Connect with us

Güncel

Alper Taş: Afrin’e girmekle Türkiye büyük bir çatışmanın içerisine giriyor

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, “Mezhepçi, fetihçi, kızıl elmacı şeklinde yürütülen dış politika ve bunun savaş olarak yansıması içeriyi de teslim alma politikası olarak yürütülüyor. Afrin’e girmek Türkiye’nin güvenliğini sağlama almaz tersine Türkiye büyük bir çatışmanın içerisine giriyor” dedi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, ÖDP’nin hafta sonu gerçekleştirdiği genel kurulu, AKP-MHP ittifakı, seçim güvenliği, Efrin’e dönük saldırılar ve 2018 Newroz’unun anlam ve önemi üzerine değerlendirmelerde bulundu.
ÖDP’nin genel kurulunda 2019’a giderken sokakta ve sandıkta nasıl bir strateji izleyeceklerini tartıştıklarını ve bu temelde yeni yönetimlerini belirlediklerini ifade eden Taş, “Hepimizin önündeki görev bu AKP rejimini yenmek. Bu siyasal İslamcı ve MHP ile kol kola girerek aslında bir tür faşizm cephesini inşa eden bu rejimi alaşağı etmek, bunu yenmek önümüzdeki en yakıcı görev” diye konuştu.
‘KARŞIMIZDA FAŞİZM CEPHESİ VAR’
AKP-MHP ittifakını 1950’li yıllardaki Vatan Cephesi ve 70’li yıllardaki Milliyetçi Cepheye benzeten Taş,  “Bir faşizm cephesi var karşımızda. Bu cephenin ideolojisi de 12 Eylül’ün ideolojisi. 12 Eylül’cülerin ideolojisi Türk-İslam senteziydi, bunların ki İslam-Türk sentezi. İslamcılık sentezi öne geçen bir ideoloji olarak görünüyor. İdeolojileri de Kızıl Elma ideolojisi. Bu aynı zamanda Türkiye ve bölge halklarının başını belaya sokan bir ideoloji. Kimseye refah, huzur sağlayan bir anlayış değil. Hem geçmiş pratiklerden, hem de bugün yaptıklarından bunu biliyoruz” ifadesinde bulundu.
‘FARKLI YERLERDEN AYNI HEDEFE ODAKLANMALIYIZ’
“Bu cepheyi yenmek için ne yapacağız?” sorusunun önemli olduğunu kaydeden Taş, “Bu cepheye karşı yeni bir cephe ile mi çıkacağız yoksa ayrı ayrı yerlerden ortak bir hedefe varacak mıyız? Onlar ‘biz bir cephe kurduk, karşımızda da sosyalistler, Kürtler, sosyal demokratlar da bir cephe kursunlar ve toplumun diğer kesimlerini sağ, muhafazakar kesimlerini alalım yanımıza. Kutuplaştırarak 2019’u kazanalım’ diyorlar. Biz böyle bir siyasetten öte, muhalefet güçleri arasında bir ilişkilenmenin, bir koordinasyonun olmasını düşünüyoruz. Cephe değil daha başka türlü muhalefet tarzı strateji oluşturmayı düşünüyoruz. Farklı farklı yerden aynı hedefi vurma stratejisini izlemeliyiz. Nasıl referandumda ‘hayır’da cepheleşmediysek, ortak hedefe odaklanmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.
‘KAYBETTİKLERİNİN GÖSTERGESİ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ittifaklara karşı çıkan bir politika izlemesinden bugün ittifak kurmayı en çok isteyen lider konumuna düşmesini de değerlendiren Taş, bu yaklaşımı “Kaybettiklerinin göstergesi” olarak yorumladı. “Kaybettiklerini bilenler kaybetmemek için biri birine bağlanmış durumda” diyen Taş, “Dün olmayanın bugün olma nedeni budur” dedi.
‘TEHLİKEDE OLAN ERDOĞAN’IN SALTANATI’
Ülkenin tehlikede olmadığını söyleyen Taş, “Tehlikede olan Erdoğan’ın saltanatı ve Bahçeli’nin koltuğundan başka bir şey değil. Onun için bir vatan savunması gibi mezhepçi, fetihçi, kızıl elmacı, yayılmacı şeklinde yürütülen dış politika ve bu dış politikanın savaş olarak yansıması aslında içeriyi de teslim alma politikası olarak yürütülüyor. Bu şekilde 2019 seçimlerine gidilmek isteniyor” diye konuştu.
’16 NİSAN’DA YEDİĞİMİZ GÖLÜ BİR DAHA YİYEMEYİZ’
“Adaleti tesis etmeden seçimlere gitmek bizim açımızdan büyük bir handikaptır” vurgusu yapan Taş, “Güle oynaya seçime gidemeyiz. 16 Nisan’da yediğimiz golün bir benzerini bir daha yiyemeyiz. O yüzden toplumun en geniş kesimlerinde arkasında duracağı bir hareket, inisiyatif oluşturmalıyız. OHAL adaletsizliği içerisinde seçimin olamayacağını ve seçim adaleti ve güvenliğini alma amacıyla büyük bir demokratik hareket yaratmak lazım. Muhalefetin ilk noktada yapması gereken budur. CHP bir adım attı ama bizce yeterli bir adım değil. Parlamentodaki partilerle bir seçim güvenliği görüşmesi yaptı. Bu olur ama bunun ötesinde geniş bir toplumsal hareket yaratmak gerekiyor. Bunun için bütün toplumsal ve siyasal kesimleri kapsayacak yol yöntemleri hep beraber tartışmamız gerekiyor” dedi.
‘TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÇATIŞMANIN İÇERİSİNE GİRİYOR’
Efrin’e dönük Türkiye’nin saldırılarını değerlendiren Taş, başından beri devletin savaş politikasının yanlış olduğunu vurguladıklarını söyledi. “Türkiye’nin Afrin’de ne işi var?” diye soran Taş, “Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz ediyor ve ‘Afrin’i gerçek sahiplerine teslim edeceğiz’ diyorlar. Afrin’in gerçek sahipleri kim? Şu anda orada yaşayan insanlar oranın gerçek sahipleri değil mi, uzaydan mı geldi? Onları oradan süreceksiniz de kimi oraya yerleştireceksiniz? Yanınıza aldığınız ÖSO’cu güçlerle bölgeyi dizayn etmek istiyorlar. İdeolojileri kızıl elma. Bayrak dikmekten söz ediyorlar. Bu maceracı, yayılmacı bir politikadır. Bu politikayı kabul etmiyoruz. Afrin’e girmek Türkiye’nin güvenliğini sağlama almaz tam tersine Türkiye büyük bir çatışmanın içerisine giriyor” dedi.
‘KÜRTLERLE SAVAŞARAK SORUN ÇÖZÜLMEZ’
Türkiye’nin Kürtlerle savaşarak sorunu çözemeyeceğinin ortada olduğunu dile getiren Taş, “Tekrardan bunun olamayacağını görmek için bu kadar insanın ölmesi gerekmiyor. Aklın yolu birdir. Türkiye’nin bölgede ve Türkiye’de Kürtleri kazanması, yeniden demokratik bir çözüm yolunu geliştirmesi hepimizin lehinedir. Türkiye bu siyasetle kaybediyor. 21’inci yüzyılda Kürtler her hangi bir statü kazanmasın üzerine kurulan bir politika karşılığı olmayan bir yüktür. Kürtlerin Suriye’de statü kazanması Türkiye’yi neden rahatsız etsin?” değerlendirmesinde bulundu.
‘ARTIK BARIŞ İSTİYORUZ’
Taş, “Newroz’a giderken artık barış istiyoruz. Kürtlerin, Türklerin savaşsız yaşadığı bir yaşam istiyoruz. Bir kez daha savaş, çatışma deniliyor. Bu kadar yıkım ve acı yeter” dedi.
‘NEWROZ YENİ BAŞLANGICIN ADIMI OLSUN’
Taş, 2018 Newrozunun önemli olduğunu dile getirerek, “Özellikle Kürt halkının taleplerini özgürce dile getireceği bir alan olarak ele alınması, Kürtlerin ve diğer demokrasi güçlerinin Newroz alanlarında verdiği mesajların da devleti yönetenler tarafından dikkate alınmasını öneriyoruz. Bu geleceğimiz açısından önemlidir. Büyük bir yıkım var. Bu yıkıma dur diyelim. Newroz’da yeni bir yaşama başlangıç yapalım. Yeni bir başlangıcın adımı olsun” diye konuştu.
Taş, ÖDP olarak hem İstanbul, hem Diyarbakır’daki kutlamalara katılacaklarını ve “Barış, özgürlük ve demokrasi temennileri” ile Newroz alanlarında yer alacaklarını söyledi.
MA / Yasin Kobulan

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını öne sürmüştü.

AKP’NİN İTİRAZLARI

İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AKP’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, ‘oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı’ iddia edilmişti.

MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye başvurmuştu.

KHK’li vekillerden sert tepki: Çok karanlık zihniyet YSK’nin İstanbul mesaisinde ikinci gün! Ara karar bekleniyor AKP’nin KHK başvurusu: ‘Hukuki dayanaktan yoksun’

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal başkanı Kemal Türkler’i Topkapı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı.

Ziyarete, İstanbul HDP İl Eşbaşkanları Esengül Demir, Cengiz Çiçek’in yanı sıra çok sayıda il ve ilçe örgütü üyeleri katıldı.

Anmada, partililer “Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde katledilenleri unutmayacağız” pankartı ve HDP flamalarını taşıdı.

Yapılan konuşmalarda, özellikle sınıf mücadelesinin özgürlük mücadelesiyle bağı kurulmadan başarı elde edilemeyeceği vurgusu yapıldı.

İstanbul 1 Mayıs kutlamasında, beyaz tülbentti annelerin ve açlık grevindeki siyasi tutsakların sesinin 1 Mayıs alanına taşınacağı bildirildi. Anma, ‘Biji Yek Gulan” sloganları ile sonlandırıldı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Müslüm Metin, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanı Musa Kulu, Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Sekreteri Zeynel Odabaş ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Doğan, Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Evi’ni ziyaret etti. 

KAPLAN: TECRİT HUKUKSUZLUĞU BİTMELİ

Heyet daha sonra İmralı tecridine karşı 167 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları da heyete eşlik etti. 

Heyet, ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. 

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan,  Güven’in moralli olduğunu söyledi. Alevi Kültür Dernekleri’nin Adalet Bakanlığı ile görüşme talebinde bulunduklarını ifade eden Kaplan, “Cezaevinde olan mahkumların can güvenliği ve yaşam hakkı devletin garantisi altındadır. Siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm mahkumların ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi kısıtlanmamalıdır. Hukuk böyle söylüyor. Adaletin olmadığı gibi siyasi mahkumlara tecrit uygulanıyor. Bu hukuksuzluktur” dedi. 

KULU: HUKUK ASKIDA

DAD Eşbaşkanı Musa Kulu da, ülkede hukukun askıya alındığını belirterek, “Yasaların uygulanmaması kabul edilebilir değil. Esas olan insanın yaşam hakkını kullanmasıdır. Ülkenin anayasasında hak olarak bilinen avukat ve aile görüşünün yasaklanması, bunun bir tecride dönüştürülmesi, zulme dönüşmesi insanlık ve inancımız açısından kabul edilebilir değil. Ülkede tek kişinin ağzında olan bir yasa işleyişi var” diye konuştu. 

DEMİR: İNSANLAR ÖLÜME TERK EDİLMEMELİ

“Yaşam kutsaldır” diyen Alevi Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Biz herhangi bir siyasi partiden ziyade insanlıktan yanayız. Alevilerin ciddi bir konumu var. Bu konumu iyi kullanıp Türkiye’de birlikte neler yapılabilir üzerine çalışma yapacağız. Bu sürecin bir an önce bitirilmesinden yanayız. İnsanların ölmesinden yana değiliz. İnsanlar ölüme terk edilmeden gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

DOĞAN: TECRİT İNSANLIK SUÇU

HDP Milletvekili Zeynel Doğan, Leyla Güven’in kendilerine moral verdiğini dile getirerek, “Alevilik insanı kutsayan bir inançtır. Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit; sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan bir haksızlık değil, tüm toplum üzerindeki baskının devamıdır. Bugün vicdanlı olan insani değerlere sahip çıkanlar, bu çığlığa ses olmak zorunda. Yaşam kutsaldır. Bizim kabemiz insandır” şeklinde konuştu.

Açlık grevlerinin siyasi bir talepte bulunmadığının altını çizen Doğan, “Devletin kendi koyduğu kanunlar var. Bu insanların talebi devletin kendi yasalarına uymasıdır. Kişiye özgü yasa olmaz. Tüm çabalar, ceberut devletin kendi yasalarına uyması içindir. Daha demokratik ve insani bir talep olamaz” dedi.

Heyet daha sonra Amed Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel16 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler59 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj60 dakika ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel1 saat ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya1 saat ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel1 saat ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel1 saat ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya1 saat ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort