Efrinli sanatçılar: Vicdan ile yaşamayan sanatçı olamaz

 Hatay sınırına gelerek TSK’ye destek veren sanatçılara seslenen Efrînli sanatçılar, “Vicdan ile yaşamayan ve görmeyen insan sanatçı olamaz. Bugün kalkıp sömürgeci Türk devletine destek veren sanatçılara cevap veriyoruz. Bijî berxwedana Efrînê” dediler.

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırıları birinci ayını tamamlarken, saldırıların meşrulaştırılması için her türlü yönteme başvuruluyor. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) halklar ile beraber operasyona karşılık vermesiyle umduğunu bulamayan Türkiye, kendine bağlı sanatçıları Efrin sınırına getirerek, destek arayışını sürdürüyor. Efrînli sanatçılar, Efrin sınırına getirilerek operasyona destek açıklaması yaptırılan sanatçılara tepki gösterdi.
ÇİYAYÊ KURMÊNC SANATÇILARI SEFERBER OLDU
6 yıl önce açılan ve sonrasında komünleşen Çiyayê Kurmênc Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde çalışmalar yürüten Sanatçılar Birliği, 45 kişiden oluşuyor. Sanatçılar Birliği Komünü bünyesinde, tiyatro, resim, dengbejî gibi komiteler bulunuyor. Bağlama, erbane, gitar, ney, keman ve birçok dersin verildiği komünde, Efrîn’e ilişkin klip çalışmaları hazırlanıyor.
6 yıldır çalışmalar yürüttüklerini aktaran komün üyesi Hesen Mihemed, Kürt tarihi ve mücadelesi açısından önemli günlerde sahne aldıklarını ve o günlere ilişkin çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Bölgenin özelinde de sanat çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Mihemed, halk olarak saldırılara karşı seferber olduklarını, halk sanatçıları olduklarını, her gün sokaklarda direniş ezgileri çaldıklarını belirtti.
‘SANATÇI MAZLUMUN YANINDADIR’
Türkiye’nin saldırılarına destek veren sanatçılara değinerek konuşmasına başlayan sanatçı Ehmed Elî, şöyle konuştu: “Binlerce yıldır sanatçı her zaman gerçeğin yanında ve mazlum halkın yanında durmuştur. Faşizmin yanında yer almak, bir sanatçı için kabul edilemez ve ayıptır. Sanatçının işi, halkın acıları ve sevinçlerinin yanında olmaktır, katliamcıların arkasında olmak değildir. Ben bunu kabul etmiyorum ve bir sanatçıya layık görmüyorum. Onlar sanatçı değildir.”
‘SALDIRILARA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ’
Hüseyin Xanî adlı komün üyesi de Efrin sınırına gelenlerin açıkça bir katliama destek verdiklerini kaydetti. Talan, hırsızlık ve yıkımı onaylayan sanatçıların sömürge sanatçıları olduğunun altını çizen Xanî, “Bizler ise Efrînli sanatçılar olarak kendimizi devrimci sanatçılar olarak tanımlarız. Biz altı yıldır Suriye devrim savaşında tüm duygumuz, tüm üretimimizle yer alıyoruz ve halkın sesi olmaya çalışıyoruz. Bizler imha ve soykırıma karşı sert bir cevap olmak için mücadele ediyoruz. Faşist Türk devleti çok yoğun saldırılar ile üzerimize geliyor. Bizler de sanatçılar, kurumlar tümüyle Efrîn yurtseverleri olarak buna karşı mücadele ediyoruz” dedi.
‘SANATÇININ DUYGUSU VİCDAN DUYGUSUDUR’
Newroz Silêman da kadın sanatçıların Efrîn direnişinde yer aldığını ifade ederek; sesleri, sazları ve duyguları ile direnişlerini tüm dünyaya duyurmak istediklerini söyledi. “Efrin’i alacağız” diyenlerin kaybedeceğini vurgulayan Silêman, “Sanatçının duygusu özünde vicdan duygusudur. Vicdan ile yaşamayan ve görmeyen insan sanatçı olamaz. Bugün kalkıp sömürgeci Türk devletine destek veren sanatçılara cevap veriyoruz. Bijî berxwedana Efrînê” diye konuştu.
MA / Nazım Daştan – Selami Aslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.