SON DAKİKA

Bakanlık istedi elektrik sayaçları direklere çıktı

Bu haber 13 Şubat 2018 - 13:55 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

 VEDAŞ, Yüksekova’da elektrik sayaçların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kararı doğrultusunda kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek amacıyla direklere çıkarıldığını duyurdu.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, elektrik sayaçların kısa bir süre önce direklere çıkarılmasının ilçe sakinlerinde sayaçlara gizli kamera yerleştirildiği şüphelerine yol açması üzerine Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) konuya ilişkin bilgilendirme notu yayınladı.
Yapılan açıklamada, elektrik sayaçlarının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yüksek kayıp ve kaçak oranı olan bölgelerde teknoloji tabanlı önleyici çalışmaların yapılmasına yönelik kararından sonra direklere çıkarıldığı belirtildi.
Paylaşılan bilgi notunda; “Yapılan bu çalışmalar ile kayıp kaçağın düşürülmesi neticesinde bölge insanının tümünün kaçak elektrik kullandığı şeklinde çeşitli platformlarda dile getirilen söylemlerde boşa çıkarılmış olacaktır” ifadelerine yer verdi.
‘İDDİA İLE BATI STANDARTLARINDA ELEKTİK TÜKETİLMESİ ENGELLENİYOR’
Sayaçlara dinleme cihazı ya da kamera takıldığı yönündeki iddiaların ise, gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, istenildiği anda, istenilen teknik bir ekiple ve istenilen sayaç sökülerek kontrolünün yapılabileceğini kaydedildi.