Connect with us

Yaşam-Ekoloji

Fransa’nın 3 yaşından itibaren zorunlu eğitim uygulaması tartışılıyor

Fransa’da okula başlama yaşı altıdan üçe düşürülüyor. Peki, çocukların erken yaşta eğitim-öğretim hayatına dahil olması ne kadar doğru? Çocuklar gerçekten yetişkinlerden daha hızlı öğrenme becerisine sahip mi?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a göre Fransa’nın geleceği eğitim sisteminin kalitesine bağlı. Macron eylül ayından itibaren yürürlüğe geçmesi beklenen bir uygulamanın da önünü açtı. Buna göre ülkede okula başlama yaşı altıdan üçe indirildi. 

Bu uygulama aslında çoğu Fransız için büyük bir yenilik sayılmaz. Çünkü zaten ülkede herhangi bir zorunluluk olmamasına rağmen üç yaş çocuklarının yüzde 97’si anaokuluna başlıyor. Reformun yenilik içeren kısmı ise bu uygulamayla Fransa’nın yoksul kesimlerindeki ailelerin de çocuklarını erken yaşta okula gönderme olanağına sahip olması. Anaokullarının mecburi olmasıyla birlikte okul yemekhaneleri de ücretsiz olacak.

Çocukların erken yaşta okula başlaması Fransa için bir avantaj olabilir. Ama çocuklar için de aynı şey geçerli mi? Çocukların üç yaşından itibaren öğrenme becerisini geliştirip düzene sokulması ne kadar doğru? Deutsche Welle bu soruları çocuk gelişimi uzmanı Brigitte Rollett’e yöneltti.

Deutsche Welle: Sayın Rollett, çocukların yetişkinlerden daha hızlı öğrendiği doğru mu?

Brigitte Rollett: Hayır, bu büyük bir saçmalık. Çocukların yetişkinlerden daha yavaş öğrendiğini dahi söyleyebiliriz. Çocukların beyinleri hâlâ gelişim halinde olduğundan bir yetişkin beyni  kadar düzenli değil. Özellikle 3 yaşındaki çocuklarda belli beyin bölgeleri tam anlamıyla gelişmemiş oluyor. Örneğin sağ ve sol ayrımını yapabilmek dahi uzun bir süre gerektiren bir süreç.

Dil öğrenme konusunda da aynı durumdan bahsedebilir miyiz?

Evet, diller konusunda da bu geçerli. Beynimizde bulunan iki dil merkezinin birbiriyle sağlam ve bağlantılı çalışması belli bir süreç sonrası mümkün oluyor. Çocukların yetişkinlere kıyasla daha hızlı ve daha iyi öğrendiği şey ise doğru telaffuz. Çocuklar konuşmaya başladıklarında o dili ana dilleri gibi telaffuz edebiliyorlar. Ancak yetişkinler o konuda daha fazla zorluk çekiyor.

Kinder Psychologie Teilen

Bu durumda insanların yaşlandıkça öğrenmeyi bıraktıklarını iddia etmek sadece laftan ibaret diyebilir miyiz?

Tabii, bu düşüncenin doğru olmadığı uzun zamandır bilinen bir şey. Londra’da yapılan taksici araştırmasını duydunuz mu hiç? İngiliz nörologlar taksicilerin çalışmaya başladıktan sonraki ilk dört senede beyinlerinin nasıl değiştiğini incelemişler. Araştırma 2011 yılında yapıldığından o zamanlar daha navigasyon sistemleri de bugün olduğu kadar yaygın değildi. Dört senelik gözlemler sonrasında taksicilerin beyinlerindeki yön tayin etme bölgesinin toplumun geri kalanından çok daha gelişmiş olduğu ortaya koyuldu.

Yani önemli olan doğru alıştırmaları yapmak mı?

Beynimizin belli bir kapasiteesi var, önemli olan bunun nasıl kullanıldığı. Londra’daki taksiciler her gün Londra sokaklarında yön tayin etmeye çalıştıkça bu onların beyin yapısında belli değişikliklere neden olmuş. Bu gözlem beyinin nasıl geliştiğine yönelik yapılan araştırmalarda bir dönüm noktası oluşturuyor. Araştırma, yetişkinlerin de hâlâ öğrenebildiğini gösterdi.

O zaman ebeveynlerin çocukları 6 yaşında okula başladığı için endişelenmelerine gerek yok mu?

Okula başlama yaşının daha geç olmasının çocuk açısından daha avantajlı olduğunu bile söyleyebiliriz. Çocukların çok küçük yaşta öğrenme becerisini düzene sokup bunu başarı haline getirebilmesi motivasyonlarının düşmesine ve zorlanmalarına neden olabilir.

Peki genel olarak çocıkların anaokuluna gönderilmesinin doğru olduğu kanısında mısınız?

Tabii ki çok doğru, çünkü çocuklar orada sosyal beceriler kazanıyor, ortak çalışmayı öğreniyor. Beni yanlış anlamanızı istemem ama daha sonraki evrelerde çocukların öğreneceği okuma, yazma, hesaplama becerilerine oyunlar aracılığıyla alışmaları da çok güzel. Önemli olan çocuğun ihtiyacına göre yönlendirilmesi ve onun anlayacağı dilden anlatılması. Bazı çocuklar daha az ve çok arasındaki farkı anlamaya çalışırken, üç yaşındaki bazı çocuklar toplama çıkarma işlemleri bile yapabiliyor. Her çocuğun seviyesine göre eğitim vermek gerekir.

Video izle 05:38 Paylaş Türkiye’de Başka Bir Okul Mümkün

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link http://p.dw.com/p/2rW0B

Türkiye’de Başka Bir Okul Mümkün

Prof. Brigitte Rollett Viyana Üniversitesi Gelişim Psikolojisi ve pedagojik Psikoloji Enstitüsü’nde görev yapıyor.

Anna-Henrike Sophia Wagner

©Deutsche Welle Türkçe

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yaşam-Ekoloji

Yaşlanmayı önleyici bulgular keşfedildi

New York’taki Rochester Üniversitesi’nden bilim insanları uzun yaşamın genlerde bulunduğunu gösteren kanıtlar bulduklarını duyurdu. Araştırma, Cell tıp dergisinde yayımlandı.

Phys.org sitesinin haberine göre, bilim insanları yaşlanmayı önleyici müdahaleler yapılarak, yaşlanmayla beraber ortaya çıkan hastalıkların önlenebileceğine dair yeni bulgular keşfetti.

Buna göre sirtuin 6 (SIRT6) geni, uzun yaşama süresi olan canlılardaki DNA onarımından sorumlu.

Uzun yaşam geni olarak adlandırılan SIRT6 bozuk olan DNA’deki proteinleri organize edip enzimleri harekete geçiren önemli bir göreve sahip.

Araştırmacılar, bu sebeple daha uzun ömürlü canlıların zaman içinde daha etkili DNA tamiri düzenleyicileri geliştirdikleri hipotezini üretti. Bilim insanları araştırmalarında, “SIRT6 geninin aktivitelerinin uzun yaşayan canlılarda daha da geliştirilebilir mi?” sorusunu sordu.

Bilim insanları bu hipotezi test etmek için yaşam süreleri 3 yıldan 32 yıla kadar uzayan farklı fare türleri üzerinde araştırma yaptı. 18 farklı kemirgen kobayın incelendiği deneyde yaşam süreleri daha uzun olan fareler, daha etkili DNA tamirine maruz kaldılar. Bunun nedeni de bu türlerin SIRT6 genlerinin daha güçlü olmasıydı.

İnsanlar ve diğer memeliler yaşlandıkça DNA’larında da bozulmaların artması sebebiyle yaşlanma ve kanser hastalıklarına maruz kalabiliyor. Bu nedenle, araştırmacılar DNA tamirinin canlılardaki ömür süresini belirlemede önemli bir rol oynadığı hipotezini geliştiriyor

Biyoloji profesörü Vera Gorbunova, bu çalışmanın temel amacının yaşa bağlı hastalıkları önleme olduğunu belirterek hastalıkların nedeninin, DNA’nin giderek bozulmasından kaynaklanıyorsa bu araştırmayı kanseri ve diğer dejenaratif hastalıkları ertelemek için kullanılabileceğini kaydetti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Kolombiya’da toprak kayması: 17 ölü, 13 kayıp

Yerel ilk yardım ekipleri, ilkin 19 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ancak gece saatlerinde aramaların durdurulması ardından ulusal felaketleri yönetim organı UNGRD, bilançoyu gözden geçirerek, 17 kişinin öldüğünü bildirdi.

UNGRD’den bir yetkili, daha önce 14 kişi olarak açıklanan kayıp sayısının da 13 olduğunu belirtti. Açıklamaya göre, 5 kişi yaralandı.

Toprak kayması, Pazar günü şiddetli yağışların ardından Cauca eyaletindeki Rosas köyünde meydana geldi. Sekiz ev toprak altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Ivan Duque, Twitter zerinde yaptığı açıklamada ailelere başsağlığı dileğinde bulunduktan sonra, olay yerine gitti.

Pazar günü, onlarca köy sakini toprak altında kalanları çıkarmak için ilk yardım ekiplerine yardım etti.

Yerel ilk yardım ekiplerinin sorumlusu Juan Carlos Ganan, toprak kaymasının, son bir kaç gündür yaşanan yoğun yağışların sonucu meydana geldiğini söyledi. Ganan, “Burası risk altındaki kırsal bir alan” derken, Rosas köyünün tahliye edilmesine ilişkin uzun zamandır bir raporun var olduğunu ancak bu kişilerin hiçbir zaman tahliye edilmediğini belirtti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Rusya’daki orman yangını ardında felaket bıraktı

Çin’de bir kaç gün önce başlayan orman yangını Rusya’nın Transbaykal bölgesine sıçradı. Rüzgarın şiddetiyle birlikte yayılan yangın kontrol altına alınamayınca yerleşim alanlarında yangın paniği yaşandı. Çin tarafındaki yangın kontrol altına alınırken Rusya’nın Baykal gölü çevresindeki yangın daha da büyüdü. Yerleşim alanlarında bulunan birçok köy yandı. Şehir merkezlerini tehdit eden yangında apartmanlar, evler, köylerde ahırlar yandı. 200’den fazla konutun yandığı, 300’e yakın kişinin yaralandığı öğrenildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla önlemleri arttırıp bölgeye yangın söndürme helikopterleri gönderdi.

YERLEŞİM ALANLARINA YAYILAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ
Rusya’nın Transbaykal bölgesinde yaşanan büyük yangın felaketinde 3 bin hektarlık bir alan tamamen yandı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yangının Rusya ve Çin tarafında tamamen kontrol altına alındığını duyurdu. 4 gün boyunca süren yangında insanlar evsiz kalırken en büyük zararı hayvanlar gördü. Hem doğada yaşayan hem de çiftliklerde yaşayan binlerce hayvan telef oldu. Yangın söndürme çalışmalarının ardından yanmış bir çiftlik atının görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından olayın boyutu gözler önüne serilmiş oldu.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel15 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler57 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj59 dakika ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel59 dakika ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya59 dakika ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel60 dakika ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel1 saat ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya1 saat ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort