Connect with us

.

Kültür-Sanat

Dünya Kitap Ödülleri 25 yaşında

AleviNet

Published

on

Yayın dünyasının belleği Dünya Kitap Dergisi tarafından çeyrek asırdır verilen “Yılın En İyileri” ödüllerinin 2017 yılı sahipleri, Pera Müzesi’nde önceki akşam düzenlenen bir törenle ödüllerini aldı. Yayın, basın, sanat, iş, medya dünyasından pek çok davetlinin katıldığı törende dokuz ödül sahiplerini buldu.

“Yılın Telif Kitabı” ödülünün “Dokunmadan”la Nermin Yıldırım’a (hep kitap), “Yılın Çeviri Kitabı”nın James Joyce’tan yaptığı “Finnegan Uyanması” tercümesiyle Fuat Sevimay’a (Sel Yayıncılık), “Yılın Yayınevi” ödülününse Siren Yayınları’na gittiği törende, edebiyatta yarım asrını kutlayan Selim İleri’ye “Elli Yılın Emeği” ödülü sunuldu.

Gecede polisiye ve gastronomi kitapları alanındaki ödüller de sahiplerine verildi. “Yılın Telif Polisiye Kitabı” ödülü bu yıl “Kan ve Gül: Bir Kara Dejavu”yla Alper Canıgüz’ün (April Yayıncılık) olurken, “Leopold’un Sabunu”nun yazarı Berkan M. Şimşek’e (Koç Üniversitesi Yayınları) “Polisiye Edebiyat Teşvik Ödülü” takdim edildi. “Polisiye Edebiyata Katkı Ödülü” ise Kara Hafta İstanbul Festivali’nin oldu. Gastronomi dalındaki ise bu yıl iki ödül verildi. “Yılın Gastronomi Kitabı” ödülü “1880 Yeni Yemek Kitabı” adlı çalışmasıyla Özge Samancı’ya (Çiya Yayınları), “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü” ise Prof. Dr. Günay Kut ve Turgut Kut’ya sunuldu. Dünya Kitap Dergisi, “Yılın En İyileri” ödül töreni, “Yılın En İyileri”nin Dünya Kitap Dergisi Yayın Yönetmeni Faruk Şüyün’le birlikte 25. yıl pastasını kesmesiyle sona erdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI