gibi bugün de açıklamaya devam edecek.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEN PARA KAÇIRAN VATAN HAİNLERİNİN TÜRKİYE’DE YARGILANMASINDAN TARAFIZ”

Engin Özkoç, Sarraf olayına ilişki yeni bir soruşturmanın açılabileceği Sarraf’ın Türkiye’de yargılanabileceği yönündeki tartışmaların anımsatılması üzerine şöyle dedi: “CHP Sarraf ile ilgili uyarılarını zamanı geldiği zaman ilgili makamlara yaptı ve yapmaya devam etti. Şimdi sıra burada yargılanması gereken bir kişiyi siz hayırsever ilan ederek milyarlarca dolar rüşvet veren bir kişiyi Türkiye Cumhuriyetinde yargılamadınız, serbest bıraktınız. Onunla beraber rüşvet alan kişileri, bakanları yargılamadınız onları da serbest bıraktınız. Biz Rıza Sarraf’ın Türkiye’de yargılanması gerektiğine inanıyorduk. Biz bakanların yüce divanda yargılanması gerektiğine inanıyorduk. Türkiye’den para kaçıran vatan hainlerinin Türkiye’den yargılanmasından tarafız, bunun takipçisi olacağız. Bunun ucu hükümete mi gider, bakanlara mı gideri, başbakana ve daha yukarısına mı gider bu bizi hiç ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren tek bir şey var: vatanımız ve milletimizin geleceğidir.”

“CUMHURBAŞKANI HESAP SORULMA SIRASI KENDİSİNE GELİNCE HESAP SORMAK AKLINA GELDİ”

Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gayretinde olduğu ve bunlara çıkış izni verilmemesi yönündeki uyarısının hatırlatılması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı, Başbakanın çocuklarının gayretlerinden haberi yok mu? Cumhurbaşkanının kendi damadının, çocuklarının kurduğu offshore şirketleriyle yaptığı ticaretten haberi yok mu? Cumhurbaşkanının milyarlarca doların daha önce Sarraf kanalıyla rüşvet verildiğinden haberi yok mu? Sayın cumhurbaşkanı hesap sorulma sırası kendisine gelince birden hesap sormak aklına geldi. Sen milletimizin esnafından vergi müfettişlerini gönderip hesap sorarsın, milletimizin elini taşın altına sokan işverenlerinden hesap sorarsın. Ama sıra sana geldiği zaman birden başka hesaplar aklına geliyor. Biz yıllar öncesinden soruyoruz. Açık ve net söylüyorum; Tayyip Erdoğan hiçbir dönemde kandırılmamıştır. Her dönem bugün kandırıldık dediler kişiler, firmalar, ilişkilerle aynı sofrada oturmuştur. Onları önüne gelen yiyeceklerin haram mı helal mi olduğuna bakmaksızın onlardan nasiplenilmiştir. Sadece ve sadece oradakiler kanun, millet önünde hesap vermeye başladıkları zaman onlar vatan haini olmuştur, kendisi vatansever olma konusunda bir numaralı kişi olmuştur. Bu ilişkilerin içinde ne kadar arsınız. Kandırıldık diyerek milleti kandırmaya çalıştığınız konuların içinde ne kadar varsınız.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

HDP: AKP içeride ve dışarıda suç işliyor

AleviNet

Published

on

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, bugün yazılı açıklama yaparak, “Partimizin iki belediyesi daha kayyum eliyle gasp edildi” dedi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Cihan Kahraman, Yüksekova Belediye Eş Başkanlarımız İrfan Sarı ve Remziye Yaşar; Nusaybin Belediye Eş Başkanlarımız Semire Nergiz ve Ferhat Kut’un hukuksuzca tutuklanmaları yetmezmişçesine, İçişleri Bakanlığı partimizin demokratik yollarla kazandığı Nusaybin ve Yüksekova belediyelerine de kayyım atamıştır. Halkın iradesini gasp etmiştir.
Böylece partimizin yerel seçimlerde kazandığı üç büyükşehir belediyesi ve dört ilçe belediyesi gasp edilmiştir.
AKP Genel Başkanı ve tüm yöneticiler, sandıktan çıkan halk iradesini ayaklar altına alarak, seçme ve seçilme hakkını sistematik olarak ihlal etmektedir.

