Connect with us

.

Güncel

Tillerson, Ankaraya geliyor: İlk gündem ‘insan hakları’ ve ‘Afrin’de itidal’ çağrısı

AleviNet

Published

on

Afrin operasyonunun başlamasının ardından Washington ile Ankara arasında sert açıklamalar birbirini izlerken, iki ülke Dışişleri Bakanları bu hafta iki defa buluşacak. İlk olarak Kuveyt’te iki bakan IŞİD karşıtı koalisyon toplantısında aynı masa etrafında oturacak. Toplantının gündeminde ise öncelikle IŞİD’den temizlenen alanlardaki kazanımların kuvvetlendirilmesi ve bu bölgelerde istikrar sağlanması yer alıyor.

IŞİD’e karşı mücadele için koalisyon ülkeleri arasında ‘istihbarat, kolluk kuvvetleri arasında işbirliği’ alanlarında atılması gereken adımlarla ilgili bir de bildiri kabul edilecek. Dışişleri bakanlarının yanı sıra Savunma Bakanları da NATO toplantısında görüşecek, ancak yüz yüze kritik görüşmeler Ankara’da yapılacak. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson perşembe günü Ankara’ya gelecek. Tillerson’ın kritik görüşmesi cuma sabahı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile olacak.

Uzun vadede anlaştılar

ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin ardından yaşanan gerilimi çözmek için devrede olan iki isim ise kritik ziyaret öncesinde Ankara’da buluştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral McMaster’i ağırladı. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede, uzun vadede stratejik ilişkinin süreceği açıklandı.

Tillerson’ın Ortadoğu turu öncesinde bir bilgilendirme düzenleyen iki ABD’li yetkilinin brifinginde ise ikili ilişkilerde önceliğin ‘insan hakları’ olacağı duyuruldu. Yetkili “İnsan hakları ve vatandaşlarımızın tutukluluğu ile yerel çalışanlarımızın durumu, ikili ilişkiler paketindeki ilk konu olacak ve bunda geri adım olmayacak” dedi. Tillerson’ın gündeminde, ABD vatandaşı olan ve tutuklu bulunan Papaz Brunson ve NASA pilotu Serkan Göle ile ilgili tepkilerin yanı sıra konsolosluk çalışanları ile ilgili devam eden soruşturma sürecinin de olması bekleniyor. Bu çerçevede ABD’nin beklentisi bu kişilerin serbest bırakılması.

‘IŞİD’e odaklanın’

ABD’li yetkililer görüşmelerinin ‘zorlu’ olmasını beklerken, Tillerson’ın “Afrin operasyonunda ve Kuzey Suriye’de itidalli olunması ve asıl hedef olan IŞİD’e odaklanılması” mesajını vermesi bekleniyor. ABD özellikle Afrin konusunda iki ülkenin bir an önce sonuca ulaşmasını istiyor.

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading

Güncel

Saray’dan pes dedirten atama! AKP’li başkan duyurdu

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e danışman atandığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’na danışman atanmasını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş twitter hesabından duyurdu.

Aktaş, yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in danışmanı olarak görev yapacak olan, Büyükşehir Belediyesi personelimiz Cengiz Erdem kardeşime yeni görevinde başarılar temenni ediyorum.” dedi.

Continue Reading

Güncel

Çocuk işçi feci şekilde yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Esenkent Mahallesi bulunan geri dönüşüm toplama merkezinde çalışan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş, pet şişelerin öğütüldüğü makineye atık plastik atarken dengesini kaybederek, içine düştü. Karakuş’un makinenin içine düştüğünü gören işçiler makineyi durdurdu.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Karakuş, itfaiye ekipleri tarafından makinenin içinden çıkarıldı.

İlk müdahalesi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Karakuş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Karakuş’un cenazesi defnedilmek üzere memleketi Urfa’ya gönderildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI