Malatya’da Alevi mahallesinde maden ocağı protestosu

0
162

Akçadağ’da Alevilerin yaşadığı Dedeyazı Mahallesi’nde yapılmak istenen maden ocağına tepki gösteren mahalleli, tarım arazilerinin tozdan ve susuzluktan verim alınamayacak hale geldiğini belirtti.

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Dedeyazı Mahallesi’nin Kolan mezrasının yüz metre yakınına yapılmak istenen maden ocağı, mahalleliler tarafından protesto edildi.  Dedeyazı Dayanışma Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu çoğunluğu kadınlardan oluşan çok sayıda mahalleli, çalışmaları durdurmak için iş makinelerinin önüne geçti. “Madene hayır” sloganı ile açıklama yapmak isteyen mahalleli, jandarma tarafından ablukaya alındı.
Dedeyazı Dayanışma Derneği üyesi Yunus Emre, “Gözle görülen ve kulakları sağır edercesine duyulur bir sorun ile karşı karşıyayız. Yaşam alanlarımızı işgal eden ve suyumuzu kurutan bir maden işletmesine karşı yaşam mücadelesi veriyoruz. Ne tozdan nefes alabiliyoruz, nede gürültüden evlerimizde otura biliyoruz. Köylüyüz üretemiyoruz. Tarım arazilerimiz tozdan ve susuzluktan verim alınamayacak hale geldi” dedi.
‘HUZURU BAŞKA YERDE ARAYIN DENİLMEKTEDİR’
Yaşam alanlarının işgal altında olduğunun altını çizen Emre, şöyle dedi: “Bizler istiyoruz ki çoluk çocuk, koyun kuzu, tütün, buğday bu topraklarda  beraber büyüyebilsin. Su hayattır, umuttur. Umut bu topraklarda her zaman var olmalıdır. 300 yıllık mezramızın yolu kapatılarak geçişimiz engellenmiştir. Kısacası huzuru başka yerde arayın, suyunuzu başka yerde bulun denilmektedir. Burada devlete çağrımızdır. Ya topraklar bize yaşam alanı bırakmayan bu demir madenine tahsis edilsin ve üretenler kaderine terk edilsin,  yada bu topraklar üreten mahalleliye geri verilsin. Aksi taktirde mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”
MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here