Connect with us

.

Dünya

Londra’daki terör saldırısını gerçekleştiren Osborne’a 43 sene hapis cezası

AleviNet

Published

on

48 yaşındaki Darren Osborne, Finsbury Park’taki bir kalabalığa “kasıtlı” olarak araba sürerek, 51 yaşındaki Makram Ali’yi öldürmekten suçlu bulundu.

Hâkim  Cheema-Grubb, Osborne’un “intihar” düşüncesinde olduğunu ve vurularak öldürülmek istediğini söyledi.

Bunun bir “terörist saldırısı” olduğunu söyleyen hakim, Osborne’un “insanları öldürmek istediğini” belirtti.

Cinayetten suçlu bulunan Osborne, mahkeme salonundan çıkarken “Tanrı sizi korusun, teşekkürler” dedi.

Dört çocuk babası Osborne, 19 Haziran’da Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park yakınlarında bulunan camideki ibadetçileri hedef almış, Makram Ali’yi öldürüp, 12 kişiyi yaralamıştı.
Jüri, kararını dokuz günlük bir duruşmanın ardından Perşembe günü aldı.

Hâkim Cheema-Grubb,  Osborne’un “Müslümanlarla ilgili nefret yaymaya kararlı olanlar ile internet üzerinden hızla radikalleştiğini belirtti.”

Grubb, “Twitter’ı kullanmanız sizi ırkçılığa ve İslam karşıtı ideolojiye maruz bıraktı. Kısacası, zihninizin lider olduklarını iddia edenler tarafından zehirlenmesine izin verdiniz” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran: ABD kendi İHA’sını düşürmüş olabilir

AleviNet

Published

on

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Trump’ın iddia ettiği gibi, Hürmüz Boğazı’nda kendilerine ait bir insansız hava aracının (İHA) vurulmadığını dile getirdi. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Arakçı, “Biz ne Hürmüz Boğazı’nda ne de başka bir yerde bir İHA kaybettik” diyen Arakçı, Amerikan savaş gemisi USS Boxer’in yanlışlıkla ABD’ye ait bir hava aracını vurmuş olabileceğinden endişe ettiğini belirtti. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de, Birleşmiş Milletler’deki toplantılar için bulunduğu New York’ta, İran’a ait bir İHA’nın vurulduğuna dair kendisine bir bilgi ulaşmadığını ifade etmişti.

Hürmüz Boğazının önemi

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamada Hürmüz Boğazı’nda seyreden Amerikan savaş gemisi USS Boxer’e bin metreye kadar yaklaşan ve rotasını değiştirmesi için defalarca uyarılan İran’a ait İHA’nın vurulduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz Haziran ayında da aynı bölgede uçan bir Amerikan İHA’sı, hava sahasına girdiği gerekçesiyle İran tarafından vurularak düşürülmüştü. Basra Körfezi’nde yer alan Hürmüz Boğazı, dünyanın en önemli deniz ticaret rotalarından biri olma özelliği taşıyor. Dünya petrol taşımacılığının beşte biri bu boğazdan gerçekleşiyor. ABD de bu güzergahta emniyetin sağlanması için uluslararası bir koalisyon oluşturma çabası içinde. 

dpa, AFP, REUTERS / ET,BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Bahreyn’de İran’a karşı ‘güvenlik’ toplantısı

AleviNet

Published

on

Resmi haber ajansı BNA’nın haberine göre, ABD’nin beşinci büyük deniz gücünün bulunduğu Bahreyn’de uluslararası bir toplantı düzenlenecek. BNA’ya göre toplantı, ABD ve Polonya’nın iş birliğiyle düzenleniyor.

Ajansın haberine göre toplantının konu başlıkları arasında ‘deniz ve hava güvenliği’ ile ‘İran tehdidine karşı alınacak önlemler’ bulunuyor. Ancak haberde söz konusu konferansın hangi tarihte yapılacağına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Basra Körfezi’ndeki gerginlik son aylarda giderek tırmanıyor. Körfez’e açılan Irak, Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerin tümü, çıkardıkları petrol ve gazı ancak İran’ın kontrolünde bulunan Hürmüz Boğazı’ndan geçirerek ihraç edebiliyor. Buradan geçen petrol, tüm dünyadaki petrolün üçte birine denk geliyor.

Bölgedeki gerginlik, Haziran ayında bir Amerikan insansız hava aracının İran tarafından düşürülmesiyle tırmanmıştı. Karşılıklı tehditlere rağmen İran’a herhangi bir karşılık verilmese de dün bir İran dronunun ABD tarafından düşürüldüğü duyurulmuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’den İran’a ‘malzeme sağlayan’ kişi ve şirketlere yaptırım

AleviNet

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran’ın nükleer programında kullanılacak materyalleri temin ettikleri gerekçesiyle 5 kişi ile bir uluslararası şirket ağına yönelik yaptırım kararı alındığını duyurdu.

Mnuchin, bu kişi ve söz konusu ağa dahil olan 7 şirket hakkındaki yaptırımlarla İran’ın nükleer materyal teminini engellemek istediklerini savundu. Mnuchin, İran’ın Çin ve Belçika’daki ‘paravan’ şirketleri kullandığını iddia etti.

ABD’nin yaptırım kararı, İran’ın 2015 Viyana anlaşmasında öngörülenin aksine düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum miktarını arttıracağını duyurmasından sonra bir ilk oldu.

İran, zenginleştirilmiş uranyuma ilişkin kararını 1 Temmuz’da duyurmuştu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran’ın bir yandan anlaşmaya bağlı kaldığını savunurken, diğer yandan da nükleer programı için malzeme temin ettiğini de savunuyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI