SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

Hatay’da ‘Efrin savaşına hayır’ diyenlere operasyon: 27 gözaltı

Bu haber 13 Şubat 2018 - 11:38 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Efrin’le sınırı bulunan Hatay güne polis operasyonuyla uyandı. “Efrin savaşına hayır” diyen siyasetçiler, sendikacılar ve insan hakları örgütü temsilcilerinin de aralarında olduğu 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar “Efrin savaşına hayır” açıklaması yapmıştı.

Efrin’e yönelik saldırıların en yoğun hissedildiği Hatay’da sabah saatlerinde çok sayıda eve polis baskın düzenledi. HDP eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde yapılan baskınlarda evler didik didik aranırken, çok eşyaya da el konuldu. Gözaltına alınanlar Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçesinin Efrin operasyonuna karşı yapılan açıklamalar olduğu ileri sürüldü.
Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, HDP Samandağ İlçe Eşbaşkanı Adnan Eryılmaz, HDP Defne İlçe Eşbaşkanı Mithat Miroğlu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk, İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can, DİSK Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, HDP yöneticileri Dilek Daplan ve Seher Cevheroğlu, Avukat Çetin Sakallı.
‘EFRİN SAVAŞINA HAYIR’
Gözaltına alınanların içinde yer aldığı Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, Efrin’e yönelik operasyona karşı 22 Ocak’ta açıklama yapmıştı. “Efrin savaşına hayır” diyen Emek ve Demokrasi Güçleri’nin açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: “Hatay’da yaşayan insan hakları savunucuları, sivil toplum ve emek örgütleri olarak siyasi iktidarın itidalli davranmasını istiyoruz. Bunun yanında ana akım medyanın savaş çığırtkanlığından vazgeçmesini istiyor, savaşı kışkırtıcı dilini kınıyoruz. Medyayı savaş politikalarına karşı barıştan huzurdan ve kardeşlikten yana olanların sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Kısacası siyasal iktidar, askeri operasyonları durdurmalı. Savaş politikasına son vermelidir. Türkiye içerde ve dışarıda barışçıl politikalar geliştirmeli ve bir an önce barışın tesisi için çaba göstermelidir.”
İSKENDERUN’DA 5 TUTUKLAMA
Öte yandan Hatay’ın İskenderun ilçesinde önceki gün yapılan baskınlarda gözaltına alınan 5 kişi dün emniyetteki işlemlerinin ardından İskenderun Adliyesi’ne edildi. Savcılıkça ifadeleri alınan M.G., R.G., A.G., A.Y. ve Ş.D. sosyal medya paylaşımları üzerinden “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla tutuklanma talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi. Mahkeme, 5 kişiyi aynı gerekçeyle tutukladı.