Connect with us

Güncel

HDP’li vekil Encü ve Roboskililer yargılanıyor: ‘Üzeri kapatılıyor’

Published

on

Roboski’de 19’u çocuk 34 kişinin bombalanarak öldürülmesinin ardından Gülyazı köyüne taziye için giden dönemin Uludere Kaymakamı Nazif Yavuz’un darp edilmesiyle ilgili tutuklu HDP Milletvekili Ferhat Encü’nün de aralarında bulunduğu 31 köylünün yargılanmasına devam edildi. SEGBİS ile ifade veren HDP’li Encü, önceki gün katliamın 6. yıldönümü olduğunu anımsatarak “Bu katliamın kimler tarafından gerçekleştirildiği, kimlerin sorumlu olduğu tarafımızca bilinmektedir. Ancak sorumlular yargılanmış değillerdir. Yargılanmadıkları gibi dosya kapatılmış, iç hukuk yolları tüketilmiş, hem yargı hem siyasi makamlar tarafından ‘kaza’ oldu, ‘kasıt’ yok denilerek üzeri kapatılmaya çalışılmıştır” dedi. Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, SEGBİS ile savunma yaptı.

Encü, “Dün (önceki gün) bu olayın yıldönümüydü. Bu katliamı gerçekleştirenler ve sorumluluğu olanları bir kez daha lanetlediğimi ifade etmek istiyorum. Yaşamını yitirenleri özlemle anıyorum. Bu katliamın kimler tarafından gerçekleştirildiği, kimlerin sorumlu olduğu tarafımızca bilinmektedir.

Ancak sorumlular yargılanmış değillerdir. Yargılanmadıkları gibi dosya kapatılmış, iç hukuk yolları tüketilmiş, hem yargı hem siyasi makamlar tarafından ‘kaza oldu, kasıt yok’ denilerek üzeri kapatılmaya çalışılmıştır. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum bu olay, o gün gece yaşananlardan bağımsız olarak ele alınırsa çok yazık olur” dedi. Daha iyi savunma yapmak için duruşma salonunda hazır olmak istediğini söyleyen Encü, iki yıldır sadece SEGBİS ile duruşmalara katıldığını belirterek “Hakkımda açılan tüm davalar SEGBİS üzerinden görüldü. Bu yüzyüzelik ilkesinin de ihlali demektir. Bu dava benim açımdan tarihi bir davadır. Benim açımdan basite alınacak bir dava değildir. 6 yıldır ne yaşanmışsa bu dava ile irtibatlıdır. Bu nedenle huzurunuzda savunma yapmak istiyorum” diye konuştu. Bunun üzerine heyet başkanı Encü’ye “Seni buraya çağırırsak burada bekleyemezsin, savunmanı yaptıktan sonra aynı gün arabayla geri dönersin. Burada bekleme şansın yok. Getirilmen can güvenliğin nedeniyle sıkıntılı” dedi.

Encü: Riski göze alıyorum

Encü ise “Olur, bu riski göze alıyorum” diye yanıt verdi. Tekrar konuşan heyet başkanı ise “Şimdiden söyleyeyim. Bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile katılman için karar yazacağım” dedi. Encü’nün avukatı Özlem Zıngıl da, müvekkili hükümlü olduğu için vasilik sorunu çıktığını, görüşmek için savcılığa talepte bulunmalarına rağmen, kendilerine izin verilmediğini belirterek, bu nedenle savunma yapmak için hazırlanamadıklarını söyledi. Duruşma savcısı ise sunduğu mütalaasında, Encü’nün duruşmaya getirilmesi yönündeki talebin reddedilmesini isteyerek, davadaki eksik hususların giderilmesini istedi. Mahkeme Encü hakkında SEGBİS ile katılması yönünde karar vererek davayı erteledi.

KESK: Roboski’nin sorumluları ödüllendirildi

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, 19’u çocuk 34 kişinin bombalanarak öldürüldüğü Roboski katliamının yıldönümü nedeniyle Eğitim Sen 1 No’lu Şube’de basın toplantısı düzenledi. KESK Dönem Sözcüsü Sait Baran, Roboski katliamının üstünün örtülmek istendiğini söyledi. Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu katliamın sorumlularının Ankara’nın dehlizlerinde kaybolmayacağını, ne pahasına olursa olsun aydınlatılacağını söylediğini anımsatan Baran “Ancak, aradan geçen 6 yıla rağmen, ölümlerin sorumlularının açığa çıkarılmasına ilişkin herhangi bir ilerleme kaydedilmediği gibi olay kapatılmaya çalışılmıştır” dedi. Ailelerin, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapmış oldukları başvurunun 19 ay bekletilmesinden sonra esasa girmeden reddedildiğini kaydeden Baran “Sorumlular, cezalandırılmadığı gibi bir de ödüllendirildiler. Bizler, bu suçun kapatılıp bir dahaki suça zemin hazırlanmasına izin vermeyecek ve toplumsal hafızalardan silinmesine müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu

Güncel

Cumartesi Anneleri’ne 4 ülkeden destek

Published

on

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 738’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi. Cumartesi Anneleri, polis engeli üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta eylemlerini gerçekleştirdi. 

Bu haftaki eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve milletvekilleri Oya Ersoy, Hüda Kaya ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu destek verdi. Eyleme Lübnan, İran, Rusya ve Kıbrıs’tan gelen kayıp yakınları da dayanışmada bulundu. 

‘TÜRKİYE, BM SÖZLEŞMESİNİ İMZALAMALI’

Bu haftaki eylemde Amed’den Lice’ye giderken 1994 yılında Türk askerleir tarafından gözaltına alınan ve kendisinden bir kez daha haber alınmayan 29 yaşındaki beş çocuk babası Ahmet Tekin’in akıbeti soruldu. 
Basın açıklamasını gözaltında kaybedilen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe yaptı. Tepe, “Türkiye, imzalamaktan kaçındığı, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmesi’ni imzalasın, onaylasın ve uygulasın” dedi. 
Tepe, yarım asırdır kayıp olan Ahmet Tekin’in kaybedilme hikayesini ve ailesinin verdiği hukuki mücadeleyi anlattı.

‘BİZE HESAP VERECEKLER’

Tepe’nin ardından 1995’te gözaltına alındıktan sonra kendisinde bir daha haber alınmayan Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun söz aldı. Yine Mayıs ayında ve kayıplar haftasında olduklarını dile getiren Tosun, “Bize bir gün hesap verecekler. Bize hesap verene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. 

‘SESİNİZİN YANINDA OLACAĞIZ’

Ardından İran’dan gelen kayıp yakını Shadi Sadr konuştu. Sadr, “On yıllardır burada kayıplarınızın başına neler geldiğini öğrenmek için bekliyorsunuz, tıpkı İran’da olduğu gibi. On yıllardır kayıplarınızın fotoğraflarını tutarak adalet istediniz, tıpkı İran’daki gibi. Hakikat ve adalet evrensel bir mücadeledir. Sizin sesinizin yanında olacağız” diye konuştu. 

‘BU DAVALARIN HEPSİ MÜCADELEYLE ÇÖZÜLDÜ’

Lübnan’da kayıp yakınlarıyla birlikte mücadele eden aktivist Nona Nasseraldin de şunları dile getirdi: “Ben sizi çok yakından tanıyorum. Nereden tanıdığımı soracaksınız, biliyorum. Ben Lübnan’da kaybedilenlerin ailelerini, kardeşlerini, yakınlarını, annelerini ve babalarını tanıyorum. Sizi oradan biliyorum. Yakınlarınızın akıbetini öğrenmek sizin en doğal hakkınız. Açıklamanızda yer alıyordu ‘hak’ talebi. Hak talep etmeniz en gerçekçi hakkınız. Dünyanın başka yerlerinde de sizinle aynı acıyı paylaşanlar var. Bu davalar hiçbir yerde kendi başına çözülmedi, hepsi mücadeleyle çözüldü.” 

 

Continue Reading

Güncel

Suriyeli göçmenler, bayram için ülkelerine gitmeye başladı

Published

on

Kilis Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de barınan ve Ramazan Bayramı nedeni ile ülkelerine gitmek isteyen Suriyeli göçmenler, bugünden itibaren gerekli izin belgeleri ile sınır kapılarından geçebileceği duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin Ramazan Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek isteyenlerinin Suriye’ye geçişleri sağlanacaktır. Geçici koruma statüleri sonlandırılmaksızın Türkiye’den Suriye’ye çıkış yapmak isteyen Suriyelilerin www.suriyedebayramlasma.com web adresinden randevu alarak geçişleri sağlanacaktır. Türkiye’den Suriye’ye çıkışlar bugün başladı ve dönüşler ise Kurban Bayramı’nı içine alacak şekilde 30.11.2019 kadar devam edecek. Bayram izni kapsamında hangi kara hudut kapısından çıkış yapıldı ise dönüş de aynı kapıdan yapılacaktır. Her bir aile üyesi için başvuru formları dolduracak ve bu formlar bayramlaşma izni kapsamında Suriye’ye çıkış isteyen her bir aile üyesi için ayrı ayrı almak üzere çıktısı ile birlikte geçici koruma kimlik belgeleri ve yol izin belgeleri ile birlikte formda yer alan tarihte Öncüpınar Kapısı’na geçebileceklerdir. Geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin Türkiye’den Suriye’deki güvenli alanlara (Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab) çıkışları ve dönüşleri başvuru belgesi, yol izin belgesi, geçici koruma kimlik kartı ile sağlanacaktır. 15 yaş altı çocuklar için aşı kartlarının yanında getirilmesi gerekmektedir.”

Continue Reading

Güncel

HDP: Kaypakkaya’dan 4’lere mücadele yolunda düşenleri unutmadık

Published

on

Yazılı bir açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kutulu, “Yarattıkları yaşam felsefesi, mücadele azmi ve eşitlik, özgürlük yolundaki yürüyüşleri ile halkların tarihinde unutulmaz bir yer kazanan pek çok devrimciyi Mayıs ayında kaybettik” dedi.

“18 Mayıs’ta ser verip sır vermeyen, devrimciliğe son anına kadar bağlı kalan İbrahim Kaypakkaya’nın işkence ile katledilmesinin üzerinden 46 yıl geçti” diyen HDP, şunları ekledi. “Kaypakkaya, mücadele eden herkese paha biçilmez bir mücadele inancı ve mirası bıraktı. Çok genç yaşta hayatını feda etti ve hiçbir zaman unutulmadı.”

HDP, “Dörtler’i de unutmuyoruz” diyerek şöyle devam etti: “12 Eylül 1980 darbesinden sonra, Diyarbakır cezaevindeki işkence sistemine ve tutsaklara yönelik faşist saldırılara boyun eğmeyerek kendilerini ateşe veren ve devrim tarihine ‘Dörtler’ olarak geçen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner de unutulmayacaklara adlarını yazdırdılar. Türk-Kürt halklarının eşitliği, özgürlüğü ve ortak yaşamı için yola çıkan Hakki Karer de aynı karanlık dönemde katledildi.”

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “O günlerden bugünlere mücadele eden herkes ödediği bedel ile Türkiye’de demokrasi ve özgürlük mücadelesini yürütenlere büyük bir miras ve sorumluluk bıraktı. Mayıs ayı içinde bu uğurda düşenleri saygı ve minnetle anıyor, hayallerini yaşatma sözümüzü yeniliyoruz.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI