Connect with us

.

Kültür-Sanat

İsminin yaşadığı dernekte anlamlı anma: Dila Kurt 28 yaşında!

AleviNet

Published

on

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Dila Kurt Eğitim Evi bugün kuruluşunun 7. yılını kutladı. Aynı zamanda derneğe ismini veren ve 19 yaşında yaşamını yitiren Dila Kurt’un doğum günü; Kurt’un ailesi, eğitim alan çocuklar, gönüllü eğitmenler ve dernek çalışanları ile kutlandı.

Etkinliğin başında söz alan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof Dr. Aysel Çelikel, “7 yıldır aynı tarihte etkinlik yapıyoruz. Dila iyi ki doğmuş. Dila Kurt’un doğumu buradaki çocuklar için şans oldu. Sonsuza dek unutulamayacak bir kişi. Çocuklarımız burada mutlulukla eğitim görürken eminim Dila kızımız da huzurlu hissediyordur, biz de bu şekilde rahatlıyoruz” dedi. Evlerini dernek için kullanan Dila Kurt’un ailesine teşekkülerini ileten Çelikel, “Bizler de gönüllü olarak burada eğitim hizmeti veriyoruz. Bu çok değerli bir yaklaşım. Bu iki kurum birlikte olmasa böyle bir iş ortaya çıkmayacaktı. Bu eğitimin mutluluğunu bizlerle paylaşıyorlar. Bu birliktelik muhteşem bir kurumu oluşturuyor. Bizler de gerekli emeği vermekten hiç çekinmedik. Gönüllülerimiz çağdaş insan çağdaş toplum için özveriyle, dayanışmayla ve tevazu içinde çalışıyorlar.

Çocuklar burada farkında olmadıkları yeteneklerini buluyor, eğitim aldıkça da Dila’yı hatırlayacaklar. Burası bizim ilk eğitim evimizdi. Artık 20 eğitim evine sahibiz. Dila’nın da ruhu şad olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Genel Başkan Çelikel’in konuşmasının ardından gönüllü eğitmen Buse Bayındırlı’nın yönetiminde bale gösterisini gerçekleştirdiler. Miniklerin heyecanı gözlerinden okunuyordu. Balenin ardından sahne modern dans ekibinindi.

Çocukların perküsyon ve ritim gösterisine salondakiler de büyük bir coşku ile eşlik etti. Ogün Sanlısoy’un “Saydım”, The Cranberries’in “Zombie” ve “Hayat Bayram Olsa” şarkısını çocukların gitar ile çalmalarının ardından etkinlik sona erdi.

Etkinlik sonrasında ise çocuklar bahçeye kurulan pamuk şeker ve patlamış mısır makinelerinin keyfini çıkardı.

Kısıklı’da bulunan 200 yıllık bir aile evinin dernek için kullanılmasının hikayesini anlatan Dila’nın annesi Şule hanım, ‘Diloş bize Çağdaş Yaşam için gönüllü çalışacaksınız’ demişti. Sonrasında Dila yaşamını yitirdi. LEO olarak çalışmaktaydı bu dernek için. Biz de ne yapsak diye düşünüyorduk, Türkan hanımla tanıştık. Dila öldükten sonra bu evde kalmak istemiyorduk, satamayacaktık da. Kuzenleri bir vakıf kurmayı önerdi önce bunun bize uygun olmadığını düşündük. 2009 yılında ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte eğitim evi olması kararına vardık. Yönetim kurulunda aileden 3 kişi bulunuyor” dedi.

“Bizlerden sonra da devam edecek”

Çanakkale’de de Dila Kurt adına açılmış bir ev olduğunu ifade eden Şule Hanım oradaki evde yönetim kurulunda bulunmadıklarını belirtti. Kendilerinden sonra çocuklarının da evi bu şekilde değerlendirmeye devam edecek mi sorumuza, “Eğitim evi olmasını zaten onlar istemişti, devam edecek” diye yanıtladı.

Dila’nın odası aynı şekilde muhafaza ediliyor

2 binadan oluşan eğitim evinde Dila’nın yaşamış olduğu oda aynı şekilde muhafaza ediliyor.

“Okulla bağlantılı görmüyorum, eğitim vermeye devam edeceğim”

208 çocuğun eğitim gördüğü Dila Kurt Eğitim Evi’nde eğitmenler de gönülllü. Boğaziçili eğitmenlerin varlığı yoğun şekilde hissediliyor. Boğaziçililerden biri ve derneğin en eski eğitmenlerinden İlknur Baş, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile yolunun kesişmesini “Burada gönüllü eğitmenlik yapan arkadaşım sayesinde geldim. Beş senedir matematik ve fen bilgisi derslerinde eğitim veriyorum. Burayı okulla bağlantılı görmüyorum zaten devam edeceğim” diye anlattı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Dila Kurt Eğitim Evi, ailenin ve gönüllülerin destekleri ile çağdaş insan çağdaş toplum için çalışıyor. Sizler de gönüllü olarak eğitim evine destekte bulunabilirsiniz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI