Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

CHP sözünün arkasında

AleviNet

Published

on

CHP Parti Meclisi (PM) üyeleri, gazete yöneticilerimizin ve milletvekillerinin tutuklanmasının ardından yayımladığı “CHP Parti Meclisi’nden Yurttaşlarımıza” adlı bildiriye ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “iftira” ve AKP yöneticilerine yönelik “hakaret” suçundan haklarında açılan soruşturma nedeniyle ifade verdi.

Alınan kararla aynı savunmayı yapan PM üyeleri yazılı olarak verdikleri ifadelerinde “Söz konusu PM bildirisine imza atarak katıldım ve içeriğini aynen tekrar ediyorum” dedi. PM üyeleri Yıldırım Kaya, Yaşar Seyman, Gamze Taşçıer, Hakkı Süha Okay ve Ali Rıza Erbay dün Ankara Adliyesi’ne gelerek, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifadelerini yazılı olarak teslim etti. “Söz konusu PM bildirisine imza atarak katıldım ve içeriğini aynen tekrar ediyorum” denen ifadede, bildiri içeriğinde hiçbir suç unsurunun bulunmadığı, PM’nin muhalefet etme görevini yaptığı kaydedildi. İfadede, Cumhuriyet tarihinde ilk kez ana muhalefetin yetkili organının yayımladığı bir bildirinin soruşturmayla karşı karşıya bırakıldığı belirtildi. Bildirinin ‘ifade hürriyeti’ kapsamında olduğu belirtilirken, Cumhurbaşkanının, siyaseten tarafsız olmadığına dikkat çekildi ve “Sayın Tayyip Erdoğan bugün hem AKP Genel Başkanı’dır, hem de bu sıfatla herkese ağzına gelen ifadeyi kullanmakta; her türlü saldırıda bulunmayı kendine hak saymaktadır. Bu nedenle Erdoğan’ın TCK korumasından yararlanma hakkı kalmamıştır. Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu artık işlenemez bir suç haline gelmiştir” dendi.

Karar Kılıçdaroğlu’nun

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ittifak tartışmalarına ilişkin, “İttifak, tek adamlığı savunan AKP ve MHP arasında konuşulan bir sözdür. Onlar yüzde 50+1’i yakalayamadıklarını görüyorlar. Bütün telaşları, ittifak çalışmaları o yüzdendir. Bugün seçim olsa demokrasiyi savunanların yüzde 60’ın üzerinde çıkacağını biliyoruz” dedi. Ağbaba, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusuna ilişkin de “Kılıçdaroğlu da 16 Nisan’da ‘hayır’ diyenlerin en önemli unsuru, en önemli lideridir. Biz, Genel Başkanımızın vereceği her türlü kararın arkasındayız” ifadelerini kullandı. CHP’li Ağbaba, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında KHK’deki taşeron düzenlemesine değindi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ağbaba, “Düzenlemeyle işçiler ikiye bölündü. İşçiler arasında ayrım yapıldı. Çok büyük bir beklenti yaratıldı, beklenti hayal kırıklığıyla sonlandı. Duble yol diye övünüyorlar. O duble yolu yapan işçiye, kışın buzu açan emekçiye, HGS, OGS çalışanlarına, makam şoförlerine, şeker fabrikası işçilerine, TRT, AA, Devlet Demiryolları hemzemin geçidinde çalışana taşerona kadro yok’’ dedi. 2019 seçimlerine ilişkin, “Kemal Kılıçdaroğlu aday olabilir mi?” sorusunu da Ağbaba, “Olabilir tabii. Kemal Kılıçdaroğlu, Bizim liderimizdir. Kemal Kılıçdaroğlu, kendisi de söyledi, araştırmalar bunu gösterirse aday olur. Kılıçdaroğlu da 16 Nisan’da ‘hayır’ diyenlerin en önemli unsuru, en önemli lideridir. Biz, Genel Başkanımızın vereceği her türlü kararın arkasındayız.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI