SON DAKİKA

CHP’li başkana Efrin desteği sonrası beraat

Bu haber 13 Şubat 2018 - 12:05 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

“Afrin’de savaş şarttır, kaçınılmazdır” sözleriyle savaşa yönelik desteğini açıklayan CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi Aziz Kocaoğlu, 127 sanıkla birlikte “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla yargılandığı davadan 7 yıl sonra beraat etti.

Efrin’e yönelik yürütülen operasyona itiraz eden hemen herkes gözaltına alınıp tutuklanırken, hükümete bu konuda verdiği destek nedeniyle eleştirilen CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da yaptığı açıklamayla savaşı destekleyenler kervanına katıldı.
CHP’li Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 10 Şubat’ta Menemen Garnizon Komutanı Topçu Albay Feridun İşler’in de katıldığı Kubilay Kültür Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada sarf ettiği “Emperyalist güçler Ortadoğu’da Türkiye ile birlikte komşuları Irak’ın, Suriye’nin, İran’ın bölünmesi için politika üretiyorsa, Afrin’de savaş şarttır, kaçınılmazdır” sözleriyle yürütülen operasyona açık destek verdi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, operasyona dair şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu ülkenin bölünmez bütünlüğü için, bu bilinçle, bu yürekle, bu vatan ve Atatürk sevgisiyle çarpışan Mehmetçiğimize, hiç bir eleştiride bulunmadan, sonuna kadar sahip çıkmak zorundayız. Bir taraftan terör örgütleri, diğer taraftan barış talepleri; böyle bir şey olamaz. Emperyalizm güçleri Irak’ın, Suriye’nin, Türkiye’nin ve İran’ın gelecek bütün devletlerin bölünmesi için Ortadoğu’da bir politika işliyorsa Afrin’de savaş var bu şarttır, kaçınılmazdır. Biz hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de komşularımızın toprak ve milli bütünlüğünü savunmak zorundayız. Başımıza örülmek istenen çorabı, yani emperyalizmi ülkemizi parçalama isteklerini, niyetlerini böylelikle topyekun engelleriz. Tek başına değil hep birlikte, bütün dünya milletleriyle birlikte emperyalizme karşı durmalıyız. Afrin’de çarpışan Mehmetçiklerimize İzmir’den sevgi, saygı ve destek mesajlarımızı gönderiyorum.”
Efrin yönelik operasyona dair itirazda bulunan aralarında siyasetçi, insan hakları savunucuları ve doktorların da bulunduğu 474 kişi, sosyal medya paylaşımlarında bulunduğu, 192 kişi de bu yönlü protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp, bir kısmı tutuklandı.
BERAAT KARARI EFRİN ÇIKIŞI SONRASI GELDİ
Savaşa itiraz edip, barış taleplerinde bulunanlar bu baskılara maruz kalır iken, “Afrin’de savaş şarttır, kaçınılmazdır” diyen CHP’li Başkan Aziz Kocaoğlu’nun bu sözlerinin hemen sonrasında 127 sanık ile birlikte “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla yargılandığı davadan 7 yıl sonra beraat etmesi dikkat çekti.
Başkan Aziz Kocaoğlu ve 127 Belediye Meclis üyesi hakkında, 2009-2011 yılları arasında Buca, Seferihisar ve Karabağlar’da yapılan 5 ayrı imar değişikliği düzenlemesine karşı, imar yönetmeliğine aykırı işlemler yapıldığı iddiasıyla İçişleri Bakanlığı’na yapılan şikayet üzerine başlatılan soruşturma sonucunda “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla 2011 yılı başında dava açılmıştı.
3 YILA KADAR HAPİS İSTENİYORDU
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 2004-2009 döneminde meclis üyeliği ve belediye İmar Komisyonu başkanlığı görevlerini yapan Bilgin Erünal’ın, Karabağlar ilçesi sınırlarındaki yüzde 10 ortağı olduğu arazisinin, yapılan arazinin imar değişikliğiyle “Metropoliten Aktivite merkezi”ne dönüştürüldüğü, söz konusu parsele mevzuata aykırı bir şekilde ayrıcalıklı imar hakkı verildiği, parselin yakın çevresi ile uyumsuzluğa sebebiyet vereceğini, parsel ölçeğinde ayrıcalıklı bir imar hakkı verilerek şehircilik ilke ve esaslarına aykırı davranıldığı, arazinin aşırı değerlendirmesine katkı yapıldığı, bu şekilde haksız kazanç temin edildiği öne sürülmüştü.
İddianamede, aralarında Aziz Kocaoğlu’nun da bulunduğu 128 sanık hakkında TCK 257/1. maddesi uyarınca “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla 1-3 yıl arası hapis cezası istenirken, TCK 53. maddesi uyarınca da “belli haklardan yoksun bırakılmaları” talep edilmişti.