‘İÇERİDE VE DIŞARIDA SUÇ İŞLİYOR’

Sınırın ötesinde savaş suçları, sınırın bu yanında ise anayasal suçlar işleyen; Kürt halkının kazanımlarını kayyım siyaseti ve baskılar ile alaşağı etmeye çalışan AKP-MHP ittifakı, düştüğü bataklığa tüm toplumu çekmeye çalışmaktadır.
Tüm Türkiye ve uluslararası demokratik kamuoyunu demokratik siyasete destek vermeye, intikam siyaseti yürüten AKP iktidarına karşı durmaya çağırıyoruz.”

 

Continue Reading

Politika

HDP’li Nusaybin ve Yüksekova belediyeleri de gasp edildi

AleviNet

Published

on

Kayyum atamalarından önce her iki belediyenin eşbaşkanları tutuklandı. Daha sonra bu tutuklamalar, kayyum atanmasına gerekçe olarak gösterildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 15 Ekim günü ev baskınlarının hedefi olarak gözaltına alınan HDP’li Nusaybin Belediye eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut, Perşembe günü çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Nusaybin belediyesinin eşbaşkanları “örgüt üyesi olmak”la suçlandı. Bu suçlamaya eşbaşkanların “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” kampanyasına katılmaları ve gizli tanık ifadeleri gerekçe olarak gösterildi.

Türk hükümeti Nusaybin İlçe Kaymakamı Mehmet Balıkçılar’ı kayyum olarak atadı.

15 Ekim’de gözaltına alınan Yüksekova Belediyesi Eşbaşkanları İrfan Sarı ve Remziye Yaşar, benzer suçlamalarla Parşembe günü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Yüksekova Belediyesi’ne İlçe Kaymakam Osman Doğramacı kayyum olarak atandı.

19 Ağustos’ta Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atandıktan sonra Karayazı ve Kulp belediyeleri de aynı şekilde gasp edilmişti.

Continue Reading

Politika

ESP: Barış dedikleri işgal, pınar dedikleri kan deryası

AleviNet

Published

on

ESP Genel Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, Türk işgal saldırılarına ilişkin, yüzlerce sivilin bombardımanlarda hayatını kaybettiği, bazı köyler ve kasabaların talan edildiğini kaydetti.

“Direnişin meşruiyeti büyürken işgalciler yalnızlıklarında boğuluyor” diyen ESP, direniş karşısında “Neo-Osmanlıcı işgal ve yayılma hevesleri sömürgecilerin kursağında kalıyor” diye ekledi.

İşgale “Barış pınarı” adının verilmesine de tepki gösteren ESP, “Tam da faşist karakterlerine ve ikiyüzlü tutumlarına uygun olarak bu işgal harekâtının “Barış Pınarı” diyorlar. Barış dedikleri işgal ve savaş, pınar dedikleri ise kan deryasıdır” dedi.

“Şimdi daha gür sesle halkların kardeşliğini ve eşitliğini savunmanın zamanı” olduğunu belirten ESP, şu çağrılarda bulundu:

-AKP-MHP faşist blokunun işgal saldırısı durdurulmalı, Türk burjuva ordusu ve denetimindeki çeteler Rojava topraklarını derhal terk etmelidir.

-Tüm emperyalistler ve bölge işbirlikçileri Suriye topraklarından elini çekmelidir. Suriye’nin geleceğine Suriye halkları karar vermelidir.

-Kuzey-Doğu Suriye halklarının ve yönetiminin statüsü ve hakları tanınmalıdır.

-Afrin işgali sonlandırılmalı, buradaki eli kanlı çeteler ve sömürge kurumları tasfiye edilmeli, Afrin halkının geri dönüşü güvence altına alınmalıdır.

-AKP-MHP faşist koalisyonunun savaş suçları tespit edilmeli, sorumluları uluslararası mahkemelerde yargılanmalıdır.

-İşgale karşı çıktıkları için tutuklananlar derhal serbest bırakılmalı, polis ve yargı terörü sonlandırılmalıdır.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI