Connect with us

.

Güncel

Demokratik Katılım Grubu: Bizde trafoya kedi girmez

AleviNet

Published

on

İstanbul Tabip Odası’nın pazar günü yapacağı seçimli genel kurulu öncesi mevcut yönetimde olan Demokratik Katılım Grubu, havuz medyası tarafından hedef gösterilmelerine tepki göstererek, “İstanbul Tabip Odası seçimlerinde trafoya kedi girmez” dedi. Demokratik Katılım Grubu Yönetim Kurulu üyeleri, yandaş medyada çıkan “TTB ölüleri seçmen yapmış” haberine Cağaloğlu’nda bulunan İstanbul Tabip Odası’nda düzenledikleri toplantı ile yanıt verdi. İstanbul Tabip Odası’nın iki yılda bir yapılan yönetim kurulu seçimleri, 14-15 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek. Demokratik Katılım Grubu adına açıklama yapan Dr. Osman Öztürk, çağdaş, laik, demokratik bütün hekimleri meslek örgütüne ve sandıklara sahip çıkmaya çağırdı. “Seçimlere bakanlık bürosu değil meslek örgütü şiarı ve yenilenmiş aday listemizle katılıyoruz” diyen Öztürk, görevlerinin hekimlerin haklarını korumak, çalışma ve yaşam koşullarının iyileşmesini sağlamak ve tüm yurttaşlara eşit, ücretsiz, nitelikli, çağdaş sağlık hizmeti vermek olduğunu söyledi. “TTB ölüleri seçmen yapmış” gibi iddialara ilişkin konuşan Öztürk şöyle devam etti: “Bugünlerde yandaş medyadaki yandaş kalemlere İstanbul Tabip Odası seçimlerinde hayatta olmayan hekimlerin yerine oy kullandırıldığı gibi akla hayale sığmayacak, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan yazılar yazdırılıyor, asılsız şaibeler yayarak hekimlerin oylarıyla kazanamayacaklarını bildikleri seçimlerden Yüksek Seçim Kurulu marifetiyle galip çıkmaya çalışıyorlar. Kendilerini uyarıyoruz. İstanbul Tabip Odası seçimlerinde trafoya kedi girmez.Listelere bizim müdahale etme durumumuz yok. Ölen kişiler hala üye görüldüğü için seçmen olarak görülüyorlar.”

‘En güvenilir kurum’

Demokratik Katılım Grubu yönetim kurulu başkan adayı Prof. Dr. Pınar Saip ise “Bugün bir anket yapılsa en güvenilir kurum olarak bizim meslek odası çıkacaktır. Pazar günü bütün hekimleri sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

4 grup yarışacak

Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı odalar içinde 30 binle en fazla üyeye sahip İstanbul Tabip Odası’nın iki yılda bir yaptığı seçimli genel kurulu 14 Nisan cumartesi günü Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’nda 14.00-18.00 arasında yapılacak. Seçimler ise 15 Nisan pazar günü 09.00-17.00 arasında İstanbul Lisesi’nde gerçekleştirilecek. Seçimlerde şuan oda yönetiminde olan “Demokratik Katılım Grubu” ile Vatan Partisi’ne yakınlığı ile bilinen “Cumhuriyetçi Hekimler”, AKP’ye yakınlığı ile bilinen “Hekimlikte Haklar Birlik ve Haklar Platformu” ile MHP’ye yakınlığı ile bilinen “Türk Hekimleri Birliği” listeleri yarışacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading

Güncel

Saray’dan pes dedirten atama! AKP’li başkan duyurdu

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e danışman atandığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’na danışman atanmasını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş twitter hesabından duyurdu.

Aktaş, yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in danışmanı olarak görev yapacak olan, Büyükşehir Belediyesi personelimiz Cengiz Erdem kardeşime yeni görevinde başarılar temenni ediyorum.” dedi.

Continue Reading

Güncel

Çocuk işçi feci şekilde yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Esenkent Mahallesi bulunan geri dönüşüm toplama merkezinde çalışan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş, pet şişelerin öğütüldüğü makineye atık plastik atarken dengesini kaybederek, içine düştü. Karakuş’un makinenin içine düştüğünü gören işçiler makineyi durdurdu.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Karakuş, itfaiye ekipleri tarafından makinenin içinden çıkarıldı.

İlk müdahalesi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Karakuş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Karakuş’un cenazesi defnedilmek üzere memleketi Urfa’ya gönderildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI