Connect with us

.

Güncel

CHP sözünün arkasında

AleviNet

Published

on

CHP Parti Meclisi (PM) üyeleri, gazete yöneticilerimizin ve milletvekillerinin tutuklanmasının ardından yayımladığı “CHP Parti Meclisi’nden Yurttaşlarımıza” adlı bildiriye ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “iftira” ve AKP yöneticilerine yönelik “hakaret” suçundan haklarında açılan soruşturma nedeniyle ifade verdi.

Alınan kararla aynı savunmayı yapan PM üyeleri yazılı olarak verdikleri ifadelerinde “Söz konusu PM bildirisine imza atarak katıldım ve içeriğini aynen tekrar ediyorum” dedi. PM üyeleri Yıldırım Kaya, Yaşar Seyman, Gamze Taşçıer, Hakkı Süha Okay ve Ali Rıza Erbay dün Ankara Adliyesi’ne gelerek, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifadelerini yazılı olarak teslim etti. “Söz konusu PM bildirisine imza atarak katıldım ve içeriğini aynen tekrar ediyorum” denen ifadede, bildiri içeriğinde hiçbir suç unsurunun bulunmadığı, PM’nin muhalefet etme görevini yaptığı kaydedildi. İfadede, Cumhuriyet tarihinde ilk kez ana muhalefetin yetkili organının yayımladığı bir bildirinin soruşturmayla karşı karşıya bırakıldığı belirtildi. Bildirinin ‘ifade hürriyeti’ kapsamında olduğu belirtilirken, Cumhurbaşkanının, siyaseten tarafsız olmadığına dikkat çekildi ve “Sayın Tayyip Erdoğan bugün hem AKP Genel Başkanı’dır, hem de bu sıfatla herkese ağzına gelen ifadeyi kullanmakta; her türlü saldırıda bulunmayı kendine hak saymaktadır. Bu nedenle Erdoğan’ın TCK korumasından yararlanma hakkı kalmamıştır. Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu artık işlenemez bir suç haline gelmiştir” dendi.

Karar Kılıçdaroğlu’nun

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ittifak tartışmalarına ilişkin, “İttifak, tek adamlığı savunan AKP ve MHP arasında konuşulan bir sözdür. Onlar yüzde 50+1’i yakalayamadıklarını görüyorlar. Bütün telaşları, ittifak çalışmaları o yüzdendir. Bugün seçim olsa demokrasiyi savunanların yüzde 60’ın üzerinde çıkacağını biliyoruz” dedi. Ağbaba, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusuna ilişkin de “Kılıçdaroğlu da 16 Nisan’da ‘hayır’ diyenlerin en önemli unsuru, en önemli lideridir. Biz, Genel Başkanımızın vereceği her türlü kararın arkasındayız” ifadelerini kullandı. CHP’li Ağbaba, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında KHK’deki taşeron düzenlemesine değindi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ağbaba, “Düzenlemeyle işçiler ikiye bölündü. İşçiler arasında ayrım yapıldı. Çok büyük bir beklenti yaratıldı, beklenti hayal kırıklığıyla sonlandı. Duble yol diye övünüyorlar. O duble yolu yapan işçiye, kışın buzu açan emekçiye, HGS, OGS çalışanlarına, makam şoförlerine, şeker fabrikası işçilerine, TRT, AA, Devlet Demiryolları hemzemin geçidinde çalışana taşerona kadro yok’’ dedi. 2019 seçimlerine ilişkin, “Kemal Kılıçdaroğlu aday olabilir mi?” sorusunu da Ağbaba, “Olabilir tabii. Kemal Kılıçdaroğlu, Bizim liderimizdir. Kemal Kılıçdaroğlu, kendisi de söyledi, araştırmalar bunu gösterirse aday olur. Kılıçdaroğlu da 16 Nisan’da ‘hayır’ diyenlerin en önemli unsuru, en önemli lideridir. Biz, Genel Başkanımızın vereceği her türlü kararın arkasındayız.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading

Güncel

Sokak ortasında sandalyeler havada uçuştu

AleviNet

Published

on

Edinilen bilgilere göre olay, Çorlu’da Cumhuriyet Meydanı Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerine eşi ve bebek arabasındaki çocuğu ile yürüyen bir kişi kaldırımdaki bir başka kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın aniden alevlenerek kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerine sandalyelerle saldırdı. Kaldırımda bulunan onlarca kişinin gözleri önünde yaşanan olay vatandaşların araya girmesi ile sona erdirildi. Kavgaya karışan kişiler ayrı yönlere giderek olay yerinden ayrıldı.

Continue Reading

Güncel

Sahte para tehlikesi!

AleviNet

Published

on

Habertürk’te yer alan habere göre Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Küçük, “Kalpazanlar, başta para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgeleri olmak üzere kalabalık alışveriş ortamlarında sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçiyor. Vatandaşlarımız, hepsini olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotları mutlaka kontrol etmeli” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emergen, “Tüketiciler, yaz mevsiminde ve bayramlarda aceleden, tatil rehavetinden veya sıcağın yol açtığı dikkatsizlikten sahte paraları fark edemeyebiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para alınmadan önce mutlaka incelenmeli. Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI