Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Fransa ve Türkiye’den 20 milyar Euro Ticaret Hedefi

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki Afrin gerginliği sürerken, iki ülkenin ekonomi bakanları yıllık ticaret hacmini 20 milyar Euro’ya çıkarma kararı aldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Fransa’nın Türkiye ve AB arasındaki gümrük birliğinin güncellenmesi konusunda da kendilerine destek sözü verdiğini kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Paris’te düzenlenen Türkiye – Fransa Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) 5. Dönem toplantısına eşbaşkanlık yaptı. Zeybekçi, Fransız Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ve Dışişleri ve Avrupa İşleri’nden Sorumlu Devlet bakanı Jean-Baptiste Lemoyne ile ikili görüşmelerde bulundu.

Nihat Zeybekçi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Temaslarımız sonrasında iki ülke arasındaki ticaret hacmini 2018 yılı sonunda 14,7 milyar Euro’ya, 2018 yılında da 20 milyar Euro’ya çıkarma hedefi belirledik” dedi.

Zeybekçi, özellikle Avrupa Birliği’nden sorumlu Devlet Bakanı Lemoyne ile görüşmesinde Türkiye ve AB arasındaki gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi konusunu da ele aldıklarını belirtti. Bakan Zeybekçi, “Biliyoruz ki, Fransa Türkiye ile gümrük birliğinin güncellenmesini destekliyor. Bu zaman alacak ama bu konuda Avrupa Birliği’ndeki toplantılarda Fransa’nın desteğini göreceğiz. Burada bunun sözünü aldık” diye konuştu.

Bakan Zeybekçi, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 1995’te imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi görüşmelerinin Haziran ayında ve sonbaharda yapılacağını duyurdu.

Fransa: ‘Türkiye 10’uncu büyük partnerimiz’

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “Görüşmeler iki ülke arasında, altyapı ve nükleer endüstriler de dahil olmak üzere pek çok kilit sektördeki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesini sağladı” dendi. Açıklamada, “Türkiye, Fransa’nın dünya çapındaki 10’uncu, AB ve İsviçre dışında ise 3’üncü büyük ticaret partneridir. Cumhurbaşkanımızın Türk mevkidaşı ile 5 Ocak’ta Paris’te yaptıkları görüşmede de belirttiği gibi, yıllık ticaret hacmini 20 milyar Euro seviyesine yükseltmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bakan Zeybekçi, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada da, iki ülkenin diğer ülkelerle ticaret ilişkilerine de değindiklerini belirterek, “Türk ve Fransız Eximbanklarının, iki ülke şirketlerinin üçüncü ülkelerde ve Türkiye’de ve Fransa’daki ortak operasyonlarını finanse edebilme imkanını konuştuk. Afrika’yı konuştuk. Ortadoğu’yu konuştuk. Fırsatlar anlamında, ticaret ve ekonomi anlamında konuştuk” dedi.

Devlet İstatistik Enstitüsü rakamlarına göre, 2017 yılında Türkiye’den Fransa’ya yapılan ihracat 6 milyar 600 milyon Euro’ya ulaşırken, Fransa’dan yapılan ithalat ise 8 milyar doları buldu.

VAO

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Serêkaniyê’ye saldırılarda 22’si çocuk 235 sivil şehit düştü

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Ciwan Mustafa ve Cizre Bölgesi Sosyal Yardım Komitesi Xalid İbrahim tarafından, işgalci Türk devletinin saldırılarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

“İşgalci Türk ordusunun Serêkaniyê’deki sağlık merkezlerini hedef alması sonucu bu merkezler hizmet dışı kaldı” diyen Ciwan Mustafa şöyle konuştu:

“5 gündür kuşatma altında bulunan Serêkaniyê kenti tamamen kuşatılmış durumda. Kentteki hastanede onlarca yaralı bulunmakla beraber enkaz altlarında çok sayıda şehit cenazesi bulunmaktadır.

Kentte 22’si çocuk olmak üzere 235 sivil şehit düşmüş, 677 sivil de yaralanmıştır.”

Xalid İbrahim ise basın toplantısında şunları söyledi: “İnsani bir krizle yüz yüzeyiz. Sınır üzerindeki köylerde, 300 bin kişi halen evlerinde bulunuyor. Hesekê kentinde bulunan 42 okul binasında siviller bulunmaktadır.

9 Ekim tarihinde Serêkaniyê’deki Elok su istasyonunun işgalci Türk ordusu ve çeteleri tarafından bombalanması sonucu Hesekê kentinin suyu kesilmiştir.”

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Türkiye’nin Suriye harekatı Köln’de protesto edildi

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonu Almanya’nın Köln kentinde Kürt gruplar tarafından protesto edildi.

“Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki saldırı savaşına karşı – Rojava ile dayanışma” sloganıyla düzenlenen gösteri Ebertplatz’da başladı. Göstericilerin “Türkiye’nin saldırı savaşını durdurun” ve “Alman hükümetinin Türkiye ile askeri işbirliğine son verilsin” yazılı pankartlar ve YPG flamaları taşıdığı görüldü.

Gösteriye sol grupların yanı sıra meclisteki muhalefet partilerinden Sol Parti de destek veriyor.

Gösteri öncesinde Köln’de güvenlik amacıyla helikopterler, TOMALAR ve binlerce polis memuru görevlendirildi. Polis Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada gösteri öncesinde Köln ana tren istasyonunda birçok kişinin arandığını ancak kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.

Güvenlik güçleri gösteriye 20 bin kişinin katılmasını bekliyor. 

dpa, epd / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Sol Parti: Türkiye’ye tüm silah ihracatları durdurulsun

AleviNet

Published

on

Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger Hamburg’da yaptığı açıklamada Türkiye’ye tüm silah ihracatlarının durdurulmasını istedi. Partisinin eyalet kongresinde konuşan Riexinger “Türkiye’ye tüm silah ihracatları derhal durdurulmalı, verilmiş izinler de geri çekilmeli” dedi. Sol Parti lideri, “Kürtlere karşı savaşı durdurmak sorumluluğumuzdur” diye konuştu. Riexinger partisinin bugün birçok kentte “Suriye’deki kirli ve uluslararası hukuka aykırı” savaşa karşı “Kürt dostlarıyla” birlikte gösteriler düzenlediğini söyledi.

Silah ihracatının askıya alınması eski izinleri kapsamıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen hafta Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG milislerine karşı düzenlenen askeri operasyonda kullanabileceği silah ve teçhizatın satışına izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Ancak diğer silahlar ve daha önce onaylanan satışlar bu karardan etkilenmiyor. Bu sebepten dolayı Almanya’dan Türkiye‘ye, senenin sonuna dek silah gönderilmeye devam edilebilecek. Durumun böyle olduğu Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich’in verdiği soru önergesine hükümetin verdiği yanıta da yansıdı. Liebich konuyla ilgili yaptığı açıklamada Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Liebich “Uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlal edilmiş olmasına rağmen silah teslimatlarının sürmesi bir rezalettir. Suriye’nin kuzeyindeki ölü ve yaralılar konusunda Almanya kendini suçlu konumuna sokmuştur” diye konuştu.

Almanya Türkiye’ye geçen yıl da 242 milyon 800 bin euro değerinde silah satmış, bu da Almanya’nın toplam 770,8 milyon euro tutarındaki yıllık silah ihracatının yaklaşık üçte birine tekabül etmişti.

CDU’dan da sesler yükseliyor

Almanya’da konuyla ilgili bir açıklama da koalisyonun büyük ortağı Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçi Christian Baldauf’tan geldi. CDU Rheinland-Pfalz Eyalet Başkan Yardımcısı Baldauf Türkiye’ye yönelik ihracatlar için hükümetin verdiği “Hermes kefaletlerini” kaldırması gerektiğini söyledi.

“Hermes kefaleti” Alman ihracat firmalarına ve kredi şirketlerine yabancı müşterilerin ödeme yapmaması halinde hükümetin vermeyi taahhüt ettiği güvenceye deniyor. Daha önce Yeşiller, Hür Demokrat Parti ve Sol Parti’den de Hermes güvencelerinin kaldırılması istenmişti. 2018 yılında Almanya’nın hazinesinden en çok güvence, Rusya’nın ardından Türkiye’ye ihracat yapan firmalara tanınmıştı. Alman hükümeti 2018 yılından bu yana Türkiye’ye yapılan ihracatlara 2 milyar 600 milyon euroluk Hermes kefaleti vermeyi üstlendi.

CDU’lu Baldauf ayrıca Volkswagen’ın Manisa’da açmayı planladığı yeni fabrikasını Türkiye’nin Suriye operasyonu üzerine “incelemeye almasını memnuniyetle karşıladığını” söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı değerlerini ayaklar altına aldığını söyleyen Baldauf Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yapılan hangi desteklerin kaldırılabileceğini gündemine alması gerektiğini söyledi. CDU’lu siyasetçi “Bu tarzda hareket eden bir devletin Avrupa ve dolayısıyla Almanya hazinelerinden para alması kabul edilemez” diye konuştu.

DW, dpa / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI