SON DAKİKA

Selo can …

Bu haber 10 Ocak 2018 - 11:21 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

Can Hakk Yol Alevi Halklarında samimi ve kendinden bir parça görmenin seslenişi olarak kullanılır. Türkiye Halklarında, Anadolu Kültüründe de yine samimiyet manasını yükler. Birçok anne, baba çocuklarına ikinci isim olarak da yoğun kullanırlar. Sevgi dolu sihirli bir kelimedir. Biz Aleviler de sevdik Selocanı. Bağrımıza bastık tüm Türkiye Halkları gibi. Anadoluya yakışır bir sima oldu. Nehaka karşı dimdik durdu. Sazını çaldı Aşık atışması gibi. Karşısında duranı edep ile şöyle bir önüne baktırdı. Nasrettin Hoca nasihati almıştı. Göle maya çalardı ya tutarsa hayal güzellemesi ile. Sazın temreninde sarı gelin inlerdi. Bizim evladımızdı hani Dini, Dili, Irkı cümlesinde bir etmişti. Adile Naşit kerameti ile. Kendini bilir Hakkı bilir. Hakk yiyene bela olurdu hani. Şimdi Nehak zindanlarında hikayelerimizi anlatıyor. Uslanmaz ozan nidalarında nakşediyor umudu. Hele bir gelsin coşkusuyla meydan, meydan gezecek barış dileyen halkın arasına. Umudu nakşederken çok ağladın gidenlerin ardından, sırtına çok yük verdik. Demlenmek lazım şimdi dedin, zindanda olsa da demlenmek. Her an bir kırışıktır yüzümüzde bilirsin, her maden işçisi gibi, her pamuk işçisi gibi, evladından ayrı kalmak nicedir hat çizer yüzlere binbir söz mana olurken bedende. Beklemek iyidir bazen, demlenmek iyidir bazen ekilen ekinler birgün gelir hasada durur. Koca yürekli Halklarla birlikte omuz omuza ter dökmek ekini harman eder. Rızkı çok eder. Pay etmek kemaleti ruha nakşeder kendini.

Bu mana ile; yazmasak olmazdı, demesek olmazdı. Partisi Halkların Demokratik Partisi(HDP) kongreye giderken Selahattin Demirtaş Eş Başkanlığa aday olmayacağını açıkladı. Bizce iyi de yaptı. Partisini bir handikaptan ve zordan kurtardı. Hakk Razı olsun. Fakat; bazı tartışmlar Selahattin Demirtaşın yaklaştığı gibi bir olgunlukta yürümüyor. Bu durum üzücü. Selahattin Demirtaş Evet – Hayıra ya da olsun – olmasına sıkıştırılmış bir yaklaşımın dışında bir alternatifin önünü açtı. Bunun değerini bilmeli onu sevenler. Umuda beraber gönül verenler. Israrla Selahattin Demirtaş olsun diyenler bir sevgilerinden, iki kendini çözüm üretemeyecek boyutta gören yalnız hissedenler, Doğusundan, Batısına gerektiğinde güç vermek yerine köşelerinde bekleyenlerin durumudur. Olmasın diyenler ise liderlik sultası, lidersiz kollektif mücadele ruhu diyerek durumu geçiştirmektedir. Bu yaklaşımlar kongre arifesinde çok sıkıntılı süreçler yaşatabilir. Bu zulmat sürecinde Evet – Hayıra sıkışmak umudu Nehaka kurban etmek olur.

Selahattin Demirtaş gerekli açıklamayı yapmıştır. “ Hayalperest Olmaya Gerek Yok” Anadoluda ironi tersten okunur. Neden hayal edilmesin ki. Ozanın sözü Bolu Beyi’ne değil mi? İkindi ye neden sandıklar açılmasın ki? Hem madem Doğudan, Batıya seviyorsunuz, madem her partide bir seveni var. Hele bir Nehak’ın dilinden kurtarın Selocanı şöyle bir geniş  geniş ferahlasın bir fazla kilolarından kurtulsun, şöyle bir hasretlik iyice sarsın cümlenizi, bir iki meydanlar için atışmalık güzelleme yazsın. Ama illa olsun der gibi sonra unutmayın. Çıtayı yükseltin biraz. HDP’de halkarın umudunu yükseltmek için canla, başla biraraya gelin. Gönüllerinizi açın, Kollarınızı açın, iradenizi bileyin Doğudan, Batıya. Nuriye’yi sevin, Semih’i Sevin, Eskişehir Çiftçisine, Kamyoncular Derneğine, Munzur’un, Artvin’in, Hasankeyf’in,  doğasına sahip çıkın. Sur’a sahip çıkın. Nehak zülmüne direnenlere sahip çıkın. Hem hepimize biraz benzeyen Selocan neden seçimlere girmesin ki. Madem seviyorsunuz buyrun.İmzalarınız yetmez mi? 2019’a ne kaldı şunun şurasında. Gelin Selocanı Evet – Hayır’a sıkıştırmayın. Aha sloganda bizden “Halkların Selameti İçin Selocan”