Connect with us

.

Haberler

BAF 3. Olağan Genel Kurulunu gerçekleşti

AleviNet

Published

on

Britanya Alevi Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Kurulda Divan başkanı yazar Turan Eser, Divan üyeleri Britanya Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Özlem Şahin, Elbistanlılar Dayanışma Derneği başkanı Hasan Gül ve Şebnem Akdenizli yer aldı. Kurula Enfield Alevi Kültür Merkezi, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu, Britanya Alevi Kadınlar Birliği, Glasgow Alevi kültür merkezi, Britanya Parlamentosundaki Alevi Sekretaryası’ndan yetkililer katılırken, kurul Pir Mehmet yüksel ve Ali Dereli Dede’nin gülbenkleriyle başladı.

BAF’IN genel Başkanı yeniden İsrafil Erbil seçilirken tam liste ise şöyle :

BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU 3. DÖNEM YÖNETİM KURULU

 

BAŞKAN: İsrafil ERBİL

BAŞKAN YARDIMCILARI

Londra Başkan Yardımcıları: Hüseyin ÜZÜM ve Zeynep DEMİR

İskoçya Başkan Yardımcısı: Yılmaz ÇAKMAK

Orta Britanya Başkan Yardımcısı: İsmail ASLAN ve Mehmet SAĞ

Güney Britanya Başkan Yardımcısı: Mahmut AYDOĞAN

DIŞİŞLERİ ve TÜRKİYE TEMSİLCİSİ BAŞKAN YARDIMCISI: Savaş HURMAN

DIŞİŞLERİ ve AVRUPA TEMSİLCİSİ BAŞKAN YARDIMCISI: Haydar ULUS

GALLER BÖLGE TEMSİLCİSİ: Garip DEMİRCİ

GENEL SEKRETER (İletişim ve Dil Sekreteryası) : Miray KAPLAN

EĞİTİM SORUMLUSU: Hasan BÖLÜCEK

EĞİTİM SORUMLUSU YARDIMCISI: Pınar AKSU

SAYMAN: Nadide KÖROĞLU

Güney Britanya Sayman Yardımcıları: Ali DEMİR, Dilek İNCEDAL

Orta Britanya Sayman Yardımcısı: Canan YEŞİLTEPE

Kuzey Britanya Sayman Yardımcısı: Aziz ÇİFTÇİ

KADIN ÖRGÜTLENMESİ: Özlem ŞAHİN

GENÇLİK ÖRGÜTLENMESİ: Dilara KAYA

BASIN YAYIN / SOSYAL MEDYA: Komite

HALKLA İLİŞKİLER ve ÖRGÜTLENME: İsmet KORBAY, Aynur AKEL, Keziban UFACIK, Nurcan BAKAN, Ali GÜRGÜR, Ali Ekber AKTEPE, İsmail CANDIR, Mehmet DURNA, Müslüm DALKILIÇ, Yaşar AKKAYA, Adil SİPAR, Zekeriya ARMUT, Lütfü ERGÜVEN

DENETLEME KURULU: Tuğba Özcivan , Özcan Işık, Sevinç Gündüz, Tolga Aramaz, Alaittin Çoban

DİSİPLİN KURULU: Belgin ÇETİN, Baykal SÜRÜK, Ali Duran AYTAÇ, Hasan ESENDEMİR, Haydar YILMAZ

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kazdağları’nda orkide hasadı başladı

AleviNet

Published

on

Kış aylarında ekilen ve sonra Nisan – Mayıs aylarında hasada hazır hale gelen orkideler orman köylüsüne katkı sağlayacak. Hasat zamanında her filizin altında 4-5 tane salep tohumu elde edilebiliyor. Bilimsel çalışmaları ile dikkatleri çeken AR-GE firması ve Kazdağları Sağlıklı Yaşam ve Bilim Köyü sahibi Faruk Durukan deneysel olarak başlattığı Kazdağları’nda salep üretimi için orkide üretiminde başarıya ulaştı. Geçen yıl dikilen orkideler hasat edilerek salep ham maddesi üretimi yapıldı.

İlk günden bu yana orkide üretiminde görev yapan Arda Ulutaş, “Burada tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bitkileri ya da tıbbi değeri olan bitkileri üretip bu bölgeye kazdağları’nın florasına uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. İki senedir salep denedik. İlk başta toprak altı seralarında bir deneme maksatlı bir çalışma yaptık. Bunda çok başarılı olduk. Ürünü ikiye katladık. İkinci sene üstü açık olarak bir kış geçirdi. Saleplerimizin üzerine karlar yağdı. Hiçbir zararımız olmadı. Şu anda da bunun hasadını gerçekleştiriyoruz” dedi.

AR-GE firması sahibi Faruk Durukan yapılan çalışmanın bölge ekonomisine artı değer katacağını ifade ederek, “Bilim köyümüzde bilimsel çalışmalar devam etmekte. Bu çerçevede orman köylüsüne de desteğimiz devam etmekte. Orman köylülerine yeni iş alanları çalışmalarımız devam etmekte. Maksadımız, orman köylüsünün gelir seviyesini yükseltmek” dedi.

Salep üretiminde kullanılan orkide cinsinin Kazdağları’na uyum sağladığını ifade eden Durukan, “Bu anlamda tıbbi bitkiler çalışmalarımız da sürmekte. Tohum çalışmalarımız zaten devam etmekte. Salep çok önemli bir gelir kaynağı. Şimdi hasadını yapıyoruz. Kazdağı köylülerine hayırlı olsun” dedi.

Continue Reading

Haberler

Yenişehir’de, buğday hasadına yağmur engeli

AleviNet

Published

on

Yenişehir’de günlerdir etkili olan yağış, olgunluğa ulaşan buğdayların hasadına engel oldu. Buğdaylardaki nem oranı yükselirken, biçerdöverlerde oluşan çamur nedeniyle tarlalara girilemedi. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, haziran ayının başından bu yana yağan yağmurun, buğday hasadını olumsuz etkilediğini söyledi. Her sezon haziranda başlanan buğday hasadının temmuz ortalarında sona erdiğini belirten Aktaş, “Bu sezon yoğun yağmur, tarlalardaki üründe normalin çok üzerinde nem oluşmasına neden oldu. Hasat öncesi en çok yüzde 14 olması gereken nem oranı yüzde 20’leri geçti. Yağmurların dinip toprağın kurumasını bekliyoruz” dedi.

Continue Reading

Haberler

Gölde elektro şok cihazıyla balık avına 60 bin lira ceza

AleviNet

Published

on

Beyşehir İlçe Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekipleri Beyşehir Gölü’nün Kıyıkdede Mahallesi kıyısında yaptığı kontrolde, sazlık alanda iki kişinin teknede elektro şok cihazıyla balık avladığını gördü. Jandarmayı fark eden avcılardan biri kaçarken H.Y., suçüstü yakalandı. Elektro şok cihazı, akü ve bağlantı kabloları ile avladığı 25 kilo sazan ve 6 kilo yavru levreğe el koyuldu.

H.Y.’yi milli park sahasında Beyşehir Gölü’nde elektro şok cihazıyla balık avlayıp, ‘Biyolojik dengeyi tahrip ettiği’ gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı 6’ncı Bölge Müdürlüğü tarafından 60 bin 163 lira idari para cezası uygulandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI