Connect with us

.

Haberler

Koçgiri İsyanı beyazperdede: ‘Taş Düğmeler’

AleviNet

Published

on

Koçgiri İsyanı, yönetmen Medet Dilek tarafından “Taş Düğmeler” belgeseliyle beyaz perdeye taşındı. Belgesel ilk olarak Avrupa’daki festivallerde ardından da Türkiye’de gösterime girecek.

Cumhuriyetin kurulması öncesinde Kürtlerin haklarını talep etmek için Sivas’ta 6 Mart’ta başlattığı Koçgiri İsyanı, 17 Haziran 1921’de yüzlerce kişinin katledilmesiyle bastırıldı.

O dönemde yaşanan acılar hala hafızalardaki yerini korurken, yönetmen Medet Dilek, imza attığı “Taş Düğmeler” belgeseli ile isyanda yaşananları beyaz perdeye aktardı.

“Taş Düğmeler” belgeselini çekmeye kendisini iten en önemli etkenin, küçükken ailesi ve yakınları tarafından Koçgiri ile ilgili anlattığı anılar olduğunu söyleyen Dilek şunları dile getirdi:

Ama o çok kısacık anlatımlara dünyalar sığıyordu. Ne kadar o döneme ait kısa, az anlatımlar olsa da, o dönemde yaşanan travmayı, yıkımı net bir şekilde ortaya koyuyordu. İşte ben o az olan anlatımları biriktire biriktire bugüne kadar getirdim. Bu belgesel film, benim çocukluğumun dışavurumudur diyebilirim.

‘Amacım travmayı anlatmak’
1921’de Koçgiri’de yaşananları anlatmak istediğini söyleyen Dilek, temel amacının o dönemde yaşanan travmayı, yıkımı anlatmak olduğunu vurguladı.

Koçgiri’nin adeta bir tabu haline getirildiğini söyleyen Dilek, “Bu tabular kırıldıkça, sağlıklı tartışmalar da ortaya çıkacaktır. Tartışmalar sağlıklı yürüyünce de Koçgiri’nin neden hiç konuşulmadığı, yazılmadığı, hatırlanılmadığının sebepleri tek tek gün yüzüne çıkacaktır” diyerek, herkesi belgeseli izlemeye davet etti.

İlk önce Avrupa’daki festivallere gönderilecek olan belgesin daha sonra Türkiye’de gösterime girmesi planlanıyor.

Gazete Karınca

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kazdağları’nda orkide hasadı başladı

AleviNet

Published

on

Kış aylarında ekilen ve sonra Nisan – Mayıs aylarında hasada hazır hale gelen orkideler orman köylüsüne katkı sağlayacak. Hasat zamanında her filizin altında 4-5 tane salep tohumu elde edilebiliyor. Bilimsel çalışmaları ile dikkatleri çeken AR-GE firması ve Kazdağları Sağlıklı Yaşam ve Bilim Köyü sahibi Faruk Durukan deneysel olarak başlattığı Kazdağları’nda salep üretimi için orkide üretiminde başarıya ulaştı. Geçen yıl dikilen orkideler hasat edilerek salep ham maddesi üretimi yapıldı.

İlk günden bu yana orkide üretiminde görev yapan Arda Ulutaş, “Burada tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bitkileri ya da tıbbi değeri olan bitkileri üretip bu bölgeye kazdağları’nın florasına uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. İki senedir salep denedik. İlk başta toprak altı seralarında bir deneme maksatlı bir çalışma yaptık. Bunda çok başarılı olduk. Ürünü ikiye katladık. İkinci sene üstü açık olarak bir kış geçirdi. Saleplerimizin üzerine karlar yağdı. Hiçbir zararımız olmadı. Şu anda da bunun hasadını gerçekleştiriyoruz” dedi.

AR-GE firması sahibi Faruk Durukan yapılan çalışmanın bölge ekonomisine artı değer katacağını ifade ederek, “Bilim köyümüzde bilimsel çalışmalar devam etmekte. Bu çerçevede orman köylüsüne de desteğimiz devam etmekte. Orman köylülerine yeni iş alanları çalışmalarımız devam etmekte. Maksadımız, orman köylüsünün gelir seviyesini yükseltmek” dedi.

Salep üretiminde kullanılan orkide cinsinin Kazdağları’na uyum sağladığını ifade eden Durukan, “Bu anlamda tıbbi bitkiler çalışmalarımız da sürmekte. Tohum çalışmalarımız zaten devam etmekte. Salep çok önemli bir gelir kaynağı. Şimdi hasadını yapıyoruz. Kazdağı köylülerine hayırlı olsun” dedi.

Continue Reading

Haberler

Yenişehir’de, buğday hasadına yağmur engeli

AleviNet

Published

on

Yenişehir’de günlerdir etkili olan yağış, olgunluğa ulaşan buğdayların hasadına engel oldu. Buğdaylardaki nem oranı yükselirken, biçerdöverlerde oluşan çamur nedeniyle tarlalara girilemedi. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, haziran ayının başından bu yana yağan yağmurun, buğday hasadını olumsuz etkilediğini söyledi. Her sezon haziranda başlanan buğday hasadının temmuz ortalarında sona erdiğini belirten Aktaş, “Bu sezon yoğun yağmur, tarlalardaki üründe normalin çok üzerinde nem oluşmasına neden oldu. Hasat öncesi en çok yüzde 14 olması gereken nem oranı yüzde 20’leri geçti. Yağmurların dinip toprağın kurumasını bekliyoruz” dedi.

Continue Reading

Haberler

Gölde elektro şok cihazıyla balık avına 60 bin lira ceza

AleviNet

Published

on

Beyşehir İlçe Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekipleri Beyşehir Gölü’nün Kıyıkdede Mahallesi kıyısında yaptığı kontrolde, sazlık alanda iki kişinin teknede elektro şok cihazıyla balık avladığını gördü. Jandarmayı fark eden avcılardan biri kaçarken H.Y., suçüstü yakalandı. Elektro şok cihazı, akü ve bağlantı kabloları ile avladığı 25 kilo sazan ve 6 kilo yavru levreğe el koyuldu.

H.Y.’yi milli park sahasında Beyşehir Gölü’nde elektro şok cihazıyla balık avlayıp, ‘Biyolojik dengeyi tahrip ettiği’ gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı 6’ncı Bölge Müdürlüğü tarafından 60 bin 163 lira idari para cezası uygulandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI