Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Türkiye’nin Doğu Kapısında 2 Milyon Afgan Beklemede mi?

AleviNet

Published

on

Türkiye, diplomatik açıdan uluslararası hukuka uygun şekilde Afgan mültecileri geri gönderme arayışında olduğunu açıklarken, İran’da bekleme halindeki 2 milyon göçmene karşı sınırda duvar inşa etmeye de devam ediyor.

Bugün itibariyle Türkiye’deki göçmen sayısı 4 milyon 514 bin 481 kişi olarak açıklanırken, son günlerde doğu sınırlarından kaçak giriş yapan Afgan nüfusundaki artış da gündemde. Bu nedenle, Başbakan Binali Yıldırım’ın, Afganistan’ın başkenti Kabil’de 8 Nisan’da yaptığı temaslarında en önemli gündem maddesi de Afgan göçmen sayısında yaşanan artış oldu. Türkiye, Afganistan’la konuyu diplomatik şekilde çözüme kavuşturmaya çabaladığını belirtiyor. Ancak Afgan mültecileri özellikle Ankara, İstanbul gibi kalabalık nüfuslu kentlere ulaşmadan kontrol altına almayı da amaçlıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bugünkü ifadesiyle İran’da 2 milyon olası göçmen adeta kapıda beklerken, Türkiye’nin İran sınırında başta Afganlar olmak üzere göçmen nüfusu önlemek amacıyla duvar örme yaklaşımı söz konusu.

Amerika’nın Sesi’ne konuyu değerlendiren Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları, “Türkiye’nin Afganlıları ülkelerine geri döndürme sürecinde uluslararası hukuk ve sözleşmelerdeki normlara hassasiyetle uyulmaktadır” görüşünü dile getiriyor. Ancak Afganlılar başta olmak üzere Türkiye’ye yasa dışı girişlerde ciddi artışlar olduğuna işaret eden diplomatik kaynaklar, “Ülkemizde tespit edilen düzensiz göçmenlerin sayısı 2017 yılında 175.752 iken, 2018 Ocak-Mart döneminde ise 41.022 olmuştur. Bu yılın ilk üç ayında tespit edilen düzensiz göçmenlerin sayısı, 26.995 kişi artış itibariyle 2017’nin aynı dönemine kıyasla iki kat artmıştır. Yasadışı yollardan Türkiye’ye gelen Afgan vatandaşlarının sayısında da 2018 yılı başından itibaren büyük artış görülmektedir. 2017 yılında ülkemizde toplam 45.259 Afgan uyruklu yasa dışı göçmen tespit edilmişken; bu sayı 2018 yılının sadece ilk üç ayında ise 26.995 Afgan vatandaşına ulaşmıştır. Afgan vatandaşları özellikle Doğu Anadolu bölgemizden ülkemize yasadışı yollardan giriş yapmaktadır” bilgisini aktarıyor.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin benzeri geçmişte Ege Denizi’nde ölümlere de yol açmış göçmen kaçakçıları kaynaklı olayları önleme çabasına işaret ediyor. Kaynaklar, “Afgan vatandaşlarının insan onuruna yakışan şekilde ve güvenli biçimde, göçmen kaçakçılarının kötü emellerine maruz kalmadan memleketlerine dönmeleri önceliğimizdir. Ülkemize yasadışı yollardan giriş yapan Afgan vatandaşlarının gönüllü bir şekilde ülkelerine geri gönderilmelerine yönelik çalışmalar, Afgan makamlarıyla yakın işbirliği içinde gerçekleştirilmektedir. Gönüllü olarak Afganistan’a geri dönmek isteyenler için, Türkiye’deki Afganistan temsilcilikleri tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, ihtiyaç duyulan belgeler hazırlanmaktadır. Sonrasında Türk ve Afgan makamları, işbirliği içerisinde gönüllü, düzenli ve güvenli geri dönüşlerini sağlamaktadır” diyor.

Ancak Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları, “gönüllülük” konusuna işaret etse de Türkiye’nin doğu illerinden basına yansıyan gelişmelere bakıldığında, Afganlılara “yasa dışı göçmen” olmaları nedeniyle polis kontrolü eşliğinde geri gönderme merkezleri tek adres olarak gösteriliyor. Keza İçişleri Bakanı Soylu da bugünkü açıklamasıyla yine Afganlılar için Iğdır’a yeni geri gönderme merkezi yapılacağını duyurdu.

Soylu: İran sınırında 144 kilometrelik duvar yapıyoruz

İçişleri Bakanı Soylu, konuyu bugün Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 5’nci kuruluş yıldönümü toplantısında değerlendirdi.

Afgan göçmenler tarafından Türkiye’nin geçici bir konaklama noktası olarak görüldüğünü kaydeden Soylu, Türkiye üzerinden Yunanistan ve Avrupa’ya geçiş yapma amacıyla hareket edildiğini söyledi. Soylu, “İran’da Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan yaklaşık 2 milyon insan olduğunu biliyoruz. Peki ne tedbirler alıyoruz? Özellikle Iğdır ve Ağrı sınırlarımızda gerek teröre, gerek uyuşturucu kaçakçılarına,gerek insan kaçakçılığına, gerekse diğer organize ve kaçakçılık hareketlerine yönelik İran ile de uzlaşarak bir sınır güvenlik duvarı yapıyoruz. Geçen sene Ağustos ayında inşasına başlandı. 144 kilometrelik en kritik geçiş noktalarını hedef alan bir duvar. Ağrı’daki 90 kilometresi bitmiş durumda. Iğdır’da 1-2 kilometrelik kısmı kaldı. Eylül ayı sonuna kadar Ağrı’daki sınırımızı da bu şekilde bir sınır duvarıyla, aydınlatma ve kamera sistemiyle entegre hale getireceğiz” dedi.

“1 ayda 4.500 Afgan daha geri gönderilecek”

Türkiye’ye son 3 ayda yaklaşık 27 bin Afgan göçmen geldiğini kaydeden Soylu, Afganistan ve Pakistan’ın içişleri bakanlarıyla konuyu ele aldıklarını söyledi. Afganistan İçişleri Bakanlığınca ‘charter’ seferlerin açıldığını dile getiren Soylu, “Şu anda yaklaşık 600 Afgan kardeşimizi charter seferleriyle geri gönderdik. 1 ay içerisinde 4 bin 500 Afgan kardeşimizi Afganistan’a geri gönderebilmek için uçak seferleri de hazırlandı” diye konuştu.

Soylu’nun açıklamasında, Türkiye’nin Afgan göçmenleri geri gönderme yaklaşımını ortaya koyduğu görüldü. Soylu, “Iğdır’da yeni kuracağımız geçici geri gönderme merkeziyle Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bu konuda dışarıda olan Afgan kardeşlerimizi alacağız, o geçici geri gönderme merkezlerinde insani bir şekilde konaklamalarını sağlayacağız. Daha sonra da onları kendi memleketlerine gönderebilir bir anlayışı gerçekleştirmiş olacağız. Dönem dönem bu tip meselelerle karşılaşılacaktır. Dünyanın bütün ülkeleri karşılaşmaktadır. Biz de karşılaştığımız zaman tedbirlerimizi en üst seviyede sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Af Örgütü’nden Türkiye’ye suçlama

AleviNet

Published

on

Uluslararası Af Örgütü, Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefiki Suriye Milli Ordusu’na (eski adıyla Özgür Suriye Ordusu) bağlı milisleri Suriye’nin kuzeydoğusunda ağır insan hakları ihlallerinde bulunmak ve savaş suçu işlemekle suçladı.

Af Örgütü’nden Cuma günü Berlin’de yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusunda sivillerin de yaralandığı veya öldürüldüğü belirtildi. “Meskûn yerlere keyfi saldırılara ilişkin yoğun kanıtlar” olduğuna dikkat çekilerek bir apartman, bir fırın ve bir okula saldırı düzenlendiği ifade edildi. Bunun yanı sıra Suriyeli Kürt siyasetçi Hevrin Halef’in Suriye Milli Ordusu’nun bir parçasını oluşturan Ahrar el-Şarkiye adlı gruba mensup kişiler tarafından öldürüldüğü bilgisi yer aldı.

Af Örgütü’nün hazırladığı rapor 12 ile 16 Ekim tarihleri arasında aralarında doktor, ilk yardım personeli, kaçmak zorunda kalan siviller, gazeteciler ve yardım örgütlerinin temsilcilerinin bulunduğu 17 görgü tanığının ifadesine dayanıyor.

Kumi Naidoo

Kumi Naidoo

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtının bölgede yaşayan siviller üzerinde “korkunç etkilerinin” olduğunu belirterek “Yine evlerinden kaçmak zorunda kaldıklarını, bombardıman, kaçırılma ve öldürülme korkusu altında yaşadıklarını” söyledi.

Ölen sivillerin sayısına ilişkin bilgiler çelişkili

Türkiye’nin askeri harekâta başladığı 9 Ekim’den beri bölgede kaç sivilin öldüğüne dair çelişkili bilgiler bulunuyor.

Af Örgütü’nün açıklamasına göre, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yönetimin sağlık yetkilileri 17 Ekim’e kadar aralarında 18 çocuğun bulunduğu en az 218 sivilin öldüğü bilgisini verdi.

Af Örgütü, Türk yetkililerin 15 Ekim’de 18 sivilin öldüğü, 150 sivilin yaralandığı bilgisini verdiğini aktardı.

Londra merkeli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verilerine göre askeri harekâtın başlamasından bu yana bölgede en az 72’si sivil olmak üzere yaklaşık 500 kişi öldürüldü, 300 binden fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler ise bölgede yaklaşık 166 bin kişinin kaçmak zorunda kaldığını tahmin ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, kaçan insanların kamplara yerleştirildiğini veya  tanıdık ve akrabalarının yanına gittiğini belirtti. Bunun yanı sıra yüzlerce kişinin de Irak’a kaçtığı kaydedildi.

Erdoğandan iddialara yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul’da yabancı basın mensuplarıyla düzenlediği toplantıda konuyla ilgili bir soruya yanıt verdi. Suriye Milli Ordusu içinde bu tür hataları yapanların bulunduğunu belirten Erdoğan, ordunun konuyu araştırdığını ve istihbarat yöntemleri ile sorumluların bulunacağını ifade etti.

AFP,dpa,epd/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İsveç’den Kuzey Suriye için 100 milyon kron insancıl yardım

AleviNet

Published

on

İsveç Hükümeti’nin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, hükümetin Suriye bölgesel stratejisinin kapsamında Kuzey Suriye’de kullanılması için 100 milyon kron kaynak ayırdığı belirtildi.

Bölgede yaşayan halkın ihtiyaçlarının büyük olduğu ve yerel olanakların sınırlı olduğu belirtilen açıklamada Türkiye’nin süren saldırılaraının durumu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekildi.

Hükümetin Kuzey Suriye için 100 milyon kron ek kaynak aktarılması kararı Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed’in İsveçli siyasi partiler ve hükümet yetkililerinden sonra geldi.

Ehmed, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Savunma Bakanı Peter Hultqvist’le yaptığı görüşmelerde İsveç’in Rojava ve Kuzey Suriye’ye insancıl yapması önerisinde de bulunmuştu.

İsveç Hükümeti, 2016 yılnda yürürlüğe koyduğu ve Suriye, Lübnan, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan Suriye için bölgesel strateji kapsamında 2020 yılına kadar 1,8 milyar kron yardım yapma kararı almıştı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

BM: En az 165 bin insan yerinden edildi

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik yaptığı işgal ve soykırım saldırılarına yönelik Birleşmiş Milletler’den (BM) tepkiler gelmeye devam ediyor. Türk devletinin 9 günlük işgal saldırılarında yaşananlara dikkat çekmek amacıyla bölgede araştırma yapan BM’ye bağlı kuruluşların temsilcileri açıklamada bulundu.

OCHA: ATEŞKESE RAĞMEN ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Türk devleti ile ABD arasında 5 günlük bir ateşkes yapıldığının hatırlatan BM İnsani Yardım Koordinasyonu (OCHA) sözcüsü Jens Laerke, “Ateşkesten kaynaklı bazı yerlerde durum sakin olsa da bu sabah itibariyle Serêkaniyê çevresinde bombardıman ve aralıklı çatışmaların devam ettiği rapor edilmeye devam ediliyor” dedi.

WHO: HASTANELER İŞLEVSİZ BIRAKILDI

Sivillerin güvenlik arayışından kaynaklı yerlerini terk etmeye devam ettiğine söyleyen BM Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sözcüsü Tarik Jasareviç ise bölgede kritik ihtiyaçlara dikkat çekerek, insani yardımların acil bir şekilde artırılmasını istedi. Jasareviç, saldırılardan kaynaklı Serêkaniyê ve Girê Spî hastanelerinin zarar gördüğünü ve kapalı olduğunu söyledi.

Jasareviç, ayrıca Tıl Temir Hastanesinin, Serêkaniyê’de yaralanan insanlar için ana kabul merkezi haline geldiğini belirtti.

WFP: EN AZ 165 BİN İNSAN YERİNDEN EDİLDİ

BM Dünya Gıda Programı (WFP) sözcüsü Herve Verhoosel ise çatışmalardan kaynaklı insanların yerini terk etmeye devam ettiğini söyleyerek, “Kuzey Doğu Suriye’de bugüne kadar en 165 bin insanın yerini terk etti. Yerlerini terk eden insanlar toplu barınaklarda kalmaktan ziyade aile ve arkadaşlarında kalıyor, bu yüzden verdiğimiz bu rakam daha da yüksek olabilir. Acil ihtiyaçlar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

UNICEF: SU İSTASYONLARI HEDEF ALINDI

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) sözcüsü Marixie Mercado ise çatışmalardan kaynaklı Hesseke bölgesinde yüzbinlerce insana su sağlanamadığından dolayı duyduğu endişeyi dile getirdi. Sözcü Mercado, “400 bin insanın su ihtiyacını karşılayan Heseke’deki Alouk su istasyonu saldırılardan kaynaklı hasar gördü ve hala işlev görmüyor” dedi.

UNHRC: MÜLTECİ YASALARINI HATIRLATTI

BM Mülteci Örgütü (UNHRC) sözcüsü Andrej Mahecic de Türkiye’nin kendi sınırları içerisindeki Suriyeli mültecileri bölgeye yerleştirmek istemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Türkiye’nin bu isteğinin kimse tarafından destek görmediğini söyleyen ve mülteci yasalarını hatırlatan sözcü Mahecic, “Mülteciler ancak kendi isteğiyle ve gidecekleri yerin güvenli olması şartıyla geri gönderilebilir” dedi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI