SON DAKİKA

Alevilerden Camiye çağıran DİB başkanına sert tepki

Bu haber 13 Mart 2018 - 19:15 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, ‘Camiler hem sünni hem Alevi’nin ibadet yeridir’ açıklamalarına Alevilerden tepki geldi. Diyanet’in Aleviler hakkında fetva veremeyeceğini belirten Aleviler, Alevilerin ibadethanesinin cemevi olduğunu bir kez vurguladılar.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “İslam’da refom yapılması” konulu tartışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu. Erbaş, “Kardeşlerimiz cemevlerinde muhabbetlerini yapabilirler, namazlarını da kılmak istiyorlarsa kılsınlar. Müslümanların ibadet yeri camidir. Camiler hem Sünni hem Alevi’nin ibadet yeridir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamalarına Aleviler tepki gösterdi.

AKD Genel Başkanı Doğan Demir: Çıkıp Alevilerin ibadet yeri camidir diye fetva vereceğine”ki sende çok iyi biliyorsun Alevilerin ibadet yeri Cemevidir” çık Ahlâkî anlat, Yolsuzluğun, hırsızlığın, tecavüzlerin, tacizlerin, kul hakkı yemenin günah olduğunu anlat, bütün herkesin ibadet yerlerinden önce insan olduğunu, kim nerde ve nasıl ibadet edecekse etsin herkes Allaha sığınırken dua ederken özgür olduğunu anlat, islam dininin hoşgörüsünü anlat, sanamı kalmış nerde ibadet edeceğimiz?

Pir Eren Yıldırım,

Bir devletin ve ya kurumun bizlerin ibadethanesini belirlemeye hakkı yoktur.
Bir inancın ibadethanesini o inanca gönül vermiş olanlar belirler. Kabul etseniz de, etmeseniz de (çok da önemli değil) bizim ibadethanemiz CEMEVİ’dir.

Kadimden beri var olan bu yolun, erkanın özüyle yaşayıp, yaşatılması yönünde yol hizmeti yapan biri olarak kendime Nesimi’nin;

“Ey Nesimi Can Nesimi bil ki halk aynındadır. Onca insanın vebali ulemanın boynundadır.”
sözlerini referans alarak Diyanet işleri başkanı’nın Aleviler de camiye gelebilir/geliyor sözünden de yola çıkarak,
Alevilere ve bizlerin inancını tarif etmeye çalışanlara şu cevabı veriyorum;

-Alevi inancında kadın erkek ayrımı yoktur. Kadın-Erkek bir ve eşittir.
Kadın ile ibadet edilmeyen bir mekan bizim ibadethanemiz olamaz..

-Bizim cemlerimizde, darda zorda kaldığımızda imdadımıza yetişsin diye Bozatlı Hızır’ı çağırmak vardır. Canı gönülden “Yetiş Ya Hızır” diye,
Bozatlı Hızır’ın çağırılmadığı bir mekan bizim ibadethanemiz olamaz.

-Bizim cemlerimizde, karanlıktan aydınlığa kavuşmak ve Mum gibi Hak aşkına eriyip insanlığa ışık saçmamız adına Çerağlar uyandırırız. Çerağ Uyandırılmayan bir mekan bizim ibadethanemiz olamaz.

-Cem evi erenler meydanıdır, zira bu meydanın doğusu batısı da yoktur. Nereye dönersek dönelim orada hep Hakk’ın Cemal’i vardır. “Kabesi insan” olmayan bir mekan bizim ibadethanemiz olamaz.

-Cem olmak, dar ve didar olmak,
divana durmak, huzura çıkmaktır.
Ölmeden evvel ölmenin meydanıdır.
Bu meydanda senlik benlik sır olur, büyük küçük, güzel çirkin bir olur. Ayrıştırmanın olduğu bir mekan bizim ibadethanemiz olamaz.

Bizi tarif eden Kendini bilmezlere Nesimi’nin şu güzel sözleri ile sesleniyorum..

Sofular secde ederler mescidin mihrabına
Pir eşiği kıblegahım yüz sürerim kime ne …

Aziz Baba Cemevi Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Enver Can ise Diyanet’in açıklamalarında yapılan yorumlarda Alevilerin hayırına tek bir cümlenin bile olmadığını belirterek, Asimilasyon politikalarını en iyi nasıl yürütebilirim hesapları içinde olduklarını söyledi.

Can, Diyanet’in bu açıklamalarına Alevi örkurumlarını tepki vermeye çağırdı.

PSAKD’nin eski Eenel Başkanlarından Kemal Bülbül, Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerini hatırlatarak, “Cami, Sünniliğin ibadethanesidir. Aleviler olarak Camide ibadet etmeyiz, Camiye de girmeyiz” dedi.

Kullanılan dilin inkarcı ve asimilasoncu olduğunu söyleyen Bülbül, “Bu egemen inkarcı ve asimilasyoncu dil Sünni inancını da ifade etmiyor” dedi.

Bülbül, DİB’in Alevilik hakkında fetva veremeyeceğini vurgulayarak, “Nerede ibadet edeceğimize ancak biz karar verebiliriz. Alevilerin ibadethanesi cemevleridir. DİB ister bunu kabul etsin ister etmesin…” dedi. 

Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç da Diyanet İşleri Başkanı’na tepki gösterdi. Koç, bir inancın ibadethanesini ancak ve ancak o inancı paylaşanların belirleyeceğini belirterek, “Alevilerin ibadethanesi cemevleridir. İbadet şeklimiz cem’dir. Muharrem ayı 12 gün matem orucumuzdur. Hızır kutsalımızdır. Ya Allah, ya Muhammed, Ya Ali deriz ve ehlibeytte sevdalıyız. Rehberimiz, Pirimiz ve Mürşidimiz vardır. Muhammedimiz derki ben ilim şehriyim Ali kapısıdır. Alimiz derki devletin dini adalettir. Hüseyinimiz derki haksızlığın önünde eğilmeyin” dedi.

Koç, Hacı Bektaş Veli’nin sözlerini hatırlatarak, “Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde. Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok, noksanlık eksiklik senin görüşlerinde” dedi.

Koç, bir kez daha Alevilerin ibadet merkezinin cemevi olduğunu kaydetti.